Slovenské mestá rušia silvestrovské ohňostroje. Peniaze chcú radšej venovať Prešovčanom
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Slovenské mestá rušia silvestrovské ohňostroje. Peniaze chcú radšej venovať Prešovčanom

Prešovu pomáha celé Slovensko, ako sa len dá. Banská Bystrica a Liptovský Mikuláš rušia ohňostroj a peniaze radšej venujú metropole Šariša.

Slovenské mestá rušia silvestrovské ohňostroje. — Foto: TASR/Dušan Hein, Milan Kapusta

Banská Bystrica 11. decembra (TASR) – Výťažok z akcie Primátorský punč, ktorá sa uskutoční na Námestí SNP v Banskej Bystrici 13. decembra o 16.00 h, nepôjde v tomto roku pre zariadenia a organizácie poskytujúce sociálne služby, ako je už každoročne zvykom.

Poputuje do Prešova, ľuďom na Mukačevskej ulici, ktorých postihlo minulý týždeň nešťastie. Informovala o tom v stredu hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Mojžišová. Mesto pod Urpínom k tomu pripojí aj sumu určenú na organizáciu jedného z dvoch plánovaných ohňostrojov – silvestrovského a programu v posledný deň roka, ktoré zrušilo.

Prispejú na dobrú vec

„Som rád, že pred Vianocami opäť spojíme sily a práve vďaka obyvateľom a návštevníkom sa nám podarí prispieť na dobrú vec. Verím, že na jednom z najkrajších námestí, tom našom, bude panovať výborná atmosféra. Mesto Banská Bystrica súcití s mestom Prešov, kde sa nedávno stala obrovská tragédia, a preto sme sa výťažok z Primátorského punču rozhodli venovať práve na pomoc ľuďom, ktorých postihlo nešťastie spojené s tragickým výbuchom," konštatoval primátor Ján Nosko.

Status Banskej Bystrice
Status Banskej Bystrice Foto: Facebook/Mesto Banská Bystrica

Vlani sa počas Primátorského punču podarilo vyzbierať 2230 eur a peniaze pomohli neziskovej organizácii Dom matky Terezy, ktorá vytvára dôstojné podmienky pre život zdravotne postihnutých ľudí a ich integráciu do spoločnosti.

Ohňostroj rušia aj Liptáci

Ohňostroj zrušili aj v Liptovskom Mikuláši. Obyvatelia mesta na severe Slovenska sa rozhodli, že sa ho radi zrieknu v prospech Prešovčanov.  „Je to krásna myšlienka a my sme ju vypočuli. Peniaze, ktoré boli určené na silvestrovský ohňostroj, presunieme radšej na účet mesta Prešov pre ľudí zasiahnutých výbuchom plynu na Mukačevskej ulici. Objednávku na silvestrovský ohňostroj v Liptovskom Mikuláši som už zrušil, v takýchto neľahkých životných situáciách si musíme pomáhať, ako sa dá. Veď by nám taký ohňostroj ani radosť nepriniesol, keby sme sa naň pozerali s myšlienkou, že vo chvíli, keď si užívame jeho farby a potom pôjdeme do našich teplých domovov, ľudia z Mukačevskej v Prešove nemajú ani len základné osobné veci,“ konštatoval primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.

Status Liptovského Mikuláša
Status Liptovského Mikuláša Foto: Facebook/Liptovský Mikuláš

Okrem iného radnica Prešov podporí 10-tisícami eur a v pondelok sa rozhodli pomôcť aj mikulášski hokejisti. Výťažok z dražby svojich vianočných dresov pošlú na účet mesta Prešov, ktorý je určený pre obete tragédie.

Podpora z celého Slovenska

Pomocnú rukú podávajú mestá z celej krajiny. Na stredajšom rokovaní napríklad finančnú pomoc vo výške 10-tisíc schválili v RužomberkuTrnavský samosprávny kraj zas ako prejav solidarity vyčlení 33 000 eur. Sumou 5-tisíc eur pomôže aj Humenné.

Košickí mestskí poslanci na svojom štvrtkovom rokovaní schválili nenávratnú finančnú pomoc pre Prešov v sume 50 000 eur, rovnakú čiastku odklepli aj poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja. Bratislava pošle 20 000 eur, pričom na podnet poslankyne Eleny Pätoprstej primátor Matúš Vallo zvažuje zrušenie novoročného ohňostroja.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…