Dobré noviny
Dotyk im náramne prospieva: Nemocnica hľadá dobrovoľníkov na maznanie s predčasne narodenými deťmi
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Dotyk im náramne prospieva: Nemocnica hľadá dobrovoľníkov na maznanie s predčasne narodenými deťmi

Žiaden stroj nenahradí ľudský dotyk.
Žiaden stroj nenahradí ľudský dotyk. — Foto: Pixabay/PublicDomainPictures

Tri roky. To je presne doba, ktorú dobrovoľníci prihlásení do programu nemocnice Svätého Bonifáca musia prečkať, aby mohli pomôcť svojim objatím.

WINNIPEG 13. decembra - Na svet prichádza veľké množstvo predčasne narodených detičiek. Našťastie, dnes už existujú také technické vymoženosti, že ich prežije stále viac a viac. Predčasne narodené deti sú zraniteľnejšie a ich telo sa vyvíja dlhšie.

Navyše potrebujú teplo, aby sa cítili ako v brušku mamičky. Hoci sú inkubátory veľmi nápomocné, ľudské teplo je nenahraditeľné, pretože žiadny stroj nedokáže nahradiť pocit lásky a bezpečnosti, ktorý vychádza z ľudskej podstaty.

Objatia stimulujú hormón lásky

V Nemocnici Svätého Bonifáca v kanadskom Winnipegu si dobre uvedomuje, že rodičia nemôžu byť s predčasne narodenými detičkami 24 hodín denne. Platí to najmä v prípadoch, keď sú matky po ťažkých pôrodoch veľmi oslabené a aj ich životy sú neraz v ohrození. Preto hľadajú dobrovoľníkov, ktorí by sa s novorodencami maznali.

Ilustračná fotka.
Ilustračná fotka. Foto: TASR/Milan Kapusta

Objatia stimulujú uvoľňovanie oxytocínu, známeho tiež ako „hormón lásky“, ktorý vytvára pocit pokoja. Deti sa tak vďaka objatiu a fyzickému kontaktu zotavujú v omnoho kratšom čase.

ilustračná fotka.
Ilustračná fotka. Foto: Facebook/St. Boniface Hospital Foundation

Program pre pomoc predčasne narodeným deťom prebieha už štvrtý rok a záujem je naozaj veľký. Noví dobrovoľníci si musia počkať tri roky. „Kým budem môcť nejakým spôsobom prispieť k tomu, aby som uľahčila detičkám cestu životom, budem odhodlane napĺňať ciele tohto programu. Chceme cítiť, že pomáhame, myslím si, že sa nám to darí,“ povedala pre CBC dobrovoľníčka Hélène Clarková, ktorá je do programu zapojená už tretí rok.

Ľudský dotyk je nenahraditeľný.
Ľudský dotyk je nenahraditeľný. Foto: TASR/Milan Kapusta

Nie každý môže byť dobrovoľníkom

Bábätko si dobrovoľníci nemôžu svojvoľne zodvihnúť. Musí im ho podať zdravotný personál alebo rodičia. Cecile Porterová, ktorá stojí za „maznacím“ programom, zdôrazňuje, že je dôležité pochopiť predovšetkým motiváciu človeka stať sa dobrovoľníkom.

„Potenciálni dobrovoľníci by nemali byť motivovaní hľadaním emocionálnej náhrady,“ vysvetlila žena. 

Už ste čítali?