Očkovací kalendár sa zmení. Čoho sa týkajú novinky?
TASR
TASR

Očkovací kalendár sa zmení. Čoho sa týkajú novinky?

Očkovací kalendár čakajú od 1. januára 2020 zmeny.

Ilustračné foto — Foto: TASR/DPA

Bratislava 1. januára (TASR) - Očkovací kalendár čakajú od 1. januára 2020 zmeny. Úpravy sa týkajú schémy povinného pravidelného očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR). Prvá dávka sa naďalej bude aplikovať v 15. až 18. mesiaci života, spresní sa však vek jej podania, a to najskôr prvý deň 15. mesiaca života.

Podľa novej očkovacej schémy budú deti po novom očkované druhou dávkou očkovacej látky proti MMR v piatom roku života, aktuálne je to v 11. roku života. "Týmto krokom sa zníži riziko vzniku a šírenia osýpok v detských kolektívoch, posilní sa aj ochrana zdravia detí," komentovalo takéto opatrenie ministerstvo zdravotníctva.

Druhou dávkou očkovacej látky proti MMR sú v piatom roku života očkované napríklad deti z Dánska, Grécka, Írska, Veľkej Británie či Španielska. Úprava očkovacej schémy vychádza z odporúčania pracovnej skupiny pre imunizáciu po zhodnotení laboratórnych výsledkov Imunologického prehľadu v SR realizovaného v roku 2018. Tie ukázali, že kým podiel trojročných detí s ochrannou hladinou protilátok je 97,24 percenta, avšak vo vekovej skupine päť- až deväťročných detí je to 93,46 percenta.

Deťom, ktoré budú mať v roku 2020 viac ako päť rokov, teda deťom narodeným od 1. januára 2010 do 31. decembra 2015, bude druhá dávka očkovacej látky proti MMR podaná podľa starej schémy v 11. roku života. Až do roku 2025 sa teda budú v rámci jedného roka očkovať proti MMR deti v 15. až 18. mesiaci života a deti, ktoré majú päť a 11 rokov. Od roku 2026 sa bude pokračovať už iba povinným pravidelným očkovaním detí v 15. až 18. mesiaci a v piatom roku života.

Súčasťou novely vyhlášky sú od 1. januára 2020 aj očkovacie postupy pre povinné očkovanie vykonávané v inom veku a intervale, ktoré v súčasnosti upravuje odborné usmernenie Ministerstva zdravotníctva SR. Dôvodom je lepšia aplikovateľnosť v praxi.

K posunutiu termínov a nedodržaniu očkovacej schémy môže dôjsť nielen z dôvodu zdravotných kontraindikácií očkovania, ale i odmietania rodičov alebo očkovania detí narodených v iných krajinách, postupujúcich podľa iných odporúčaní.

Novela vyhlášky upravuje aj odporúčanie proti infekciám spôsobeným ľudským papilomavírusom (HPV) a postup očkovania novorodencov, ktorých matky majú hepatitídu, proti vírusovému zápalu pečene.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…