Fantastická Petra Vlhová! Vyhrala slalom v Záhrebe a stala sa snehovou kráľovnou
TASR, Dobré noviny

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová po triumfe v slalome v Záhrebe
Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová po triumfe v slalome v Záhrebe — Foto: TASR/Martin Baumann

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zvíťazila v sobotňajšom slalome Svetového pohára v chorvátskom Záhrebe.

ZÁHREB 4. januára - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zvíťazila v sobotňajšom slalome Svetového pohára v chorvátskom Záhrebe. V oboch kolách predviedla najrýchlejšie jazdy a s celkovým časom 1:57,98 min dosiahla svoje jedenáste víťazstvo v SP v kariére, šieste v slalome.

Taktiež získala Trofej snehovej kráľovnej. Vlhová si vypracovala komfortný náskok pred súperkami už v 1. kole. Slovenka odštartovala s jednotkou a aj bez porovnávacích medzičasov si udržala dynamiku jazdy na celej dlhej trati, ktorú zvládla za 57,25 s. Nastavila tak samostatné parametre kola, ku ktorým sa nepriblížila žiadna súperka.

Nedokázala to ani Shiffrinová, ktorej medzi prvým a druhým medzičasom podkĺzla lyža a mala čo robiť, aby chybu ustála. Síce pokračovala ďalej, ale jej strata narástla na 1,16 s. Menšie ako dvojsekundové manko na Vlhovú mali iba Shiffrinová, Švajčiarka Wendy Holdenerová (+1,81 s) a Rakúšanka Katharina Liensbergerová (+1,99 s).

Zľava: Mikaela Shiffrinová, Petra Vlhová a Katharina Liensbergerová
Zľava: Mikaela Shiffrinová, Petra Vlhová a Katharina Liensbergerová Foto: TASR/Martin Baumann

Skvelý výkon potvrdila aj v druhom kole

V 2. kole, už pod umelým osvetlením, predviedla výbornú jazdu Shiffrinová, ktorá išla čisto a rýchlo a do cieľa prišla s veľkým náskokom 2,18 s pred dovtedy vedúcou Liensbergerovou. Hodila tak rukavicu Vlhovej, ktorá ju zodvihla a aj ona išla naplno.

Napriek miernemu zaváhaniu medzi druhým a tretím medzičasom dosiahla opäť najlepší čas a Shiffrinovú zdolala celkovo o 1,31 sekundy. Vlhová tak nadviazala na triumf svojej krajanky Veroniky Velez-Zuzulovej, ktorá sa tešila z víťazstva v Záhrebe v roku 2017, čo bol jej posledný triumf v SP v kariére.

Petra Vlhová v prvom kole Svetového pohára v slalome žien v Záhrebe
Petra Vlhová v prvom kole Svetového pohára v slalome žien v Záhrebe Foto: TASR/Martin Baumann

Celkovo to bolo jej jubilejné 30. pódium v kariére. „Cítim sa úžasne, konečne som vyhrala a konečne som zdolala Mikaelu. Aj keď veľa ľudí neverí, že sa ju dá zdolať, tak sa to dá a aj o vyše sekundu. Dnes som sa cítila od rána úžasne a vyšli mi obe jazdy, najmä tá druhá. Robila som, čo mi povedal tréner, že nemám pozerať na náskok 1,16 s a ísť naplno. Teší ma, že je tu toľko Slovákov, mám tu priateľa a rodinu a je super pred nimi vyhrať. Veľmi sa teším, vždy bol môj sen vyhrať v Záhrebe a vo Flachau, pretože tieto slalomy sú také špeciálne. Som rada, že sa mi to dnes podarilo," povedala pre RTVS Vlhová, ktorá venovala triumf svojmu servismanovi Pierluigimu Parravicinimu, ktorý sa tento týždeň zranil.

Slovenská lyžiarka sa vďaka triumfu posunula na druhé miesto v celkovom poradí Svetového pohára. Na konte má 513 bodov, no na vedúcu Shiffrinovú stráca ešte 313. Tretia je Talianka Federica Brignonová (451 b). V poradí disciplíny je taktiež druhá s počtom 260 bodov, na Shiffrinovú má manko 120 b. Tretia Liensbergerová ich nazbierala 186.

Slalom v Záhrebe:

1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:57,98 min, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,31 s, 3. Katharina Liensbergerová (Rak.) +3,49, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) +3,60, 5. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +3,62, 6. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) +3,79, 7. Katharina Truppeová (Rak.) +4,42, 8. Aline Daniothová (Švaj.) +4,54, 9. Kristin Lysdahlová (Nór.) +4,70, 10. Emelie Wikströmová (Švéd.) +4,89

Celkové poradie SP (po 13 zo 40): 1. Shiffrinová 826 b, 2. VLHOVÁ 513, 3. Federica Brignonová (Tal.) 451, 4. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 329, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) 301, 6. Holdenerová 287

Poradie SP v slalome (po 4 z 9): 1. Shiffrinová 380 b, 2. VLHOVÁ 260, 3. Liensbergerová 186, 4. Swennová-Larssonová 155, 5. Gisinová 151, 6. Haverová-Lösethová 142