Harry a Meghan šokovali svet: Vzdajú sa privilégií a chcú pracovať. Čo sa skrýva za ich rozhodnutím?
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Harry a Meghan šokovali svet: Vzdajú sa privilégií a chcú pracovať. Čo sa skrýva za ich rozhodnutím?

Harry a Meghan niekoľko mesiacov uvažovali nad ich ďalšími krokmi. Plány, ktoré predstavili, však prekvapili mnohých. Vrátane samotnej kráľovnej.

— Foto: Instagram/Sussexroyal

Londýn 9. januára - Britský princ Harry a jeho americká manželka Meghan v stredu oznámili, že sa vzdajú svojej úlohy „vysoko postavených“ členov kráľovskej rodiny a budú pracovať, aby sa stali finančne nezávislými. Doplnili tiež, že čas hodlajú v nasledujúcom roku tráviť striedavo v Spojenom kráľovstve a v Severnej Amerike. To potvrdilo aj dohady a špekulácie britského bulváru, ktorý v posledné dni písal o tom, že Harry a Meghan zvažujú odsťahovanie sa do Kanady. 

„Budeme naďalej plne podporovať Jej Veličenstvo kráľovnú, Spoločenstvo národov a organizácie, nad ktorými máme patronát,“ uviedol mladý kráľovský pár vo vyhlásení zverejnenom Buckinghamským palácom, ktoré sa zároveň objavilo aj na oficiálnom Instagrame páru.

Britský princ Harry, jeho manželka Meghan, ich štvormesačný syn Archie a juhoafrický emeritný arcibiskup Desmond Tutu počas stretnutia v Kapskom Meste 25. septembra 2019.
Britský princ Harry, jeho manželka Meghan, ich štvormesačný syn Archie a juhoafrický emeritný arcibiskup Desmond Tutu počas stretnutia v Kapskom Meste 25. septembra 2019. Foto: TASR/AP  

Rozhodnutie prišlo aj kvôli malému Archiemu

„Po mnohých mesiacoch uvažovania a interných diskusií sme sa rozhodli, že tento rok pristúpime k zmene a začneme v tejto inštitúcii raziť pokrokovú novú cestu,“ dodali Harry a Meghan. Dôvodom pre ich rozhodnutie boli nielen, ako sami píšu, niekoľkomesačné úvahy, ale v neposlednom rade aj blahobyt ich syna Archieho. Vo svojom vyhlásená tvrdia, že práve fakt, že budú časť roka tráviť v Británii a časť v Kanade „nám umožní vychovávať nášho syna s úctou voči kráľovskej tradiícii, do ktorej sa narodil, ale taktiež získame voľnosť a priestor, ktoré potrebujeme v tejto ďalej kapitole nášho života.

Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu už strávili Vianoce v Kanade, pretože sa na nich v Británii po narodení ich syna Archieho vlani v máji upriamuje prílišná mediálna pozornosť. Princ Harry sa v minulosti práve kvôli tomu musel verejne zastať svojej manželky a chrániť ju pred britským bulvárom. Podobne ako v tomto prípade, kedy sa s Meghan rozhodli vzdať sa časti kráľovských privilégií, aj Harryho vyhlásenie a obrana manželky nemali ešte v kráľovskej rodine obdobu. 

Ešte v októbri princ Harry a jeho manželka Meghan zažalovali bulvárne noviny Mail on Sunday za nelegálne zverejnenie súkromného listu, ktorý Meghan napísala svojmu otcovi. Harry v tom čase vo svojom vyhlásení napísal: „Videl som, čo sa stane, keď ľudia, ktorých ľúbim, prestanú byť vnímaní ako ľudské bytosti a prestane sa tak k nim aj správať. Stratil som mamu a teraz vidím, ako sa obeťou rovnakých mocných síl stáva aj moja manželka.

Po tom, ako sa v utorok po šiestich týždňoch vrátili do Británie, navštívili Harry a Meghan diplomatickú misiu Kanady v Londýne a poďakovali sa za pohostinnosť, ktorej sa im počas pobytu dostalo, dopĺňa stanica BBC. V Kanade sa vraj cítitli neuveriteľne dobre a užívali si chvíle strávené v prírode aj s ich synom Archiem, ktorý si práve krásnu kanadskú prírodu vraj celkom zamiloval.

Harry počas návštevy Kanady so svojím synom Archiem.
Harry počas návštevy Kanady so svojím synom Archiem. Foto: Instagram/Sussexroyal

Harry (oficiálne Henry) je vnukom britskej kráľovej Alžbety II. a šiestym v nástupníctve na kráľovský trón. Študoval na Kráľovskej vojenskej akadémii v Sandhurste a absolvoval misiu v Afganistane. Jeho manželka bola pred ich svadbou herečkou, ktorú mohli poznať aj slovenskí diváci napríklad zo seriálu Kravaťáci.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

“After many months of reflection and internal discussions, we have chosen to make a transition this year in starting to carve out a progressive new role within this institution. We intend to step back as ‘senior’ members of the Royal Family and work to become financially independent, while continuing to fully support Her Majesty The Queen. It is with your encouragement, particularly over the last few years, that we feel prepared to make this adjustment. We now plan to balance our time between the United Kingdom and North America, continuing to honour our duty to The Queen, the Commonwealth, and our patronages. This geographic balance will enable us to raise our son with an appreciation for the royal tradition into which he was born, while also providing our family with the space to focus on the next chapter, including the launch of our new charitable entity. We look forward to sharing the full details of this exciting next step in due course, as we continue to collaborate with Her Majesty The Queen, The Prince of Wales, The Duke of Cambridge and all relevant parties. Until then, please accept our deepest thanks for your continued support.” - The Duke and Duchess of Sussex For more information, please visit sussexroyal.com (link in bio) Image © PA

A post shared by The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal) on

Reakcia paláca na seba nenechala čakať, kráľovská rodina je sklamaná

Palác, ako píše portál Independent, však vylial na Harryho a Meghan vedro studenej vody. Krátko po tom, ako oni zverejenili svoje vyhlásenie, palác zareagoval, že tieto plány mladého páru ešte nie sú nijako sfinalizované. 

Hovorkyňa Buckinghamského paláca po zverejnení vyhlásenia Harryho a Meghan pre BBC povedala, že rozhovory s vojvodom a vojvodkyňou zo Sussexu ohľadom ich rozhodnutia stiahnuť sa sú vo veľmi skorých fázach a dodala: „Rozumieme ich túžbe robiť veci inak, ale toto je tak komplikovaná záležitosť, že jej vyriešenie ešte potrvá,“ cituje jej slová BBC.

Portál Independent ďalej píše, že podľa ich informácií v Buckinghamskom paláci aktuálne panuje sklamaná nálada. Žiadni členovia kráľovskej rodiny, ani princ William, princ Charles, ba ani dokonca samotná kráľovná Alžbeta II. totiž neboli vopred nijako varovaní a Harry a Meghan ani nikoho z nich nepožiadali o radu. 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…