Dobré noviny
V Štátnom divadle začali pripravovať nový muzikál Móric Beňovský
TASR
TASR

V Štátnom divadle začali pripravovať nový muzikál Móric Beňovský

Pôvodný slovenský muzikál Móric Beňovský bude mať svetovú premiéru 29. novembra v Historickej budove Štátneho divadla (ŠD) v Košiciach.

Košice 21. septembra (TASR) – Pôvodný slovenský muzikál Móric Beňovský bude mať svetovú premiéru 29. novembra v Historickej budove Štátneho divadla (ŠD) v Košiciach. Jeho príprava začala tento týždeň prvým stretnutím – ideovou skúškou realizačného tímu a účinkujúcich. Muzikál sa na dosky tohto košického divadla vracia po vyše 16 rokoch.

Autormi muzikálu sú Milan Antol, Vladimír Krausz a Adrián Harvan. Predstavenie v réžii Milana Antola vzniká v koprodukcii Štátneho divadla Košice a spoločnosti Muzikál Slovensko s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013.

Konečná podoba muzikálu o svetoznámom slovenskom rodákovi, ktorý precestoval štyri kontinenty a napokon sa stal kráľom Madagaskaru, sa rodila približne šesť rokov. "V našom príbehu sme sa usilovali dostať do centra pozornosti štyri postavy, ktoré sa pohybujú okolo Beňovského. Samozrejme, dôležitou súčasťou sú aj prostredia, v ktorých sa on pohybuje. Snažili sme sa zachytiť to množstvo kultúrnych rôznorodostí, od Kamčatky cez Čínu, Madagaskar, Paríž, Slovensko, Rusko, Ameriku, ale nie ako nejaký bedeker jeho putovania svetom, ale naozaj ako príbeh vzťahov, ktoré prežíval," povedal o inscenácii Antol.

Predstavenie Móric Beňovský bude celodivadelným projektom, do ktorého sa zapoja všetky súbory – činohra, opera aj balet. "Z tohto pohľadu to určite nebude jednoduché aj vzhľadom na to, že všetky súbory okrem tohto predstavenia majú aj svoj vlastný dramaturgický plán, v ktorom sú naplánované premiéry," dodal riaditeľ divadla a zároveň dramaturg predstavenia Peter Himič.

Produkcia sľubuje výpravné divadlo. "Scéna nebude taká pompézna ako to v muzikáloch býva vzhľadom na priestorové možnosti javiska, ale v celom predstavení sa objaví napríklad až 150 rôznych kostýmov a v niektorých obrazoch bude na javisku v jednej chvíli aj viac ako 60 účinkujúcich," vysvetlil Antol.

Autorom hudby je Adrián Harvan, v realizačnom tíme muzikálu je scénograf Štefan Hudák, kostýmy navrhla Silvia Zubajová, choreografie pripravuje Ivana Kučerová a o hudobné naštudovanie sa postará Igor Dohovič. V hlavných postavách sa predstavia nielen domáci umelci, ale aj hostia známi zo slovenského šoubiznisu. V postave Mórica Beňovského budú alternovať Maroš Goga a Tomáš Palonder, jeho priateľa a neskôr zradcu Stepanova stvárnia Igor Timko, Marián Lukáč a Michal Soltész, postavu Afanázie zahrajú hosťujúce Kristína Greppelová a Natália Puklušová a v postave Zuzany uvidia diváci Veroniku Gidovú a Tatianu Polákovú. Celkovo bude účinkovať viac ako 70 hercov, spevákov a tanečníkov spolu so živým orchestrom, informoval tlačový tajomník ŠD Košice Svjatoslav Dohovič.

Zaujímavé chvíle pri príprave muzikálu prežíva líder skupiny No name Igor Timko, ktorý sa ako vyštudovaný herec vracia na košické divadelné dosky po dvoch desiatkach rokov. "Som úplne vzrušený, vidím tu kolegov hercov, s ktorými sme spolu začínali a ktorí ma privítali so slovami - Vitaj doma," priznal sa známy spevák. Ako dodal, nemala by to pre neho byť neprebádaná oblasť, ale určite cíti zodpovednosť. "Postava, ktorú hrám je obrovská, prechádza celým dejom. Je tam veľa piesní. Určite to bude náročné a nebude to také, že si človek povie, že stačia skúsenosti a pôjde to samo."

Premiéru v košickom divadle zažije aj Tomáš Palonder, ktorý ako Bratislavčan strávi veľa času v najbližších mesiacoch na cestách. V rámci prípravy sa snaží sa podľa svojich slov snaží získať čo najviac informácii o Beňovskom. "Bol to fascinujúci človek. Jeho príbeh by sa dal spracovať aj do desaťhodinového predstavenia. Bude umením to vtesnať do dvoch hodín. Je to postava, pri ktorej sa až nechce veriť, že reálne existovala, má všetky atribúty legendy," uviedol. Verí, že muzikál napomôže dostať túto slávnu osobnosť našich dejín viac do povedomia ľudí na Slovensku.

Už ste čítali?