NEUVERITEĽNÉ: Slováci vyzbierali takmer dva milióny eur na pomoc obetiam prešovského výbuchu
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

NEUVERITEĽNÉ: Slováci vyzbierali takmer dva milióny eur na pomoc obetiam prešovského výbuchu

Slováci prostredníctvom SMS zbierky a poslaním peňazí na účet, ktorý zradilo mesto Prešov, vyzbierali takmer 2 milióny eur.

Výbuch plynu na Mukačevskej ulici v Prešove zomkol celé Slovensko — Foto: TASR/Vladimír Benko/MV SR, František Iván

PREŠOV 9. decembra - Fantastické, ako dokážeme pomôcť! Takto komentovala Veronika Homolová Tóthová z Nadácie TV JOJ sumu, ktorú Slováci doteraz vyzbierali v SMS zbierke na pomoc obetiam piatkového výbuchu plynu v Prešove - ide o 411 585 eur. Suma navyše naďalej utešene rastie.

Ako Homolová Tóthová uviedla na Facebooku, prispieť môžete až do piatka 13.12. „Aktuálny stav SMS zbierky Nadácie TV JoJ ku včerajšiemu dňu bez jedného z operátorov (dodá počty v priebehu dneška) je 411 585 eur," napísala do skupiny Pomôžme ľuďom z vybuchnuteho bytového domu v Prešove, kde sa koordinuje pomoc. Prispieť môžete aj vy, ak pošlete prázdnu SMS v cene 3 eurá na číslo 855.

Mesto hlási ešte viac

Ešte viac však Slováci poslali na účet, ktorý v piatok zriadilo mesto Prešov. Ako informovala metropola Šariša, nachádza sa na ňom viac ako 1 400 000 eur. Číslo účtu je SK90 7500 0000 0040 0859 1229, k prípadnej platbe treba uviesť variabilný symbol 6122019. Spolu tak Slováci venovali už viac ako 1,8 milióna eur.

Foto: Facebook/Mesto Prešov - Oficiálna stránka

Pomoc prisľúbili aj mnohí ďalší. Zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja v pondelok schválilo nenávratnú finančnú výpomoc v sume 100 000 eur, sumou 50 000 eur pomôže aj prešovská župa. Piatimi tisícmi eurami prispela aj prezidentka Zuzana Čaputová a vláda odsúhlasila mestu Prešov pomoc v podobe milióna eur.

Nové doklady zadarmo

Obyvatelia bytového domu dostanú nové doklady zadarmo a urýchlene, informovala polícia na sociálnej sieti. „Zničené, respektíve poškodené doklady budú počas stránkových hodín v nasledujúcom týždni prednostne, bez poradového čísla, v zrýchlenej forme a bez poplatku vybavované na klientskom centre Námestie mieru č. 3 v Prešove na pracoviskách č. 6, 7 a 8, ktoré sa nachádzajú na prízemí budovy vpravo," uviedla polícia.

Poškodení občania, ktorí nemajú trvalé bydlisko na Mukačevskej č. 7, navyše vyplnia čestné vyhlásenie, v ktorom majú uviesť okolnosti, za ktorých došlo k zničeniu alebo poškodeniu dokladov. Potrebné tlačivo im poskytnú na mieste vybavovania dokladov.

Plyn vybuchol v piatok (6.12.) v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke. Nešťastie si vyžiadalo niekoľko ľudských životov a desiatky zranených. Hasiči zasahovali celú noc, požiar zlikvidovali v sobotu (7.12.) ráno. Zásah ukončili v sobotu (7.12.) večer a miesto odovzdali kompetentným zástupcom mesta Prešov. Svoje domovy museli opustiť obyvatelia viacerých okolitých domov. Časť z nich sa do bytov vrátila v sobotu (7.12.) popoludní.

Už ste čítali?

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…