O hypotéku žiadajte teraz: Štát od januára sprísňuje podmienky jej získania
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

O hypotéku žiadajte teraz: Štát od januára sprísňuje podmienky jej získania

Časť Slovákov sa od januára k hypotéke dostane ťažšie. Pre mnohých možnosť dofinancovania hypotéky spotrebným úverom už viac nebude možná.

Ilustračná snímka — Foto: Pexels

Bratislava 11. decembra - Národná banka Slovenska od januára 2020 sprísňuje podmienky získania hypotéky. Znižovanie úrokových sadzieb na hypotékach, súboj bánk o klientov, vysoký dopyt po bytoch a v neposlednom rade neutíchajúci záujem o vlastné bývanie a hypotekárne úvery NBS prinútili pristúpiť k ďalšej regulácii. 

Čo sa od januára zmení

Po novom sa zmenia pravidlá pre limit DSTI, teda maximálny podiel splátky na príjme klienta. V súčasnosti môžu splátky úverov dosiahnuť až 80 percent mesačného príjmu dlžníka, po novom to však bude už len 60 % a budú platiť určité výnimky pre mladých do 35 rokov.

Čo to znamená v praxi:

Až do januára ďalšieho roka bolo pre človeka s príjmom 1000 eur možné mať splátky úverov až 800 eur. Od nového roka to už bude len 600 eur. Možnosť dofinancovania hypotéky spotrebným úverom sa tým pádom pre mnohých ľudí znemožní. Prísnejšie pravidlá sa budú vzťahovať len na nové pôžičky a nedotknú sa už existujúcich úverov.   

Sprísňovanie hypoték sťaží prístup k hypotékam. Toto opatrenie by nemalo vplývať na ďalší rast cien nehnuteľností, skôr opačne, hovorí Maroš Ovčarik.
Sprísňovanie hypoték sťaží prístup k hypotékam. Toto opatrenie by nemalo vplývať na ďalší rast cien nehnuteľností, skôr opačne, hovorí Maroš Ovčarik. Foto: Pexels

Vzhľadom na extrémne rýchle zadlžovanie sa Slovákov pre historicky najnižšie úrokové sadzby úverov na bývanie je regulácia zo strany NBS potrebná. Na trhu sme svedkami toho, že vysoký dopyt naráža na obmedzenú ponuku bytov vo väčších mestách a zvyšuje ceny. Vďaka nízkym sadzbám však tisíce ľudí nemajú problém prefinancovať rekordne drahé nehnuteľnosti, čím dopyt nepoľavuje a opäť tlačí na cenový rast,“ vysvetlil pre TASR analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik s tým, že ide o cenovú špirálu, ktorá zbytočne nafukuje realitnú bublinu a cenová regulácia by tempo jej nafukovania mohla pribrzdiť. Ďalší rast cien nehnuteľností nepredpokladá ani odborník na financie Maroš Ovčarik z Finančného kompasu: „Sprísňovanie poskytovania hypoték sťaží prístup k hypotékam. Teda toto opatrenie by nemalo vplývať na ďalší rast cien nehnuteľností, skôr opačne. Nemyslím si však, že bude mať zásadný vplyv. Skôr ovplyvní ľudí, ktorí majú nízky príjem, majú už úvery z minulosti, ktoré splácajú, prípadne nemajú žiadne vlastné zdroje,“ vyjadril sa pre Dobré noviny.

Koniec dofinancovávaniu hypotéky spotrebným úverom

Zmeny od 1. januára 2020 zabránia podľa analytika dofinancovaniu 80 % hypotéky spotrebným úverom, čo je v súčasnosti bežná prax. „Očakávam, že vzrastie dofinancovanie hypotéky stavebným úverom alebo medziúverom, čo je pozitívna zmena. Na rozdiel od spotrebných úverov s maximálne osemročnou splatnosťou majú tieto úvery splatnosť 20 – 25 rokov, čo výrazne znižuje mesačnú splátku a riziko nesplácania pri najbližšej kríze. Zároveň si ľudia s úverom môžu priebežne vytvárať rezervy na horšie obdobie,“ vysvetľuje Búlik. Podobný názor má aj Maroš Ovčarik: „Opatrenie sa týka aj spotrebných úverov, takže ak žiadateľovi nevyjde hypotéka, pravdepodobne mu nevyjde ani spotrebný úver. Opatrenie smeruje k tomu, aby si ľudia šetrili a využívali pri investícii do nehnuteľnosti aj vlastné zdroje,“ povedal pre Dobré noviny.

