Obyvateľov, ktorí utrpeli škody pri výbuchu v Prešove, postupne odškodňujú
TASR
TASR

Obyvateľov, ktorí utrpeli škody pri výbuchu v Prešove, postupne odškodňujú

Až 20 000 eur poskytne Tatra banka mestu Prešov na pomoc tragédiou zasiahnutým ľuďom na Mukačevskej 7.

Ľudia sa pozerajú na zhorený bytový dom v Prešove. — Foto: TASR/František Iván

Bratislava 13. decembra (TASR) - Až 20 000 eur poskytne Tatra banka mestu Prešov na pomoc tragédiou zasiahnutým ľuďom na Mukačevskej 7. S klientmi zo zasiahnutého bytového domu banka individuálne rieši ich neľahkú situáciu. Tým z nich, ktorí v tejto banke majú hypotéku na zasiahnuté byty, preplatí najbližších 12 splátok. Klientom s bežným účtom poskytne 100 % zľavu z poplatku na 3 roky.

Všetkým obyvateľom s trvalým pobytom na Mukačevskej 7 poskytne banka možnosť načerpať bezúčelový spotrebný úver s úrokom 0 % bez poplatku a otvoriť si bežný účet bez poplatku na najbližšie 3 roky.

Zamestnancom Tatra banky, ktorých sa udalosť dotkla, či už osobne alebo prostredníctvom ich blízkych, banka ponúkla možnosť náhradného ubytovania. Zároveň prostredníctvom zamestnaneckého grantového programu Nadácie Tatra banky je pripravená poskytnúť finančnú pomoc svojim kolegom.

Niektorí klienti už dostali odškodnenie

Podľa informácií jednotlivých poisťovní sa už začalo s odškodňovaním prvých klientov, ktorí utrpeli pri udalosti škodu. Napríklad UNIQA už poslala prvé poistené plnenia na účty klientov, ktorým výbuch plynu v Prešove na Mukačevskej ulici poškodil byty. Klienti poisťovne nahlásili doteraz 17 udalostí, 4 poistené byty sa nachádzajú priamo v bytovke, kde k výbuchu došlo, zvyšné škody sú hlásené z okolitých bytových domov.

Ostatných klientov, ktorí zatiaľ škody nenahlásili, aktívne kontaktuje call centrum poisťovne a následne škody zaregistruje. Menšie škody, ako sú napríklad opravy presklenia okien, likviduje poisťovňa bez obhliadky a týkajú sa bytov v domoch, ktoré susedia s bytovkou, kde došlo k výbuchu.

Ide najmä o rozbité okná a poškodené okenné rámy, balkónové dvere a časti zariadenia bytu. Škody sú hradené z poistenia nehnuteľnosti a domácnosti majiteľov bytov," uviedla riaditeľka oddelenia likvidácie UNIQA Dagmar Lukovičová.

V prípade, ak má klient v poistnej zmluve dojednané aj krytie náhradného ubytovania, poisťovňa preplatí takéto ubytovanie do limitu plnenia. Krytie je na dobu maximálne 6 mesiacov. Výška limitov závisí od toho, kedy bola poistná zmluva dojednaná a pohybuje sa na úrovni od 1600 do 2100 eur.

Poistnú udalosť odporúčajú zdokumentovať nafotením škôd

Poisťovňa Generali už poskytla klientom zasiahnutým tragédiou v Prešove prvé poistné plnenia, keďže ako informovali TASR, pristupuje k nahláseným poistným udalostiam v súvislosti s prešovskou tragédiou s najvyššou prioritou tak, aby poškodení klienti mali čím skôr k dispozícii financie plynúce z ich poistiek.

Klienti poisťovne doteraz nahlásili v súvislosti s výbuchom 18 poistných udalostí v celkovej odhadovanej výške viac ako 250.000 eur. Ide najmä o škody z poistenia majetku, konkrétne poškodené byty v zasiahnutom prešovskom paneláku, ako aj okolitých bytových domoch, kde tlaková vlna rozbila okná, balkónové výplne, alebo poškodila dvere.

Ak to situácia dovoľuje, poistnú udalosť, poisťovňa odporúča zdokumentovať nafotením škôd napr. pomocou smartfónu. Následne je potrebné zaslať tieto fotky do poisťovne. Ak je to možné cez web stránku poisťovne Generali počas hlásenia prostredníctvom online formulára, alebo ak je už škoda nahlásená, cez záložku sledovanie poistnej udalosti a doloženie dokladov. Fotky je možné taktiež zaslať e-mailom na adresu likvidacia.sk@generali.com, alebo doručiť osobne na pobočku.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…