Začína sa búranie bytovky poškodenej výbuchom. Firma si za prácu vypýtala iba symbolické euro
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Začína sa búranie bytovky poškodenej výbuchom. Firma si za prácu vypýtala iba symbolické euro

Špecializovaná stavebná firma z Českej republiky začne od pondelka (16. 12.) s asanáciou bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove. Za prácu si vyžiadala iba euro a náklady na prepravu.

Na snímke skladanie stavebného demolačného stroja na Mukačevskej ulici v Prešove, ktorým budú búrať 12-podlažnú bytovku po výbuchu plynu. — Foto: TASR/Milan Kapusta

Prešov 15. decembra (TASR) – Špecializovaná stavebná firma z Českej republiky začala v pondelok ráno s postupnou likvidáciou najvyšších poschodí bytového domu č. 7 na Mukačevskej ulici v Prešove, ktorý 6. decembra zničil výbuch plynu. Spoločnosť z Kladna si za prácu vyžiada iba symbolické 1 euro a náklady na prepravu, informuje portál idnes.cz.

Ako vysvetľuje konateľ firmy, cena práce by sa normálne pohybovala okolo troch až piatich miliónov českých korún (117-tisíc až 197-tisíc eur). „Beriem to ako charitatívnu vec. Pomôžem tomu mestu," povedal Zbyněk Ortmann pre iDnes.cz a dodal, že hotovo by mali mať približne do piatich dní. Samotná doprava a povolenia, ktoré k tomu firma potrebuje, sú však drahé, čo sa už musí zaplatiť, keďže firma by to z vlastného nedokázala utiahnuť. Má ísť o čiastku vyššiu ako 100-tisíc eur.

Začalo sa hneď zrána

„Zdevastovanú bytovku budú likvidovať pomocou špeciálneho stroja so 68-metrovým ramenom, vďaka čomu bude môcť odstraňovanie panelov prebiehať v dostatočne bezpečnej vzdialenosti od bytového domu," informoval v nedeľu hovorca prešovskej radnice Vladimír Tomek.

Predpokladaný čas začiatku asanácie je približne o 8.30 h. Ako prvé je potrebné odstrániť najvyššie poschodia, ktoré zostali po výbuchu najpoškodenejšie. Nepôjde však o klasickú demoláciu, ale o záchranné práce s cieľom odstránenia následkov výbuchu a požiaru.

Na snímke Jiří Raszka, technický riaditeľ demolačnej firmy, ktorá bude rozoberať 12-podlažnú bytovku poškodenú po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici v Prešove.
Na snímke Jiří Raszka, technický riaditeľ demolačnej firmy, ktorá bude rozoberať 12-podlažnú bytovku poškodenú po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici v Prešove. Foto: TASR/Milan Kapusta

Pracovníci špecializovanej stavebnej firmy chcú od začiatku postupovať obzvlášť opatrne, keďže ide o likvidáciu budovy, ktorá je značne poškodená. „Rozhodli sa preto prijať viacero bezpečnostných opatrení, pomocou ktorých chcú eliminovať akékoľvek riziká súvisiace s odstraňovaním jednotlivých častí bytovky. V spolupráci so statikmi vytýčili bezpečnostné zóny, do ktorých počas asanačných prác nebudú mať prístup žiadni ľudia. Priestor v okolí bytovky číslo 7, ktorý je v súčasnosti oplotený a strážený, sa preto z bezpečnostných dôvodov čiastočne rozšíri," uviedol Tomek.

Špeciálne pokyny počas prác

Mesto ďalej informovalo, že obyvatelia Mukačevskej ulice z vchodov číslo 3, 5, 9, 11 a 13 sa z dôvodu bezpečnosti počas asanačných prác nemôžu zdržiavať vo svojich bytoch. V pondelok do 8.00 h preto všetci ľudia žijúci v týchto vchodoch museli opustiť svoje byty.

Presné pokyny nájdu aj na vchodových dverách do svojich bytových domov, na webstránke mesta Prešov a na webstránke spoločnosti Spravbytkomfort. Na dodržiavanie týchto pokynov budú dohliadať príslušníci mestskej polície.

Na snímke skladanie stavebného demolačného stroja na Mukačevskej ulici v Prešove, ktorým budú búrať 12-podlažnú bytovku (vľavo) po výbuchu plynu.
Na snímke skladanie stavebného demolačného stroja na Mukačevskej ulici v Prešove, ktorým budú búrať 12-podlažnú bytovku (vľavo) po výbuchu plynu. Foto: TASR/Milan Kapusta

„Záchytným miestom pre ľudí, ktorí cez deň nemajú kam ísť, bude Denné centrum Družba na Sídlisku III. Obyvatelia vchodov číslo 3, 5, 11 a 13 sa môžu od 17.00 h vracať späť do svojich bytov. Tieto pokyny platia pre pondelok 16. decembra a utorok 17. decembra. Ďalšie pokyny pre obyvateľov Mukačevskej ulice, týkajúce sa nasledujúcich dní, budú priebežne aktualizované na uvedených webstránkach," oznámil hovorca.

Od začiatku asanačných prác budú v pohotovosti záchranári a pracovníci elektrární aj plynární, ktorí sa budú nachádzať v dostupnej vzdialenosti od poškodenej bytovky a budú pripravení v prípade potreby zasiahnuť.

Tresty za sledovanie asanačných prác

Polícia SR zakazuje všetkým obyvateľom mesta Prešov vstup na strechy akýchkoľvek budov v meste s cieľom pozorovania, dokumentovania, fotografovania alebo nakrúcania priebehu asanačných prác na bytovom dome číslo 7 na Mukačevskej ulici. Priestor bude monitorovaný policajným dronom a v prípade porušenia tohto zákazu budú občania zákonne sankcionovaní.

Zástupcovia špecializovanej stavebnej firmy, ktorá bude vykonávať asanačné práce, žiadajú širokú verejnosť a médiá, aby ich od pondelkového rána nekontaktovali, aby sa mohli v plnej miere venovať práci.

Na snímke zvedavci sledujú príchod prvých častí stavebného demolačného stroja v Prešove, ktorým budú búrať bytovku po výbuch plynu na Mukačevskej ulici (v pozadí).
Na snímke zvedavci sledujú príchod prvých častí stavebného demolačného stroja v Prešove, ktorým budú búrať bytovku po výbuch plynu na Mukačevskej ulici (v pozadí). Foto: TASR/Milan Kapusta

Výbuch plynu a následný požiar v 12-podlažnej bytovke na prešovskom sídlisku si 6. decembra vyžiadal najmenej sedem obetí, jedna osoba je stále nezvestná. Bytovka je zničená a svoje domovy museli dočasne opustiť aj obyvatelia viacerých okolitých domov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.