Obrovská solidarita Slovákov. Na pomoc obetiam prešovského výbuchu vyzbierali už 50-tisíc eur
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Obrovská solidarita Slovákov. Na pomoc obetiam prešovského výbuchu vyzbierali už 50-tisíc eur

Piatková nešťastná udalosť zmobilizovala celé Slovensko. Na transparentnom účte, ktorý zriadilo mesto Prešov, už je viac ako 51-tisíc eur.

Na snímke horiaci bytový dom v Prešove 6. decembra 2019. — Foto: TASR/František Iván

PREŠOV 7. decembra - Piatková nešťastná udalosť zmobilizovala celé Slovensko. Výbuch plynu v bytovom dome na Mukačevskej na Sídlisku III v Prešove si doposiaľ vyžiadal sedem obetí. Slováci však nezostali iba pri slovách a sľuboch - pomáhajú, ako vedia. Na účte, ktorý zriadilo mesto Prešov na pomoc tým, ktorých postihla hrôzostrašná tragédia, už je viac ako 51-tisíc eur.

„Na oficiálny účet mesta Prešov bolo do tejto chvíle poslaných viac ako 51 tisíc eur," uviedlo mesto na svojej Facebookovej stránke. Ako dodáva, už počas víkendu sa z neho uvoľnia peniaze potrebný na lieky pre ľudí dotknutých nešťastím. Polícia zároveň varovala pred možným zneužitím prostredníctvom falošných účtov zbierky.

Číslo účtu: SK90 7500 0000 0040 0859 1229

Variabilný symbol: 6122019

Na najväčšej sociálne sieti taktiež iba pár hodín po výbuchu vznikla skupina s názvom Pomôžme ľuďom z vybuchnutého bytového domu v Prešove, kde sa koordinuje pomoc. Skupina má momentálne viac ako 31-tisíc členov.

K tým, ktorí pomohli, sa pridala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Ako ešte v piatok podvečer informovala na svojom Facebooku, na zbierku, ktorú vyhlásilo mesto Prešov, prispela sumou 5000 eur. Okrem toho ponúkla rodinám, ktoré zrejme zostanú na sviatky bez domova, možnosť stráviť ich v prezidentskom sídle v Tatranskej Javorine.

V súvislosti s udalosťou dostane Prešov z rezervy predsedu vlády SR milión eur. Po zasadnutí krízového štábu to v piatok oznámil premiér Peter Pellegrini. „V pondelok (9. 12.) hneď ráno na základe nášho rozhodnutia príde na účet mesta Prešov prvý jeden milión eur, z ktorého mesto bude môcť sanovať všetky potrebné záležitosti. Zajtra (v sobotu 7. 12., pozn. TASR) urobím rozhodnutie o pridelení týchto prostriedkov z rezervy predsedu vlády," uviedol Pellegrini.

Podľa jeho slov primátorka Prešova Andrea Turčanová bude môcť z týchto peňazí sanovať aj primárne finančné potreby rodín, ktoré sa budú sa musieť vyrovnať so stratou svojho majetku.

Pomáha aj Modrý anjel

Koordináciu prác a pomoc poskytuje okrem záchranných zložiek aj tím neziskovej organizácie Modrý anjel. „Spolupracujeme s krízovým riadením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré zriadilo na mieste Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia. Prichádzajú tu momentálne ľudia z evakuovaných budov. Ide o tri samostatne stojace a štyri vchody, takže hovoríme o niekoľkých stovkách bytov a ich obyvateľoch," uviedol pre TASR veliteľ tímu Modrého anjela Radovan Bránik.

V Centre sústredeného sociálneho zabezpečenia v priestoroch Základnej školy na Prostějovskej ulici je ľuďom zasiahnutým tragédiou poskytované poradenstvo a materiálna pomoc.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…