NHL: Tatar s gólom a asistenciou pri triumfe Montrealu na ľade Pittsburghu

Hokejista Montrealu Canadiens Tomáš Tatar
Hokejista Montrealu Canadiens Tomáš Tatar — Foto: TASR/AP

New York 11. decembra (TASR) - Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar zaznamenal gól a asistenciu pri víťazstve svojho Montrealu Canadiens na ľade Pittsburghu Penguins 4:1.

Dvadsaťdeväťročný krídelník odštartoval v 33. minúte svojím desiatym gólom v sezóne obrat hostí. V 59. minúte pridal asistenciu na gól Brendana Gallaghera do prázdnej bránky. V 31 dueloch prebiehajúcej sezóny nazbieral 27 bodov (10+17).

Tatar tak ukončil rekordnú sériu brankára „tučniakov" Tristana Jarryho bez inkasovaného gólu. Ten vylepšil klubové maximum Pittsburghu na 177:15 minút, keď prekonal výkon Tomáša Vokouna z roku 2013 (173:06 min). Montreal nastúpil po štvordňovej pauze a inkasoval už po necelých troch minútach.

Cestu k obratu odštartoval Tatar v presilovej hre. K tretiemu triumfu zo štyroch zápasov im výrazne pomohol brankár Carey Price s 33 zákrokmi. „Povedal som chlapcom, že zo začiatku budú asi trochu 'stvrdnutí'. Prvú tretinu prehrali, ale potom sa rozbehli a už druhá bola dobrá," povedal tréner Canadiens Claude Julien.

Na 3:1 zvýšil obranca Shea Webber, ktorý dosiahol desiaty gól v ročníku, podarilo sa mu to v jedenástej z jeho pätnástich sezón v NHL. Navyše, jeho zásah stál za to, keď sa vrútil do útočného pásma, obkorčuľoval Jarryho bránku a zakončil spoza nej. „Takýto gól som dal tuším naposledy vo videohre NHL 95," povedal Webber.

Obranca Erik Černák sa podieľal asistenciou na výhre Tampy Bay Lightning na ľade Floridy Panthers 2:1. Dvadsaťdvaročný bek zaznamenal okrem prihrávky na druhý gól hostí aj jednu "plusku". V 26 dueloch prebiehajúcej sezóny nazbieral štyri body (2+2).

„Panterom" nestačil ani výborný výkon brankára Sergeja Bobrovského, ktorý zlikvidoval 46 pokusov hostí. „Bol to jeden z tých zápasov, keď sa snažíte a nič. Súper však hral akoby to bol jeden z najdôležitejších duelov sezóny. Pre nás poslúžil ako dôležitá lekcia, musíme podávať oveľa lepšie výkony," uviedol na NHL.com tréner Floridy Joel Quenneville.

V drese Tampy Bay sa opäť darilo Alexovi Killronovi, ktorý strelil gól a pridal asistenciu. Presadil sa po štvrtý raz v piatom zápase. „Pristupuje k hre presne tak, ako to má byť a dočkal sa odmeny. Je fyzicky zdatný, vie kontrolovať hru, navyše má dobrú strelu a na ľade rozmýšľa," pochválil ho kapitán Steven Stamkos.

Tretie víťazstvo za sebou dosiahol Dallas. Stars doma zdolali New Jersey Devils 2:0. Andrej Sekera za „hviezdy" odohral 14:25 minúty a pripísal si dva plusové body. Najväčšiu radosť z výhry mal Rick Bowness, pre ktorého to bola premiéra na striedačke Dallasu.

V utorok nahradil Jima Montgomeryho. Toho odvolali pre nešpecifikované neprofesionálne správanie. „Chlapci nechali na ľade všetko. Naozaj, chceli vyhrať, hrali s veľkou energiou. Všetci by najradšej absolvovali na ľade 60 minút, ale to nešlo. Svojím prístupom ma potešili," povedal Bowness.

Detroit Red Wings natiahol šnúru bez víťazstva na hrozivých dvanásť zápasov, keď prehral vo Winnipegu 1:5. „Červené krídla" vyrovnali dvanásťzápasovú čiernu sériu z roku 1989. „Teraz je najdôležitejšie, aby sme opäť našli víťaznú cestu. Musíme získať sebadôveru, momentálne nehráme dobre, ale iba my to môžme zmeniť," povedal kouč Red Wings Jeff Blashill.

Jets zlomili súpera v druhej tretine, keď v priebehu dvoch minút strelili tri góly. Postupne sa presadili Blake Wheeler, Andrew Copp a Patrick Laine. „Prvých desať minút duelu nám nevyšlo podľa predstáv a vedeli sme, že sa musíme zlepšiť. Myslím si, že sa nám to podarilo aj vďaka sebadôvere, ktorú máme," uviedol tréner Paul Maurice, jeho zverenci bodovali po štvrtý raz v rade, pričom trikrát vyhrali.

Vynikajúce obdobie zažíva útočník Buffala Jack Eichel. K triumfu nad St. Louis 5:2 prispel dvomi gólmi a bodoval v štrnástom zápase za sebou. V 46. minúte strelil víťazný gól, dve sekundy pred záverečným klaksónom pridal do prázdnej bránky poistku. „Hrali sme dobre. Súper mal pár vydarených striedaní, ale väčšinu zápasu sme mali pod kontrolou," zhodnotil Eichel.

Jeho záverečný zásah bol 13. do prázdnej bránky, čím sa v historickej štatistike Sabres vyrovnal Gilbertovi Perreaultovi a Slovákovi Miroslavovi Šatanovi. Na konte má v tomto ročníku už 20 gólov, túto métu pokoril vo všetkých svojich doterajších piatich sezónach v NHL.

