Dobré noviny
Prehnali ste to na Silvestra? Tu je 10 tipov, ako sa zbavíte bolehlavu či bolesti brucha
Dobré noviny
Dobré noviny

Prehnali ste to na Silvestra? Tu je 10 tipov, ako sa zbavíte bolehlavu či bolesti brucha

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: Pexels

Čo robiť, ak ste to počas Silvestra s jedlom alebo pitím prehnali? Prinášame vám niekoľko tipov, ako prežiť Nový rok s čo ​​najmenej nepríjemnými následkami.

Bratislava 1. januára - Silvester znamená pre množstvo ľudí oslavy konca roka a vítanie toho nového. To sa často spája aj s veľkým množstvom jedla a alkoholu. Asi nejeden z vás sa v dnešné ráno zobudil s nepríjemnou bolesťou hlavy či žalúdočnými problémami. Prinášame vám preto 10 liekov na opicu, ktoré vás znova dostanú do formy.

Žlčníkové problémy

Nadmerná konzumácia najmä tučných jedál môže viesť k tráviacim ťažkostiam spojeným s bolesťami žlčníka. Ak viete, že vás čaká obed alebo večera zložená z potravín, o ktorých viete, že vám môžu spôsobiť žlčníkové ťažkosti, vezmite si pred samotným jedlom voľnopredajný prípravok, ako je napr. Cholagol, Cholestil alebo Isochol. Pri ťažkostiach vám pomôže aj pitie rôznych žlčníkových čajov, ktoré väčšinou obsahujú vňať mäty piepornej, list boldovníku, vňať jablčníka, repíka alebo púpavy. Tieto čaje zároveň účinkujú proti nadúvaniu, kŕčom a pôsobia mierne laxatívne.

Zlé trávenie

Pri ťažkostiach spôsobených nedostatočným trávením (najmä pri nedostatočnej činnosti slinivky brušnej) sa dostavujú príznaky ako bolesti brucha, nadúvanie alebo hnačka. Trávenie vám vylepšia prípravky s obsahom tráviacich enzýmov ako napríklad Kreon, Pancreolan Forte alebo Pangrol. Proti nadúvaniu vám pomôže červená vetrová voda (Aqua carminativa rubra) alebo bylinky a koreniny, napríklad mäta pieporná, fenikel alebo rasca.

Prekyslenie žalúdka a pálenie záhy

V týchto prípadoch pomáhajú najrôznejšie látky neutralizujúce kyselinu. Teda jedlá sóda, Anacid, Rennie, Talcid, Tisadyne, Tums. Prípravky sú dostupné vo forme tabliet či tekuté vo fľaši alebo praktických vrecúškach. Pri pálení záhy je vhodné tabletu cmúľať. Ak užívate ešte iné lieky, majte na pamäti, že antacidá môžu znižovať ich účinok, a preto by ste mali dodržať časový odstup aspoň jednej hodiny. Žalúdok upokoja aj čaje s obsahom ľubovníka alebo repíka.

10 rád na liečbu opice

1. Ak cítite žalúdočnú nevoľnosť, vypite roztok s jedlou sódou, ktorá zníži prekyslenie žalúdka.

2. Žalúdok tiež upokoja bylinkové odvary, napríklad z mäty, harmančeka alebo zázvoru.

3. Organizmu dodajte cukor, napríklad v ovocných šťavách alebo džúsoch. Dobrým zdrojom cukru je med, ktorý zároveň obsahuje detoxikačné látky.

4. Do tela dodajte vitamín B (B-komplex) a vitamín C (celaskon).

5. Ak môžete, choďte na prechádzku alebo si choďte zaplávať, pretože kyslík rýchlejšie zlikviduje metabolity alkoholu. Väčšine ľudí s opicou ale skôr vyhovuje pokoj na lôžku do vymiznutia príznakov opice.

6. Dajte si silnú cesnakovú polievku. Upokojí žalúdočnú sliznicu a dodá vám potrebné vitamíny a látky.

7. Zázvor funguje ako bylinný liek, ktorý výrazne mierni nevoľnosť. Nastrúhaný zázvor zalejete horúcou vodou, nechajte odstáť a potom vypite.

8. Ak je to možné, dostatočne sa vyspite.

9. Na trhu je celý rad preparátov na rýchle odbúravanie alkoholu. Musí sa však väčšinou užiť ešte pred samotným pitím alkoholu (napr. Antiethanol alebo Prevent).

10. Vyhnite sa káve a nápojom obsahujúcim kofeín, ktorý síce tlmí únavu, ale na druhú stranu výrazne podporuje dehydratáciu organizmu, čo telo ešte viac oslabuje.

Už ste čítali?