Zdravie: Ani počas sviatkov netreba zabúdať na zdravé stravovanie a pohyb
TASR
TASR

Zdravie: Ani počas sviatkov netreba zabúdať na zdravé stravovanie a pohyb

Odborníci odporúčajú dodržiavať aj počas sviatkov niekoľko rád a tipov v súvislosti so stravovaním. Jednou z nich je plánovanie. Podľa odborníkov je dobré myslieť na množstvo skonzumovaného jedla už pri jeho nakupovaní.

Ilustračná snímka — Foto: Pexels

Banská Bystrica 19. decembra (TASR) - Dôsledné plánovanie, pohyb a sebakontrola, to sú rady odborníkov týkajúce sa jedálnička počas nastávajúcich sviatkov. "Zdravie je definované ako stav fyzickej, duševnej a sociálnej pohody a preto počas Vianoc nedopusťte, aby sa vaše telo preťažilo jednostranným vianočným upratovaním a potom nadmerným príjmom potravy v absolútnej nečinnosti pred televízorom, mobilom či počítačom," uviedla Zora Kľocová Adamčáková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Odborníci odporúčajú dodržiavať aj počas sviatkov niekoľko rád a tipov v súvislosti so stravovaním. Jednou z nich je plánovanie. Podľa odborníkov je dobré myslieť na množstvo skonzumovaného jedla už pri jeho nakupovaní. "Je prirodzené zobrať si občas niečo sladké, či dať si tradičné vianočné menu. Kúpiť sa však dajú menšie balenia sladkostí, jesť sa dajú menšie porcie, nezdravé recepty sa dajú nahradiť zdravším variantom alebo aspoň niektorou ingredienciou," odporúča Kľocová Adamčáková.

Účinné je pridať do sladkostí tiež vlákninu, napríklad vločky, mrkvu, figy, datle, slivky, marhule, banány. "Takéto sladkosti musíte viac hrýzť, preto ich zjete menej a navyše prijímate i vitamíny, minerály a vlákninu. Energetickú hodnotu znížite aj tým, že budete robiť menšie koláčiky a tenšie ich krájať," podotkla odborníčka.

Upozorňuje aj na časté ochutnávanie počas varenia, odporúča uprednostňovanie rýb pred mäsom. Na dochutenie treba použiť radšej bylinky ako soľ. Vyhnúť by sme sa mali vyprážaniu a do vianočného jedálnička je treba zaradiť aj dostatočný príjem zeleniny a ovocia.

"O škodlivosti alkoholu sa všeobecne vie, avšak už menej si uvedomujeme, že alkohol je energetická bomba, ktorá exploduje dvakrát – jednak vo forme nadmerného prísunu energie, ktorá sa uloží do tukových zásob a jednak ako zdroj opojenia s následkom spoločenskej únavy a možného rizika úrazov," poznamenala Kľocová Adamčáková. Počas Vianoc odporúča nápoje s čo najnižším obsahom alkoholu, v čo najmenšom množstve a čo najmenej sladké. Zabúdať netreba ani na pohyb, ktorým treba kompenzovať počas sviatkov zvýšený energetický príjem.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…