Očkovací kalendár sa zmení. Čoho sa týkajú novinky?
TASR
TASR

Očkovací kalendár sa zmení. Čoho sa týkajú novinky?

Očkovací kalendár čakajú od 1. januára 2020 zmeny.

Ilustračné foto — Foto: TASR/DPA

Bratislava 1. januára (TASR) - Očkovací kalendár čakajú od 1. januára 2020 zmeny. Úpravy sa týkajú schémy povinného pravidelného očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR). Prvá dávka sa naďalej bude aplikovať v 15. až 18. mesiaci života, spresní sa však vek jej podania, a to najskôr prvý deň 15. mesiaca života.

Podľa novej očkovacej schémy budú deti po novom očkované druhou dávkou očkovacej látky proti MMR v piatom roku života, aktuálne je to v 11. roku života. "Týmto krokom sa zníži riziko vzniku a šírenia osýpok v detských kolektívoch, posilní sa aj ochrana zdravia detí," komentovalo takéto opatrenie ministerstvo zdravotníctva.

Druhou dávkou očkovacej látky proti MMR sú v piatom roku života očkované napríklad deti z Dánska, Grécka, Írska, Veľkej Británie či Španielska. Úprava očkovacej schémy vychádza z odporúčania pracovnej skupiny pre imunizáciu po zhodnotení laboratórnych výsledkov Imunologického prehľadu v SR realizovaného v roku 2018. Tie ukázali, že kým podiel trojročných detí s ochrannou hladinou protilátok je 97,24 percenta, avšak vo vekovej skupine päť- až deväťročných detí je to 93,46 percenta.

Deťom, ktoré budú mať v roku 2020 viac ako päť rokov, teda deťom narodeným od 1. januára 2010 do 31. decembra 2015, bude druhá dávka očkovacej látky proti MMR podaná podľa starej schémy v 11. roku života. Až do roku 2025 sa teda budú v rámci jedného roka očkovať proti MMR deti v 15. až 18. mesiaci života a deti, ktoré majú päť a 11 rokov. Od roku 2026 sa bude pokračovať už iba povinným pravidelným očkovaním detí v 15. až 18. mesiaci a v piatom roku života.

Súčasťou novely vyhlášky sú od 1. januára 2020 aj očkovacie postupy pre povinné očkovanie vykonávané v inom veku a intervale, ktoré v súčasnosti upravuje odborné usmernenie Ministerstva zdravotníctva SR. Dôvodom je lepšia aplikovateľnosť v praxi.

K posunutiu termínov a nedodržaniu očkovacej schémy môže dôjsť nielen z dôvodu zdravotných kontraindikácií očkovania, ale i odmietania rodičov alebo očkovania detí narodených v iných krajinách, postupujúcich podľa iných odporúčaní.

Novela vyhlášky upravuje aj odporúčanie proti infekciám spôsobeným ľudským papilomavírusom (HPV) a postup očkovania novorodencov, ktorých matky majú hepatitídu, proti vírusovému zápalu pečene.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…