Kapitán Minnesoty Mikko Koivu pre zranenie nezasiahol do domáceho zápasu s Anaheimom (2:3 pp a sn). Napriek tomu naňho pred úvodným buly čakalo milé prekvapenie. Na ľade sa stretli jeho bývalí spoluhráči a rodina a vzdali mu hold za dosiahnutie 1000. zápasu v NHL.

Métu dosiahol 1. decembra. Na ceremoniáli nechýbal ani Marián Gáborík. Slovák, ktorý vedie o šestnásť gólov pred Fínom klubovú streleckú štatistiku, mu daroval striebornú hokejku.

Výsledky:

FLORIDA PANTHERS - TAMPA BAY LIGTNING 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Góly: 58. Dadonov (Huberdeau, Hoffman) – 7. Stamkos (Killorn), 25. Killorn (Cirelli, ČERNÁK). Brankári: Bobrovskij - Vasilevskij, strely na bránku: 28:48, 10.685 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - MONTREAL CANADIENS 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)
Góly: 3. Guentzel (Rust, Malkin) – 33. TATAR (Gallagher, Danault), 37. Armia (Petry), 40. Weber (Lehkonen, Armia), 59. Gallagher (TATAR, S. Weber). Brankári: Jarry - Price, strely na bránku 34:26, 18.422 divákov.

BUFFALO SABRES - ST. LOUIS BLUES 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)
Góly: 1. Olofsson (S. Reinhart, Montour), 40. Larsson (Bogosian, Vesey), 46. Eichel (S. Reinhart, Olofsson), 60. Girgensons (Larsson, Jokiharju), 60. Eichel (Girgensons) – 4. Brouwer (Barbašev, Thomas), 44. Pietrangelo (Perron, Bozak). Brankári: Ullmark - Allen, strely na bránku: 33:30, 16.521 divákov.

MINNESOTA WILD - ANAHEIM DUCKS 2:3 pp a sn (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 28. Hartman (Rask, Foligno), 43. Donato (Parise, Fiala) – 4. Rakell (Silfverberg, Carrick), 11. Fowler (Kaše, Getzlaf), rozh. nájazd Rakell. Brankári: Kähkönen - Gibson, strely na bránku: 24:33, 17.154 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - SAN JOSE SHARKS 3:1 (0:0, 0:0, 3:1)
Góly: 45. Bonino (Granlund, Smith), 53. Johansen (Ellis, Järnkrok), 60. Järnkrok (Forsberg, Josi) – 59. Meier (Hertl, Labanc). Brankári: Saros - Jones, strely na bránku: 32:25, 17.160 divákov.

WINNIPEG JETS - DETROIT RED WINGS 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)
Góly: 13. Lowry (Copp), 37. Wheeler (Ehlers, Perreault), 39. Copp (Morrissey, Poolman), 39. Laine (Connor, Sbisa), 46. Scheifele (Pionk, Wheeler) – 28. Ehn (Zadina). Brankári: Brossoit - Comrie, strely na bránku: 30:17, 15.325 divákov.

DALLAS STARS - NEW JERSEY DEVILS 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Góly: 2. Faksa (Cogliano, Comeau), 12. Pavelski (Hintz, Radulov). Brankári: Bishop - Blackwood, strely na bránku: 35:26, 18.134 divákov.

ARIZONA COYOTES - CALGARY FLAMES 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
Góly: 40. Chychrun, 60. Kessel (Stepan, Keller) – 3. Frolík (Rinaldo), 5. Gaudreau (D. Ryan), 26. Rinaldo (Frolík), 35. Monahan (Backlund, Hamonic), 55. Lucic (Andersson, Hanifin). Brankári: Raanta - Talbot, strely na bránku: 48:29, 11.198 divákov.

EDMONTON OILERS - CAROLINA HURRICANES 3:6 (0:3, 1:0, 2:3)
Góly: 28. Kassian (Jones, McDavid), 43. Nugent-Hopkins (Draisaitl, McDavid), 46. Kassian (McDavid, Nygard) – 5. Aho (Teräväinen, Hamilton), 18. Niederreiter (Gardiner, Wallmark), 20. Dzingel (Niederreiter), 50. Martinook (Svečnikov, Foegele), 53. Aho (Svečnikov, Teräväinen), 56. Hamilton (J. Staal). Brankári: Koskinen - Reimer, strely na bránku: 36:32, 16.175 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - TORONTO MAPLE LEAFS 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
Góly: 52. Leivo (Horvat, Hughes) – 22. Matthews (Tavares, Holl), 40. Tavares (Ceci, Marner), 55. Tavares (Holl, Marner), 59. Hyman. Brankári: Markström - Andersen, strely na bránku: 39:26, 18.290 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - CHICAGO BLACKHAWKS 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)
Góly: 28. Smith (Schmidt, Hague), 32. Engelland (Tuch), 40. W. Karlsson (Smith), 44. Pacioretty (Stone), 53. Reaves (Šťastný, Carrier) – 60. Kubalík (Nylander, Boqvist). Brankári: Fleury - Crawford, strely na bránku: 37:29, 18.319 divákov.

LOS ANGELES KINGS - NEW YORK RANGERS 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Góly: 20. Brown (Toffoli, Roy), 34. Toffoli (Roy, Amadio), 60. Kempe – 60. Panarin (Kreider, Kakko). Brankári: Qucik - Georgijev, strely na bránku: 27:30, 17.826 divákov.