Dobré noviny
Nasa ukázala dosiaľ nezverejnenú fotku záhadného objektu, ktorý k nám prišiel z inej slnečnej sústavy
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Nasa ukázala dosiaľ nezverejnenú fotku záhadného objektu, ktorý k nám prišiel z inej slnečnej sústavy

 2I/Borisov. Snímka z novembra.
2I/Borisov. Snímka z novembra. — Foto: NASA

Prvá medzihviezdna kométa je modrá a ukázalo sa, že je jednou z najrýchlejších, aké boli doposiaľ spozorované.

WASHINGTON D.C. 18. decembra - Objekt nesie názov 2I/Borisov. Ide len o druhý spozorovaný objekt, ktorý navštívil našu slnečnú sústavu z inej sústavy, ako je tá naša.

Na snímke je znázornená modrá kométa pred vzdialenou špirálovou galaxiou. Zhotovil ju Hubblov vesmírny ďalekohľad. Kométa je na fotografii na ceste našou slnečnou sústavou a vracia sa späť do medzihviezdneho priestoru, informuje portál Idependent.

Objavil ho amatérsky astronóm z Krymu

2I/Borisov bol prvýkrát zachytený krymským amatérskym astronómom v auguste, ktorý mu dal meno a spôsobil veľké nadšenie naprieč celým svetom. Následne sa vedci rozhodli spraviť detailnejšie snímky.

Prvé pozorovanie Hubblovým ďalekohľadom sa im podarilo v októbri. Najnovšie snímky pochádzajú z novembra a decembra. Vďaka nim sa môžeme pozrieť na „návštevníka“  v kvalitnejšom prevedení.

Snímka z decembra.
Snímka z decembra. Foto: Facebook/Nasa

Detailnejšie snímky pomôžu vedcom v ďalšom skúmaní

V čase, keď bola snímka zhotovená, bol objekt od Zeme vzdialený 326 miliónov kilometrov. „Naše snímky z Hubblovho ďalekohľadu prekvapivo ukazujú, že jadro objektu je viac ako 15-krát menšie, ako naznačovali predchádzajúce odhady. Jeho polomer je menší ako pol kilometra. Je to veľmi dôležité, pretože táto znalosť nám pomáha určiť jeho hmotnosť. Borisov je prvou medzihviezdnou kométou a radi by sme vedeli, koľko ďalších existuje,“ povedal David Jewitt, profesor planetárnej vedy a astronómie na Kalifornskej univerzite v Los Angeles, ktorého tím zachytil najlepšie a najostrejšie snímky tejto prvej medzihviezdnej kométy.

Už ste čítali?