Kuzminová darovala Olympijskému múzeu v Lausanne svoje hodinky
TASR
TASR

Kuzminová darovala Olympijskému múzeu v Lausanne svoje hodinky

Do Olympijského múzea vo švajčiarskom Lausanne pribudol v piatok ďalší významný artefakt - športové hodinky najúspešnejšej slovenskej biatlonistky Anastasie Kuzminovej.

Na snímke vpravo vedúca Kultúrneho dedičstva Olympijského múzea vo švajčiarskom Lausanne Yasmin Meichtryová a 6-násobná slovenská olympijská medailistka v biatlone Anastasia Kuzminová, ktorá odovzdala svoje športové hodinky do zbierok Olympijského múzea . Hodinky majú uložené údaje z jej pretekov počas zimných olympijských hier v Pjongčangu v roku 2018. V Lausanne 10. januára 2020. — Foto: TASR - SOŠV - Andrej Galica

Lausanne 10. januára (TASR) - Do Olympijského múzea vo švajčiarskom Lausanne pribudol v piatok ďalší významný artefakt - športové hodinky najúspešnejšej slovenskej biatlonistky Anastasie Kuzminovej.

Šesťnásobná olympijská medailistka ich odovzdala do zbierky počas úvodného súťažného dňa III. zimných olympijských hier mládeže za účasti prezidenta Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Antona Siekela a vedúcej Oddelenia kultúrneho dedičstva Olympijského múzea v Lausanne Yasmin Meichtryovej. Informoval o tom portál olympic.sk.

Hodinky majú v pamäti údaje z Kuzminovej pretekov z Pjongčangu

Hodinky majú uložené údaje z Kuzminovej pretekov počas ZOH 2018 v Pjongčangu. Športové hodinky sprevádzajú mnohých športovcov nielen tréningovým procesom, ale aj samotnými pretekmi. Zachytávajú našu srdcovú frekvenciu počas výkonov. Tieto hodinky mi veľmi dobre poslúžili počas najúspešnejšej olympijskej sezóny a, samozrejme, boli súčasťou mojej výstroje aj počas olympijských hier v Pjongčangu,” povedala v rozhovore pre olympic.sk Kuzminová počas slávnostného darovania hodiniek priamo v sídle Olympijského múzea v Lausanne. "Sú to hodinky, ktoré majú v pamäti uložené časové výsledky a tepovú frekvenciu, ktorú som mala počas pretekov v Pjongčangu, keď sa mi podarilo vyhrať striebornú a zlatú medailu,” dodala.

V hodinkách sú zvečnené údaje zo stíhacích pretekov na 10 kilometrov, v ktorých pre Slovensko získala striebornú medailu a z pretekov s hromadným štartom na 12,5 kilometrov, v ktorých si vybojovala v poradí tretí olympijský triumf. Vedúca Oddelenia kultúrneho dedičstva Olympijského múzea v Lausanne Yasmin Meichtryová vo svojom úvodnom prejave vyjadrila v mene múzea vďaku za dar, ktorý im Kuzminová venovala.

Bývalá biatlonistka verí, že hodinky si v Lausanne nájdu svoje miesto a že múzeum čoskoro navštívi aj so svojou rodinou. „Ako olympijská víťazka chcem určite svojim deťom raz ukázať, že aj ja mám v tomto múzeu svoje miesto. Myslím si, že každý fanúšik športu či človek, ktorý má v sebe ducha olympizmu, by mal toto múzeum aspoň raz v živote navštíviť,” nechala sa počuť Kuzminová, ktorá svoje prvé olympijské zlato získala vo Vancouveri 2010.

Pri darovacom akte nechýbal ani prezident SOŠV Anton Siekel. „Myslím, že nielen pre mňa, ale aj pre všetkých fanúšikov slovenského športu a pre Olympijské múzeum budú hodinky krásnou spomienkou na jej športovú kariéru. Ako aj ona sama spomenula vo svojom príhovore, sú to hodinky, ktoré zaznamenali jej tepovú frekvenciu v jednom z najúžasnejších momentov jej kariéry – v posledných olympijských pretekoch, v ktorých vyhrala zlatú medailu. Som veľmi rád, že tento kúsok z nej navždy ostane v priestoroch tohto krásneho múzea,” vyjadril sa Anton Siekel.

Jej triumf na olympijských hrách v Pjongčangu 2018 mu v pamäti ostane navždy. „Zažil som ho na vlastnej koži… Každému by som doprial, aby tam mohol byť a zažiť to celé rovnako ako ja,” uviedol Siekel.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…