Celé Slovensko sa spája: Ľudia chcú pomôcť obetiam výbuchu v Prešove, mesto zverejnilo transparentný účet
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Celé Slovensko sa spája: Ľudia chcú pomôcť obetiam výbuchu v Prešove, mesto zverejnilo transparentný účet

Tragédia v Prešove vyvolala medzi Slovákmi obrovskú vlnu solidarity. Mesto Prešov zverejnilo transparentný účet, kam je možné zaslať peniaze.

Na snímke horiaci bytový dom v Prešove 6. decembra 2019. Požiar mal vzniknúť po výbuchu horných poschodí 12 podlažnej bytovky pred 12.15 h. Polícia zatiaľ potvrdila päť obetí a približne 40 zranených. — Foto: TASR - František Iván

PREŠOV 6. decembra - Tragédia, ktorá sa odohrala dnes na Mukačevskej ulici v Prešove, spojila ľudí. Na Facebooku len pár hodín po výbuchu plynu v bytovke vznikla skupina s názvom Pomôžme ľuďom z vybuchnutého bytového domu v Prešove. Skupina, ktorá vznikla len okolo 14:00, má už takmer 13-tisíc členov.

Ľudia ponúkajú pomoc s ubytovaním, chcú darovať jedlo, oblečenie, dokonca aj peniaze. Nezapájajú sa však len Prešovčania, ale ľudia z celého Slovenska, dokonca aj zo zahraničia.

Napíšte, ako by ste vedeli podporiť týchto ľudí, ako im vieme pomôcť. Teraz ukážme pred Vianocami silu pomoci," vyzvala v skupine jej zakladateľka Ludka. Ľudia nepotrebovali dlho premýšľať a pomoc sa doslova začala sypať zo všetkých strán.

Mesto Prešov takisto informuje na svojej stránke o dostupnej pomoci a najmä záchytnom mieste pre všetkých, ktorých postihla tragédia. Ubytovanie bude poskytnuté do odvolania na Školskom internáte pri SOŠt, Volgogradská 1. Pripravená je teplá strava a nocľah, uvádza sa na Facebookovej stránke mesta. 

Prešov zriadil transparentný účet pre pomoc ľuďom postihnutým tragédiou

Mesto Prešov zároveň zverejnilo aj transparentný účet, na ktorý môžu ľudia ochotní pomôcť posielať peniaze tým, ktorých postihla hrôzostrašná tragédia. Polícia varuje pred možným zneužitím prešovského tragického výbuchu v paneláku. Upozorňuje na to, že po sociálnych sieťach sa šíria čísla „zaručene" transparentných účtov.

Číslo transparentného účtu: SK90 7500 0000 0040 0859 1229

Variabilný symbol: 6122019

Pomoc aj od prezidentky

Pomoc rodinám postihnutým nešťastím ponúkla aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Okrem toho tiež podporila oficiálnu zbierku sumou 5000 eur. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. „Po konzultáciách s prezidentskou kanceláriou a po overení jej možností som ponúkla rodinám, ktoré pri nešťastí v Prešove prišli o strechu nad hlavou, pomoc. Niekoľko rodín môže bývať cez vianočné sviatky, a podľa vlastnej potreby aj dlhšie, v ubytovacom zariadení prezidentskej kancelárie v Tatranskej Javorine," poznamenala prezidentka.

Oceňuje vlnu solidarity, ktorá ukázala, že sa Slováci v ťažkých chvíľach vedia zomknúť a pomôcť si navzájom. Ako dodala, po telefonáte s primátorkou Prešova Andreou Turčanovou a s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) víta iniciatívu, aby vláda vyčlenila ďalšie finančné prostriedky do rozpočtu mesta.

Premiér vyčlení milión z rezervy

V súvislosti s udalosťou dostane Prešov z rezervy predsedu vlády SR milión eur. Po zasadnutí krízového štábu to oznámil premiér. „V pondelok (9. 12.) hneď ráno na základe nášho rozhodnutia príde na účet mesta Prešov prvý jeden milión eur, z ktorého mesto bude môcť sanovať všetky potrebné záležitosti. Zajtra (v sobotu 7. 12., pozn. TASR) urobím rozhodnutie o pridelení týchto prostriedkov z rezervy predsedu vlády. Už som telefonoval s ministerstvom financií, aby peniaze naozaj v pondelok na účte mesta Prešov boli. Mesto nemá rezervné fondy, ktoré môže použiť. Peniaze budú použité primárne na zastabilizovanie budovy do toho momentu, kým sa nerozhodne o jej definitívnom konci alebo oprave," uviedol Pellegrini.

Podľa jeho slov primátorka Prešova Andrea Turčanová bude môcť z týchto peňazí sanovať aj primárne finančné potreby rodín, ktoré sa budú sa musieť vyrovnať so stratou svojho majetku.

Výbuch v bytovom dome v Prešove si vyžiadal najmenej päť mŕtvych. Informuje o tom Prezídium Hasičského a záchranného zboru na sociálnej sieti. Plyn mal vybuchnúť v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke pred 12.15 h. Podľa predbežných informácií malo k výbuchu plynu dôjsť medzi 9. a 12. poschodím, pričom je zrútená konštrukcia schodiska a hrozí celkový kolaps budovy.

Už ste čítali?

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…