Vianočné trhy v Banskej Bystrici budú ekologické, ľudia môžu použiť zálohované hrnčeky
TASR
TASR

Vianočné trhy v Banskej Bystrici budú ekologické, ľudia môžu použiť zálohované hrnčeky

Centrálne námestie Banskej Bystrice už definitívne zdobí smrek pichľavý vysoký približne 12 metrov.

Na snímke atmosféra vianočných trhov na Námestí SNP v Banskej Bystrici — Foto: TASR/Dušan Hein

Banská Bystrica 27. novembra (TASR) – Centrálne námestie Banskej Bystrice už definitívne zdobí smrek pichľavý vysoký približne 12 metrov. Tento hlavný symbol Vianoc je tretím v poradí, keďže dva vianočné stromy, ktoré pôvodne mali byť osadené, sa predtým znehodnotili pri manipulácii a prevoze.

Námestie SNP rozžiari na Mikuláša (6. 12.), ako je to už v meste pod Urpínom zvykom. Vianočná výzdoba v meste sa však rozsvieti v piatok (29. 11.), keď tam otvoria vianočné trhy.

„Postupne pribúdajú vianočné stromčeky v jednotlivých mestských častiach. Golianovu ulicu na Uhlisku a Iliaš budú skrášľovať smreky, ktoré boli odstránené z lokality pri pamätníku v Kremničke. Smrek pichľavý z Moskovskej vykúzli čaro Vianoc na Čerešňovej ulici v Kremničke. Časť Podháj ozdobí stromček z Ovocnej ulice a Sládkovičovu na sídlisku Radvaň zasa smrek z Jegorovovej ulice. Na Kyjevskom námestí budú mať tentoraz stromček z Ulice THK," informovala o tom hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Mojžišová.

Podľa nej terajšie vianočné trhy budú opäť o niečo ekologickejšie. Prevádzkovateľov stánkov s občerstvením už vlani vyzvali, aby obmedzili, prípadne úplne vylúčili, používanie plastového riadu a nahradili ho bioriadom.

„Na námestí aj pred Barbakanom bude posilnený zber komunálneho odpadu a k dispozícii budú trojnožky na triedený odpad, označené tabuľkami," konštatovala Mojžišová.

Ako uviedol primátor Ján Nosko, počas tohtoročných Banskobystrických Vianoc si návštevníci trhov budú môcť vychutnať punč z vratných keramických hrnčekov, ako je to napríklad vo Viedni. Banská Bystrica je tak jedno z prvých miest na Slovensku, ktoré túto metódu skúsi zaviesť.

„Samozrejme, od plánov k realite vedie často dlhá cesta, a preto sme sami zvedaví, ako sa hrnčeky ujmú. Tento rok sme sa rozhodli pre testovaciu verziu a veríme, že časom sa z nápadu stane tradícia," zdôraznil Nosko s tým, že nápad vznikol v spolupráci s banskobystrickým Cechom hostinských, aby spoločne eliminovali nepriaznivé dosahy na životné prostredie.

Výdaj a príjem keramických hrnčekov s motívom mesta Banská Bystrica bude zabezpečený na určenom mieste pri fontáne. Prevziať si hrnček alebo ho vrátiť môžu návštevníci trhov počas otváracieho času stánkov s občerstvením od 11.00 do 23.45 h až do 30. decembra.

Za hrnček zaplatia zálohu štyri eurá. Tú im vrátia, ak ho odovzdajú v nepoškodenom stave. Hrnček si však môžu nechať a v takom prípade jedno euro zo zálohy pôjde na charitatívne účely.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…