Začala úradovať nová eurokomisia, von der Leyenová prisľúbila silnejšiu EÚ
TASR
TASR

Začala úradovať nová eurokomisia, von der Leyenová prisľúbila silnejšiu EÚ

"(Európa) je poklad, ktorý sme zdedili. Je našou povinnosťou tento poklad zachovať," vyhlásila von der Leyenová počas slávnostnej prísahy.

Na snímke zľava predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová hovorí pri príležitosti 10. výročia Lisabonskej zmluvy v Bruseli 1. decembra 2019. Zároveň nová Európska komisia (EK) pod vedením predsedníčky Ursuly von der Leyenovej sa v nedeľu oficiálne ujala plnenia svojich povinností. Von der Leyenová pri tejto príležitosti zdôraznila dôležitosť posilnenia Európskej únie. — Foto: TASR/AP

Brusel 1. decembra (TASR) - Nová Európska komisia (EK) pod vedením predsedníčky Ursuly von der Leyenovej sa v nedeľu oficiálne ujala plnenia svojich povinností. Von der Leyenová pri tejto príležitosti zdôraznila dôležitosť posilnenia Európskej únie, informovala agentúra DPA.

Nová 26-členná exekutíva EÚ začala úradovať v deň desiateho výročia nadobudnutia účinnosti tzv. Lisabonskej zmluvy, ktorá zreformovala fungovanie Únie.

Šéfka EK počas nedeľňajšej ceremónie v Bruseli vyhlásila, že jej tím komisárov má ambíciu zanechať budúcim generáciám Európsku úniu, ktorá bude silnejšia než je v súčasnosti.

"(Európa) je poklad, ktorý sme zdedili. Je našou povinnosťou tento poklad zachovať," vyhlásila von der Leyenová počas slávnostnej prísahy.

Na ceremónii sa zúčastnil aj nastupujúci predseda Európskej rady Charles Michel, ktorý sa taktiež ujal funkcie od 1. decembra. Prítomní boli aj jeho predchodca Donald Tusk, nový predseda Európskeho parlamentu David Sassoli a šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová.

Nová Európska komisia zložená z 12 žien a 15 mužov mala pôvodne začať úradovať už od 1. novembra. Nakoniec sa tak stalo až s mesačným oneskorením, čo spôsobili problémy pri schvaľovaní kandidátov na komisárov z Francúzska, Maďarska a Rumunska. Dosluhujúci tím eurokomisárov pod vedením Jeana Clauda Junckera tak napokon úradoval až do 1. decembra.

Komisia pod vedením von der Leyenovej, ktorej EP vyjadril dôveru v stredu 27. novembra, by mala pôsobiť až do 31. októbra 2024. Kvôli blížiacemu sa brexitu, ktorý by sa mal uskutočniť do 31. januára 2020, chýba v novej EK zástupca Británie.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…