Nádherné gesto. Ľudia ďakovali dojatým hasičom, ktorí zasahovali v horiacej bytovke
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Nádherné gesto. Ľudia ďakovali dojatým hasičom, ktorí zasahovali v horiacej bytovke

Slzy na jednej aj druhej strane. Prešovčania sa prišli poďakovať hasičom, ktorí zasahovali v horiacom paneláku po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici v Prešove.

— Foto: Reprofoto Facebook/dobrovolnihasici.sk

PREŠOV 13. decembra - Tragédia, ktorá zdevastovala ľudské obydlia a vyžiadala si aj ľudské životy, vyvolala na verejnosti silné a vypäté emócie. Ľudia hasičov obdivovali, ale našli sa aj takí, ktorí na nich nenechali ani nitku suchú. 

Štvrtok večer sa v areáli Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru zišli tí, ktorí im chceli vyjadriť svoju vďaku a obdiv. Hasiči sa postavili pred dav, ktorý ich privítal veľkým potleskom. Dojímavé momenty zachytili na kameru aj dobrovoľní hasiči a video zdieľali na svojej facebookovej stránke.

Slova sa ujal riaditeľ Krajského riaditeľstva krajského a záchranného zboru v Prešove Ján Goliáš. Neskrýval svoje emócie. Priznal, že to, čím si prešli hasiči po tragédii, nebolo jednoduché. „Ďalšie dni boli ešte horšie ako ten oheň, ktorý bol vtedy pri požiari. Títo chlapci a ostatní hasiči prežívali doslova a do písmena chvíle, kedy sa hanbili chodiť po ulici.“

Následne sa opýtal: „Čo bol dôvod? To, že keď zasahovali, nikto z nich nemyslel práve na také svoje deti," pričom rukou ukázal na malého chlapca, ktorý vytŕčal z davu. Pohľady všetkých ľudí sa upreli na chlapca. Prítomní si uvedomili silu Goliášových slov.

Zásah hasičov v Prešove 6. decembra
Zásah hasičov v Prešove 6. decembra Foto: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

K svojej práci sa vždy stavajú zodpovedne

„Tak ako v ten piatok, sobotu, nedeľu, aj celý rok a celý život hasiči vykonávajú svoju službu zodpovedne, poctivo, s rozvahou a hlavne s pocitom, aby pomohli blížnemu v núdzi,“ pokračoval. Ľudia začali skandovať: „Ďakujeme, Ďakujeme, ďakujeme.“ Hasiči aj prítomní len s ťažkosťou držali slzy na krajíčku.

Goliáš pripomenul, že na miestach, odkiaľ každý uteká, oni ostávajú. „Ste naši hrdinovia, ďakujeme!“ ozývalo sa z davu. „Niektorí hovoria, že túto prácu robíme pre peniaze. Verte tomu, že do tohto bloku by nikto za žiadne peniaze nešiel,“ povedal riaditeľ.

Nasledoval dlhý a neutíchajúci potlesk vďaky. Nakoniec hasiči rozdali deťom symbolické darčeky. Keď sa príhovor skončil, ľudia rad za radom chodili k hasičom, podávali im ruky a ďakovali im.

Na záchranu druhých ľudí nasadili vlastné životy.
Na záchranu druhých ľudí nasadili vlastné životy. Foto: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Pomoc Prešovu

Bezprostredne po nešťastnej udalosti začali ľudia hľadať spôsoby, ako tým, ktorých postihol výbuch, môžu pomôcť. Slováci prostredníctvom SMS zbierky a poslaním peňazí na účet, ktorý zradilo mesto Prešov, vyzbierali už takmer 2 milióny eur.

V Banskej Bystrici a Liptovskom Mikuláši sa rušia silvestrovské ohňostroje. Peniaze chcú radšej venovať Prešovčanom. Pomocnú rukú podávajú aj mestá z celej krajiny. Na stredajšom rokovaní napríklad finančnú pomoc vo výške 10-tisíc schválili v Ružomberku, Trnavský samosprávny kraj zas ako prejav solidarity vyčlení 33 000 eur. Sumou 5-tisíc eur pomôže aj Humenné.

Košickí mestskí poslanci na svojom štvrtkovom rokovaní schválili nenávratnú finančnú pomoc pre Prešov v sume 50 000 eur, rovnakú čiastku odklepli aj poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja. Bratislava pošle 20 000 eur, pričom na podnet poslankyne Eleny Pätoprstej primátor Matúš Vallo zvažuje zrušenie novoročného ohňostroja.

Ohňostroj rušia aj v Prievidzi

Finančnú pomoc poskytne aj mesto Nové Zámky, ktoré vyčlení 5 000 eur. Prievidza zas 4 000 eur vyčlenených na ohňostroj radšej venuje Prešovu. Samospráva  momentálne komunikuje s realizátorom a dodávateľom ohňostroja, ktorý prejavil záujem zabezpečiť novoročný ohňostroj v Prievidzi sponzorsky na vlastné náklady.

Nadácia Prešovského samosprávneho kraja (PSK) pre podporu rodiny rozdelila v uplynulých dňoch takmer 64 000 eur. Sumu 51 975 eur pridelila osobám postihnutým tragédiou na Mukačevskej ulici č. 7 v Prešove. Ďalších 12 000 eur prerozdelila 39 žiadateľom. Ide o rodiny, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii.

Svojou troškou prispejú aj Nitra (10 000 eur), Senica (3 500 eur) a Bardejov (10 000 eur).

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…