Slovan zdolal v KHL Kazaň v predĺžení, hrdinom bol Bartovič

Hokejisti Slovana Bratislava zdolali v sobotňajšom domácom zápase KHL AK Bars Kazaň 2:1 po predĺžení.

Vpravo strelec gólu Milan Bartovič a vľavo spoluhráč Juraj Mikúš (obaja Slovan). Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 21. septembra (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava zdolali v sobotňajšom domácom zápase KHL AK Bars Kazaň 2:1 po predĺžení. "Belasí" tak majú po siedmich dueloch na konte štyri body.

Zverenci trénera Rostislava Čadu boli na ľade aktívnejší a vypracovali si množstvo šancí. Na prvý gól však museli čakať až do 27. minúty, keď Bartovič využil v poradí ich piatu presilovku v zápase. Hostia vyrovnali deväť minút pred koncom duelu, po individuálnej akcii Obuchova sa presadil Svitov. O triumfe domácich rozhodol v tretej minúte predĺženia kapitán Bartovič.

"Belasí" sa najbližšie stretnú v pondelok 23. septembra o 19.00 h v Slovnaft Aréne s obhajcom trofeje Dinamom Moskva. Potom ich už čaká štvorzápasový "trip" na súperových klziskách, ktorý odštartujú v piatok 27. septembra o 14.00 h proti Sibiru Novosibirsk.

Slovan Bratislava - AK Bars Kazaň 2:1 pp (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)

Góly: 27. Bartovič (Škoula, J. Mikúš), 63. Bartovič - 51. Svitov (Obuchov). Rozhodovali: Bulanov, Rönn - Metalnikov, Sirotkin, vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 9702 divákov.

Slovan Bratislava: Janus - Škoula, Kutlák, Mihálik, Sigalet, Štajnoch, Mojžíš - Miklík, Ölvecký, Vondrka - Netík, J. Mikúš, Bartovič - Daňo, Kukumberg, Hudáček - Bakoš, Kolena, T. Mikúš

AK Bars Kazaň: Garipov - Nikulin, Kornejev, Heshka, Medvedev, Osipov, Panin, Jarullin - Petrov, Tereščenko, Pesonen - Varnakov, Burmistrov, Stapleton - Obuchov, Svitov, Lukojanov - Golubev, Tkačov, Vincour - Faizullin

V úvode zápasu mali viac z hry hostia. Janus musel zasahovať po strelách Burmistrova a Vincoura. Kazaň mala navyše od 4. minúty výhodu presilovky, no napriek tlaku z nej gól nevydolovala. Postupne už prebrali taktovku hry domáci hokejisti, ktorí boli dynamickejší a dôraznejší ako súper. Ich aktivita priniesla tri presilové hry po sebe, ale slovanisti potvrdili, že im táto herná činnosť príliš nejde. Šance si síce vypracovali, no Vondrka, Ölvecký a ani Netík pred brankárom Garipovom nepochodili. Päť minút pred koncom tretiny po mele pred bránkou Kazane zostal na ľade ležať Juraj Mikúš, ktorému museli na striedačku pomáhať spoluhráči. Do druhej tretiny sa však už vrátil.

Zľava strelec gólu Milan Bartovič, druhý sprava Juraj Mikúš (obaja Slovan). Foto: TASR/Martin Baumann

Slovan pokračoval v nápore aj v úvode ďalšej časti, k čomu mu opäť pomohla hra v početnej výhode, ale "belasí" nevyužili ani štvrtú možnosť. Aj po jej konci však dominovali. Krátko po sebe mali veľké šance Bakoš a Vondrka, ale gól nie a nie padnúť. Domácim sa to podarilo až v 27. minúte pri ďalšej presilovke, keď na jej využitie potrebovali iba päť sekúnd. Po vyhratom buly vypálil od modrej Škoula a Bartovič tečoval puk do siete - 1:0. Po inkasovanom góle sa zobudili aj dovtedy nevýrazní hostia, ktorí do 30. minúty vyslali na Janusa len chudobných päť striel. V druhej polovici tretiny si vypracovali zopár sľubných možností i jednu stopercentnú, keď sa po šikovnej kombinácii ocitol Pesonen sám pred brankárom, ale Janus výborne zachránil. Gólman "belasých" sa vyznamenal aj v záverečných sekundách druhej dvadsaťminútovky, keď zneškodnil šance Tereščenka a Pesonena.

Hráči Kazane sa od začiatku tretej tretiny pustili do súpera a hrali agresívnejšie a viac do tela. Slovan ich nepúšťal do súvislejšieho tlaku a dobre bránil. V 51. minúte ale nechali príliš veľa priestoru Obuchovi, ktorý vykľučkoval spoza bránky, načasoval prihrávku na Svitova a ten zblízka nedal Janusovi šancu - 1:1. Hostia mohli strhnúť vedenie na svoju stranu počas následnej presilovky, no Janus čaroval a udržal nerozhodný stav. Ten panoval aj po 60 minútach a tak nasledovalo predĺženie. V ňom rozhodol o triumfe domácich po úniku Bartovič - 2:1.

Fotogaléria:

Rostislav Čada, tréner Slovana: "Dnes sme podali najlepší výkon v tejto sezóne. Bol podporený veľmi dobrým individuálnym výkonom brankára Jaroslava Janusa. Najväčšie problémy sme mali v hre 5 na 5 a pri situáciách jeden na jedného, kde sme však veľkou bojovnosťou a nasadením odolávali a pomerne úspešne bránili veľké individuality Kazane. Dnes si celé mužstvo zaslúži veľké ďakujem za fyzickú prácu, hernú disciplínu a trpezlivosť."

Milan Bartovič, kapitán a strelec oboch gólov Slovana: "Nebol som to len ja, ale bolo to celé mužstvo, ktoré odviedlo perfektnú prácu. Myslím si, že je troška škoda toho gólu, čo sme inkasovali, pretože dnes to bolo aj na tri body, no zaslúžene sme vyhrali. Vedeli sme, v akej situácii sme boli pred týmto zápasom. Som rád, že si to každý uvedomil, všetci sme išli za víťazstvo a podarilo sa nám to. Verím, že nás to nakopne."

Jaroslav Janus, brankár Slovana: "Hrali sme dobre vzadu. Nebolo veľa striel, v prvej tretine tuším iba štyri. Zachytávali sme ich v strednom pásme a z toho sme vyrážali do protiútokov. V ďalších zápasoch sa musíme vyvarovať toľkých oslabení. Bolo tam zopár zbytočných faulov."

Juraj Mikúš, útočník Slovana: "Dnes sme mali trochu šťastia, ale aj súper pri niektorých našich šanciach. V útočnej fáze to nebolo zlé, ale zase tá koncovka. Našťastie, dnes stačili dva góly. V závere prvej tretiny som si poranil koleno, no snažil som sa na to nemyslieť a fyzioterapeuti mi s tým pomohli. Chcel som mužstvu pomôcť, pretože máme zraneného Mária Bližňáka a keby som odstúpil aj ja, bolo by to ťažké."