Dobré noviny
Viete, kde vznikol zvyk Štefanských zábav a prečo je dôležité, ktorá žena vyšla dnes z kostola ako prvá?
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

Viete, kde vznikol zvyk Štefanských zábav a prečo je dôležité, ktorá žena vyšla dnes z kostola ako prvá?

Na svätého Štefana chodili naši predkovia koledovať, sánkovať sa a nevynechali ani bohoslužbu a potom bujarú zábavu.

BRATISLAVA 26. decembra - Vianoce sú pre mnohých ľudí najmä o Štedrom dni, ale aj dnešok, 2. sviatok vianočný, má svoje čaro a postavenie. Rozprávali sme sa o ňom s etnologičkou Katarínou Nádaskou.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Foto: Pexels.com

Druhý sviatok vianočný sa oslavuje na počesť svätého Štefana, prvého mučeníka. „Štefan bol diakon, ktorého ľudia ukameňovali, pretože šíril kresťanstvo. Z pohľadu vtedy prevládajúceho náboženstva, judaizmu, boli kresťania iba sektou, ktorá prinášala maniere narúšajúce stáročné tradície. Predtým, ako prijal kresťanskú vieru, bol Štefan aktívnym Židom. Zomrel krutou, bolestivou smrťou, preto sa o ňom hovorí ako o prvom mučeníkovi,“ povedala v rozhovore etnologička Katarína Nádaská.

Zvyky, ktoré mali priniesť bohatú úrodu

S dňom svätého Štefana sa najmä v druhej polovici 19. storočia a začiatkom 20. storočia spájalo množstvo tradícií, ktoré mali slovenským roľníkom zabezpečiť hojnú úrodu v ďalšom roku. Mládenci napríklad do saní posadili mladé dievčatá a sánkovali ich celé predpoludnie či popoludnie. „Verilo sa, že aká dlhá bude sanica, také dlhé budú klasy obilia,“ prezradila Katarína Nádaská. Neoddeliteľnou súčasťou 2. sviatku vianočného bola podľa etnologičky aj slávnostná bohoslužba: „Gazdinky sa snažili z kostola prísť čím skôr, lebo sa verilo, že tej, ktorá príde domov ako prvá, sa nasledujúci rok bude dariť a všetko bude mať porobené ako prvá.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Foto: Pixabay.com

Do dnešných dní sa na Slovensku zachoval zvyk ísť sa na Štefana zabaviť. Pre našich predkov to bola veľká udalosť, pretože pokojné adventné obdobie dodržiavali už od Kataríny 25. novembra. Dievčatá na zábavu priniesli jedlo a pochutiny, chlapci zaplatili muzikantov a niečo na pitie,“ povedala Katarína Nádaská.

V rozhovore sa dozviete aj to, aké koledy sa spievali na 2. sviatok vianočný, aký význam mal tento deň pre mládenecké spolky alebo prečo si zo Štefanov v tento deň robili ich priatelia žartíky.

Už ste čítali?