Kate tajne navštívila nemocnicu. Sestričkám a pôrodným asistentkám nechala dojemný list plný vďaky a obdivu
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Kate tajne navštívila nemocnicu. Sestričkám a pôrodným asistentkám nechala dojemný list plný vďaky a obdivu

Vojvodkyňa Kate chcela, aby si prácu sestričiek a pôrodných asistentiek ľudia všimli. Pretože, ako sama píše, hoci pracujú mimo svetla reflektorov, ich prítomnosť a práca sú pre ženy po pôrode mimoriadne dôležité.

— Foto: Instagram/Kensingtonroyal

LONDÝN 30. decembra - Kate Middletonová minulý mesiac v tajnosti navštívila pôrodnícke oddelenie v jednej z londýnskych nemocníc. Táto návšteva ju nenechala chladnou a sestričkám a pôrodným asistentkám zanechala úprimný list plný krásnych slov. „Vy ste tu pre ženy v čase, kedy sú najzraniteľnejšie. Dennodenne ste svedkami neuveriteľnej sily, bolesti a obrovského šťastia,“ začína Kate svoj list a pokračuje: „vaša práca sa deje v pozadí a mimo svetiel reflektorov. Prednedávnom, keď som strávila niekoľko dní na pôrodníckom oddelení v nemocnici v Kingstone, som však mala to šťastie, že som časť z nej mohla vidieť na vlastné oči. Hoci to nebolo po prvý raz, čo som sa stretla s vašou starostlivosťou a dobrotou, ešte viac som pochopila skutočný dopad, aký máte na kohokoľvek, komu pomáhate,“ opisuje Kate svoje skúsenosti z nemocnice.

Kate počas návštevy londýnskej nemocnice.
Kate počas návštevy londýnskej nemocnice. Foto: Instagram/Kensingtonroyal

Rok 2020 vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pri príležitosti dvestého výročia narodenia reformátorky ošetrovateľstva a zdravotníctva Florence Nightingalovej za rokom sestričiek a pôrodných asistentiek. Vojvodkyňa Kate sa aj preto rozhodla pre návštevu nemocnice a bližší kontakt so sestričkami a asistentkami. 

Ste oporou pre ženy v čase, keď sú najzraniteľnejšie

Počas návštevy nemocnice Kate sprevádzala pôrodné asistentky aj na ich domácich návštevách pacientov. „Skutočne ma dojala dôvera, ktorú vo mňa ľudia vložili ako aj to, že sa so mnou otvorene podelili o svoje zážitky, obavy a strach. Neustále som bola ohromená súcitom, ktorý tí, s ktorými som trávila čas, prejavovali. Ohromila ma aj neuveriteľná pracovná morálka - nielenže ste sa starali o pacientky počas dňa, no aj v noci ste boli pre ne neustálou podporou v čase, keď sa cítili najviac zraniteľné,“ opísala Kate. 

Kate vo svojom liste, ktorý zverejnil Kensingtonský palác na svojom webe, upozorňovala, že práca sestričiek a pôrodných asistentiek je rovnako dôležitá ako práca lekára pri samotnom pôrode. „Pomoc a uistenie, ktoré rodičom poskytujete, sú rovnako nevyhnutné. Nie je jednoduché vybudovať sebavedomie novým rodičom, no môže to mať celoživotný dopad na šťastie ich detí. Práve skoré roky života sú pre zdravie a šťastie detí nevyhnutnejšie ako ktorékoľvek iné obdobie v živote. Už predtým, ako sa narodíme, emočné a fyzické zdravie našej mamy priamo ovplyvňuje aj náš zdravý vývoj. Do piatich rokoch máme vyvinutých 90 % mozgu. Vaša úloha na samom začiatku tejto cesty je teda mimoriadne dôležitá,“ píše vojvodkyňa v liste.

Kate je odhodlaná zmeniť pre deti, nových rodičov a opatrovateľov svet k lepšiemu. Práve táto sféra bude v rámci jej práce na budúci rok dominovať. Je známe, že má okolo seba skupinu odborníkov a poradcov, ktorí jej pomáhajú s prácou a plánmi, ktoré by mala predstaviť už v najbližších mesiacoch.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ahead of 2020’s International @who #YearoftheNurseandMidwife, The Duchess of Cambridge has written an open letter to midwives across the UK — visit the link in our bio to read the full letter. Writing in her letter, The Duchess said: • “You are there for women at their most vulnerable; you witness strength, pain and unimaginable joy on a daily basis. • Your work often goes on behind the scenes, and away from the spotlight. Recently I was privileged enough to witness a small section of it first hand, spending several days at Kingston Hospital’s Maternity Unit. • Although this was not my first encounter with the care and kindness provided by midwives across the country, it gave me a broader insight into the true impact you have on everybody you help. • Over the last few years, I’ve dedicated a significant amount of my work to the Early Years - the pivotal period of development between pregnancy and the age of 5 where children build crucial foundations for life. • Your role in supporting this critical phase of development extends far beyond the complicated task of delivering a baby successfully. The help and reassurance you provide for parents to be and parents of newborns is just as crucial. It goes a long way in building parents’ confidence from the start, with lifelong impact on the future happiness of their children. • I want to thank you for all that you do. It has been a real privilege learning from you so far, and I look forward to meeting and learning from even more of you in the coming years and decades”. • Several members of @TheRoyalFamily, including The Queen and The Princess Royal, hold Patronages in the fields of Nursing and Midwifery — The Queen is Patron of @thercn, and The Princess Royal is Patron of @midwives_rcm. Photos ? 1-4 by Kensington Palace / 5-6 by PA

A post shared by Kensington Palace (@kensingtonroyal) on

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…