Dobré noviny
Cezhraničné platby v eurách sú už lacnejšie aj v krajinách mimo eurozóny
TASR
TASR

Cezhraničné platby v eurách sú už lacnejšie aj v krajinách mimo eurozóny

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/František Iván

Spotrebitelia aj podniky pri cezhraničných platbách vďaka novým pravidlám ušetria, uviedla Európska komisia (EK) v správe pre médiá.

Brusel 16. decembra (TASR) - Cezhraničné platby v eurách sú od pondelka lacnejšie pre spotrebiteľov aj podniky v členských štátoch EÚ, ktoré nepatria do eurozóny, a tiež na Islande, v Lichtenštajnsku a Nórsku. Spotrebitelia aj podniky pri cezhraničných platbách vďaka novým pravidlám ušetria, uviedla Európska komisia (EK) v správe pre médiá.

Nové pravidlá EÚ zaviedli možnosť, že za všetky cezhraničné platby v eurách v členských štátoch mimo eurozóny sa budú účtovať rovnaké poplatky ako na domáce platby. Týka sa to Bulharska, Českej republiky, Dánska, Chorvátska, Islandu, Lichtenštajnska, Maďarska, Nórska, Poľska, Rumunska a Švédska. V praxi to znamená, že poplatky za cezhraničné platby v eurách budú len veľmi nízke alebo dokonca žiadne.

Výkonný podpredseda EK zodpovedný za hospodárstvo, ktoré pracuje v prospech ľudí, Valdis Dombrovskis, v tejto súvislosti skonštatoval, že vďaka novým pravidlám môžu všetci občania a podniky v EÚ rovnako profitovať z lacných cezhraničných platieb v eurách.

„Je to dobrý a konkrétny príklad skutočných výhod, ktoré jednotný trh prináša európskym spotrebiteľom. Napríklad rumunská rodina, ktorá chce poslať peniaze v eurách svojmu dieťaťu, ktoré je v Paríži na študijnej výmene v rámci programu Erasmus, už nemusí zohľadňovať poplatky s tým spojené. Odteraz ich to totiž bude stáť rovnako ako domáca transakcia v Rumunsku," vysvetlil komisár.

Exekutíva EÚ spresnila, že bude pozorne monitorovať uplatňovanie týchto pravidiel a bude úzko spolupracovať s príslušnými vnútroštátnymi orgánmi s cieľom zabezpečiť ich riadne vykonávanie.

Komisia sa usiluje o vytvorenie lepšieho a lacnejšieho prístupu spotrebiteľov k finančným službám, ako sa uvádza v Akčnom pláne pre spotrebiteľské finančné služby z marca 2017. Od apríla 2020 k doterajším pravidlám pribudnú ďalšie ustanovenia, na základe ktorých si spotrebitelia v EÚ budú môcť porovnať poplatky za menový prepočet pri platbe kartou v inej mene EÚ.

Už ste čítali?