Ako uvádza TASR, v závere tohto roka tak pravdepodobne zosilnie medzi bankami boj o klienta, ale aj snahy ľudí získať úver za starých podmienok. „Budeme svedkami naháňačky po úveroch a rekordného mesiaca v objeme nových hypoték. Očakávam zvýšený záujem o schválenie hypotéky bez špecifikovanej nehnuteľnosti,“ predpokladá Búlik.

Výhodné bývanie v novostavbe v Nitre

Green Avenue je novovznikajúca moderná štvrť situovaná na okraji mesta Nitra. Projekt je ladený do modernej mestskej architektúry, avšak prvky dreva mu ponechávajú nádych vidieku a spätosť s okolitou prírodou. Projekt realizuje Pupava development a pozostáva z troch bytových domov (3x22 bytov). Ukončenie výstavby je naplánované na zimu 2020. Ak túžite po novostavbe v meste pod Zoborom, pozrite si ponuku bytov v projekte Green Avenue.

NBS však uviedla, že doterajšie opatrenia, ktoré prijala, podľa nej prispeli najmä k zmierneniu strát bánk v prípade krízy, ale aj k stabilizácii trhu. Z hľadiska dosahov na trh úverovania bude podľa riaditeľa odboru dohľadu na makroúrovni v NBS Mareka Ličáka vplyv na trh úverovania mierny. „Významne sa však zníži rizikovosť nových úverov, čím sa podľa NBS zvýši odolnosť domácností v čase krízy,“ priblížil pre TASR Ličák. Nový limit môže podľa jeho slov zmierniť aj rastúce nerovnováhy na trhu nehnuteľností. „Bude to mať pozitívny dosah na finančnú stabilitu a klientov,“ dodal Ličák.

Budú ceny bytov stále rásť? Odpovedá realitný maklér

Špekulácie ohľadom cien bytov a toho, či v najbližšej dobe budú ešte stále rásť, stabilizujú sa, či klesnú, sú pomerne časté. Spýtali sme sa Michala Krížika z realitnej kancelárie RE/MAX v Bratislave, či je možné očakávať zmenu v cenách nehnuteľností.

Prihliadnuc na vašu dlhoročnú praxu realitného makléra, dá sa podľa vás v najbližšom roku prípadne dvoch predpokladať zmena v cenách nehnuteľností v najrozvinutejších slovenských mestách?

Na základe aktuálnej situácie, kedy je nedostatok bytov a banky poskytujú výhodné úvery nepredpokladám radikálne zníženie cien nehnuteľností, práve naopak. Banky síce predpovedajú sprísnenie kritérií na získanie hypotekarneho úveru, zároveň však avizujú ešte nižšie úrokové sadzby. Ak sa sadzy naozaj znížia, dopyt po bytov, nakoľko ich je dnes nedostatok bude ešte vyšší a preto si myslím, že ceny môžu rásť.

Prečo je práve teraz vhodná doba na kúpu nehnuteľnosti? 

V minulosti sa hovorilo: Pracuj a popri tom čakaj na vhodný  byt. Dnes si myslím že platí: Kúp byt a čakaj. Ceny nám za posledné roky veľmi stúpli, ekonomike sa darí a nových bytov je nedostatok. Takmer všetky developerské projekty hlásia VYPREDANÉ ešte pred dokončením stavieb. Vhodný čas na kúpu nehnuteľnosti je vtedy, keď vznikne potreba. Preto klientom ktorí potrebujú kúpiť radím konať a nečakať. 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…