Háčkované chobotničky už putujú aj k opusteným deťom. Keď takú priložili k malému Miškovi, ihneď prestal plakať
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Háčkované chobotničky už putujú aj k opusteným deťom. Keď takú priložili k malému Miškovi, ihneď prestal plakať

Drobná maličkosť môže byť niekedy veľkou pomocou, ako napríklad háčkovaná chobotnička, ktorá pomáha predovšetkým predčasne narodeným deťom. Najnovšie sa z takej môžu tešiť okrem detí v inkubátroch a tých so srdcovými problémami aj hedikepované a opustené detičky.

Ilustračná fotka. — Foto: TASR - Roman Hanc

KEŽMAROK 23. novembra - Projekt Chobotničky pre detičky beží už nejaký ten čas. Ide o hračku, ktorá pomáha deťom v inkubátroch, alebo tým, ktoré majú problémy so srdiečkom. Ukázalo sa, že bábätká s chobotničkami v postieľkach majú pravidelnejší srdečný tep, lepšie dýchajú a majú väčšiu hladinu kyslíka v krvi. NADÁCIE AGEL sa rozhodla, že pre chobotničky vytvorí akýsi prístav, z ktorého ich budú posielať každému, kto o ne poprosí.

NADÁCIA AGEL začala zbierať háčkované chobotničky
NADÁCIA AGEL začala zbierať háčkované chobotničky Foto: NADÁCIA AGEL

Z Dánska až na Slovensko

Krajina vzniku tohto fenoménu je Dánsko, pretože práve tam sa zrodil nápad s háčkovanými chobotničkami. Predčasne narodeným deťom pomáhajú chobotničky evokovať pupočnú šnúru, neťahajú potom hadičky, hrajú sa s chápadlami a neublížia si.

Pre hendikepované deti aj tie opustené

„S háčkovanými hračkami už máme skúsenosti. minulý rok sme s nimi boli v nemocniciach vo Zvolene, Leviciach, Kežmarku, Krompachoch, Košiciach a Komárne. Pozitívne reakcie nás presvedčili, aby sme sa takýmto aktivitám venovali viac. Veríme, že chobotničky by vedeli rozveseliť aj staršie hendikepované deti, obzvlášť tie ležiace,“ povedala správkyňa nadácie Ivana Janzová s tým, že sa v uplynulom období snažili pozorne sledovať, ako vnímajú malé deti novú hračku v postieľke. „V kežmarskej nemocnici bola prvá skúsenosť s priložením chobotničky k novorodencovi aj pre samotné sestry viac ako veľmi zaujímavá. Keď chceli odfotiť malého Miška s chobotničkou v postieľke, tak predtým intenzívne plakal. Po vložení chápadla chobotničky do jeho rúčky plač prestal a Miško spokojne spinkal," opísala krásny moment Janzová.

Janzová tvrdí, že mamičky tento projekt zaujal a odchádzajú z novorodeneckých oddelení nielen so svojím dieťatkom, ale aj s pribalenou chobotničkou. Na druhej strane cítime, že tieto dôležité pocity pokoja a bezpečia patria aj opusteným deťom s náhradnou starostlivosťou. To je dôvod, ktorý nás vedie k tomu, aby sme chobotničky organizovane zozbierali od dobrovoľníkov, pokojne nám ich môžu poslať poštou na našu adresu a potom ich rozdáme. Veríme, že koordinovaným prístupom sa chobotničky dostanú k pomerne väčšiemu množstvu detí," dodala.

Chobotničky vyrábajú dobrovoľníci

Chobotničky sú uháčkované zo 100% bavlny.
Chobotničky sú uháčkované zo 100% bavlny. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Každá chobotnička je unikátna, ručne vyrobená hračka a zaslúži si ocenenie, najmä keď v obchodoch je mnoho lacnejších alternatív. Ľudia už zabudli a nepozerajú na čas strávený nad ručnou výrobou, materiálom a podobne. Preto preto je treba sa úprimne poďakovať všetkým šikovným dobrovoľníčkam, ktoré sa dali na cestu nezištnej pomoci. Chobotničky musia byť uháčkované zo 100 %-nej bavlny, ktorá sa môže dezinfikovať. Ako náplň sa musí použiť iba duté vlákno a hračka nesmie obsahovať žiadne plastové, látkové ani iné ako bavlnené súčasti. Telo chobotničky by malo byť veľké 6 až 8 centimetrov a chápadlá 14 až 16 cm. Celá chobotnička by nemala presiahnuť dĺžku 22 cm.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…