Obrovská solidarita Slovákov. Na pomoc obetiam prešovského výbuchu vyzbierali už 50-tisíc eur
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Obrovská solidarita Slovákov. Na pomoc obetiam prešovského výbuchu vyzbierali už 50-tisíc eur

Piatková nešťastná udalosť zmobilizovala celé Slovensko. Na transparentnom účte, ktorý zriadilo mesto Prešov, už je viac ako 51-tisíc eur.

Na snímke horiaci bytový dom v Prešove 6. decembra 2019. — Foto: TASR/František Iván

PREŠOV 7. decembra - Piatková nešťastná udalosť zmobilizovala celé Slovensko. Výbuch plynu v bytovom dome na Mukačevskej na Sídlisku III v Prešove si doposiaľ vyžiadal sedem obetí. Slováci však nezostali iba pri slovách a sľuboch - pomáhajú, ako vedia. Na účte, ktorý zriadilo mesto Prešov na pomoc tým, ktorých postihla hrôzostrašná tragédia, už je viac ako 51-tisíc eur.

„Na oficiálny účet mesta Prešov bolo do tejto chvíle poslaných viac ako 51 tisíc eur," uviedlo mesto na svojej Facebookovej stránke. Ako dodáva, už počas víkendu sa z neho uvoľnia peniaze potrebný na lieky pre ľudí dotknutých nešťastím. Polícia zároveň varovala pred možným zneužitím prostredníctvom falošných účtov zbierky.

Číslo účtu: SK90 7500 0000 0040 0859 1229

Variabilný symbol: 6122019

Na najväčšej sociálne sieti taktiež iba pár hodín po výbuchu vznikla skupina s názvom Pomôžme ľuďom z vybuchnutého bytového domu v Prešove, kde sa koordinuje pomoc. Skupina má momentálne viac ako 31-tisíc členov.

K tým, ktorí pomohli, sa pridala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Ako ešte v piatok podvečer informovala na svojom Facebooku, na zbierku, ktorú vyhlásilo mesto Prešov, prispela sumou 5000 eur. Okrem toho ponúkla rodinám, ktoré zrejme zostanú na sviatky bez domova, možnosť stráviť ich v prezidentskom sídle v Tatranskej Javorine.

V súvislosti s udalosťou dostane Prešov z rezervy predsedu vlády SR milión eur. Po zasadnutí krízového štábu to v piatok oznámil premiér Peter Pellegrini. „V pondelok (9. 12.) hneď ráno na základe nášho rozhodnutia príde na účet mesta Prešov prvý jeden milión eur, z ktorého mesto bude môcť sanovať všetky potrebné záležitosti. Zajtra (v sobotu 7. 12., pozn. TASR) urobím rozhodnutie o pridelení týchto prostriedkov z rezervy predsedu vlády," uviedol Pellegrini.

Podľa jeho slov primátorka Prešova Andrea Turčanová bude môcť z týchto peňazí sanovať aj primárne finančné potreby rodín, ktoré sa budú sa musieť vyrovnať so stratou svojho majetku.

Pomáha aj Modrý anjel

Koordináciu prác a pomoc poskytuje okrem záchranných zložiek aj tím neziskovej organizácie Modrý anjel. „Spolupracujeme s krízovým riadením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré zriadilo na mieste Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia. Prichádzajú tu momentálne ľudia z evakuovaných budov. Ide o tri samostatne stojace a štyri vchody, takže hovoríme o niekoľkých stovkách bytov a ich obyvateľoch," uviedol pre TASR veliteľ tímu Modrého anjela Radovan Bránik.

V Centre sústredeného sociálneho zabezpečenia v priestoroch Základnej školy na Prostějovskej ulici je ľuďom zasiahnutým tragédiou poskytované poradenstvo a materiálna pomoc.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…