Začala úradovať nová eurokomisia, von der Leyenová prisľúbila silnejšiu EÚ
TASR
TASR

Začala úradovať nová eurokomisia, von der Leyenová prisľúbila silnejšiu EÚ

"(Európa) je poklad, ktorý sme zdedili. Je našou povinnosťou tento poklad zachovať," vyhlásila von der Leyenová počas slávnostnej prísahy.

Na snímke zľava predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová hovorí pri príležitosti 10. výročia Lisabonskej zmluvy v Bruseli 1. decembra 2019. Zároveň nová Európska komisia (EK) pod vedením predsedníčky Ursuly von der Leyenovej sa v nedeľu oficiálne ujala plnenia svojich povinností. Von der Leyenová pri tejto príležitosti zdôraznila dôležitosť posilnenia Európskej únie. — Foto: TASR/AP

Brusel 1. decembra (TASR) - Nová Európska komisia (EK) pod vedením predsedníčky Ursuly von der Leyenovej sa v nedeľu oficiálne ujala plnenia svojich povinností. Von der Leyenová pri tejto príležitosti zdôraznila dôležitosť posilnenia Európskej únie, informovala agentúra DPA.

Nová 26-členná exekutíva EÚ začala úradovať v deň desiateho výročia nadobudnutia účinnosti tzv. Lisabonskej zmluvy, ktorá zreformovala fungovanie Únie.

Šéfka EK počas nedeľňajšej ceremónie v Bruseli vyhlásila, že jej tím komisárov má ambíciu zanechať budúcim generáciám Európsku úniu, ktorá bude silnejšia než je v súčasnosti.

"(Európa) je poklad, ktorý sme zdedili. Je našou povinnosťou tento poklad zachovať," vyhlásila von der Leyenová počas slávnostnej prísahy.

Na ceremónii sa zúčastnil aj nastupujúci predseda Európskej rady Charles Michel, ktorý sa taktiež ujal funkcie od 1. decembra. Prítomní boli aj jeho predchodca Donald Tusk, nový predseda Európskeho parlamentu David Sassoli a šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová.

Nová Európska komisia zložená z 12 žien a 15 mužov mala pôvodne začať úradovať už od 1. novembra. Nakoniec sa tak stalo až s mesačným oneskorením, čo spôsobili problémy pri schvaľovaní kandidátov na komisárov z Francúzska, Maďarska a Rumunska. Dosluhujúci tím eurokomisárov pod vedením Jeana Clauda Junckera tak napokon úradoval až do 1. decembra.

Komisia pod vedením von der Leyenovej, ktorej EP vyjadril dôveru v stredu 27. novembra, by mala pôsobiť až do 31. októbra 2024. Kvôli blížiacemu sa brexitu, ktorý by sa mal uskutočniť do 31. januára 2020, chýba v novej EK zástupca Británie.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…