Česi zachránili už viac ako 23-tisíc porcií jedla: Vďaka aplikácii, s ktorou nakúpite o tretinu lacnejšie
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Česi zachránili už viac ako 23-tisíc porcií jedla: Vďaka aplikácii, s ktorou nakúpite o tretinu lacnejšie

Táto aplikácia a Facebook stránka umožní ľuďom, aby nakúpili kvalitné jedlo za výrazne lacnejšiu cenu na konci dňa. Reštaurácie tak chcú zabrániť plytvaniu nadbytočných porcií.

Zakladatelia projektu — Foto: Archív: Team Nesnezeno

BRATISLAVA 1. decembra - Zakladatelia projektu NesnězenoMichaela Gregorová a Jakub Henni. Práve oni našli spôsob, ako skončiť s vyhadzovaním kvalitného jedla, ktoré zostáva v podnikoch a reštauráciách na konci dňa. Vďaka aplikácii, ktorú vyvinuli, si môžu ľudia nakúpiť chutné jedlá až o tretinu lacnejšie nielen v Česku, ale už aj na Slovensku

Ako dlho funguje vaša aplikácia v Česku?

Projekt funguje rok. Najprv sa prebytočné porcie uverejňovali na Facebookovej stránke, ktorá slúžila k overeniu zámeru. V priebehu piatich mesiacov sa zachránilo viac než 6000 porcií jedla a teraz už fungujeme viac ako pol roka v mobilnej aplikácii.

Aké máte výsledky?

V Českej republike sa už zapojilo viac než 300 podnikov v 5 mestách: Praha, Brno, Ostrava, Olomouc a České Budejovice. Vďaka našim 61 190 záchranárom, ktorí používajú aplikáciu, sa zabránilo vyhodeniu vyše 23 700 porcií kvalitného jedla. Sme veľmi radi za výhru „ekologického oscara”, kde tisícky hlasov rozhodli o nás ako absolútnom víťazovi v našej kategórii. Vďaka tomu sme vyhrali elektromobil, z ktorého urobíme záchranku dobrôt, aby žiadne jedlo nevyšlo nazmar.

Prečo ste sa rozhodli priniesť aplikáciu aj na Slovensko?

Pred niekoľkými mesiacmi sa nám ozval Daniel Miške zo Slovenska, ktorému sa projekt páčil a poznal tento koncept z Dánska, kde on sám používal aplikáciu s názvom Too Good To Go. Dohodli sme sa s ním na spolupráci a teraz sa zameriavame na rozbehnutie projektu na Slovensku. Založili sme Facebook stránku, kde bratislavské podniky pridávajú svoje zlacnené nadbytočné dobroty.

Ako aplikácia funguje?

Na Slovensku fungujeme zatiaľ cez Facebookovú stránku, ale postupne sa ponuka presunie do aplikácie, ktorá už funguje v Českej republike. Táto aplikácia funguje pomocou interaktívnej mapy, kde môžete vidieť podniky vo vašom okolí, ktoré počas dňa nestihli predať všetko jedlo, napríklad obedové menu, zákusky, nápoje a iný tovar. Priamo v aplikácii si môžete kúpiť minimálne o tretinu zlacnenú porciu a prísť si ju vyzdvihnúť do podniku. Týka sa to len kvalitného jedla z daného dňa.

— Foto: Facebook/Nesnezeno SK
— Foto: Facebook/Nesnezeno SK
— Foto: Facebook/Nesnezeno SK
— Foto: Archív: Team Nesnezeno

Ktoré podniky na Slovensku sa už zapojili?

Na začiatok sa zameriavame na Bratislavu, kde sa k nám pridali podniky ako Kramárska Tankovňa, Buddies, Klubovňa Misia, Raw snack, Will Salas, Subway, Malý Princ, Cyrus reštaurácia, Urban Coffee. S ďalšími, ktoré prejavili záujem, sa máme ešte stretnúť v najbližších dňoch. Postupne by sme radi rozšírili ponuku aj do okolitých miest.

Odkedy bude aplikácia u nás fungovať?

Facebook stránka so zľavnenými ponukami podnikov už funguje a aplikáciu plánujeme spustiť budúci rok. Momentálne je pre nás dôležité vybudovanie komunity podnikov a fanúšikov v Bratislave, ktorí chcú pomôcť so zachraňovaním jedla.

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…