Dobré noviny
Háčkované chobotničky už putujú aj k opusteným deťom. Keď takú priložili k malému Miškovi, ihneď prestal plakať
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Háčkované chobotničky už putujú aj k opusteným deťom. Keď takú priložili k malému Miškovi, ihneď prestal plakať

Ilustračná fotka.
Ilustračná fotka. — Foto: TASR - Roman Hanc

Drobná maličkosť môže byť niekedy veľkou pomocou, ako napríklad háčkovaná chobotnička, ktorá pomáha predovšetkým predčasne narodeným deťom. Najnovšie sa z takej môžu tešiť okrem detí v inkubátroch a tých so srdcovými problémami aj hedikepované a opustené detičky.

KEŽMAROK 23. novembra - Projekt Chobotničky pre detičky beží už nejaký ten čas. Ide o hračku, ktorá pomáha deťom v inkubátroch, alebo tým, ktoré majú problémy so srdiečkom. Ukázalo sa, že bábätká s chobotničkami v postieľkach majú pravidelnejší srdečný tep, lepšie dýchajú a majú väčšiu hladinu kyslíka v krvi. NADÁCIE AGEL sa rozhodla, že pre chobotničky vytvorí akýsi prístav, z ktorého ich budú posielať každému, kto o ne poprosí.

NADÁCIA AGEL začala zbierať háčkované chobotničky
NADÁCIA AGEL začala zbierať háčkované chobotničky Foto: NADÁCIA AGEL

Z Dánska až na Slovensko

Krajina vzniku tohto fenoménu je Dánsko, pretože práve tam sa zrodil nápad s háčkovanými chobotničkami. Predčasne narodeným deťom pomáhajú chobotničky evokovať pupočnú šnúru, neťahajú potom hadičky, hrajú sa s chápadlami a neublížia si.

Pre hendikepované deti aj tie opustené

„S háčkovanými hračkami už máme skúsenosti. minulý rok sme s nimi boli v nemocniciach vo Zvolene, Leviciach, Kežmarku, Krompachoch, Košiciach a Komárne. Pozitívne reakcie nás presvedčili, aby sme sa takýmto aktivitám venovali viac. Veríme, že chobotničky by vedeli rozveseliť aj staršie hendikepované deti, obzvlášť tie ležiace,“ povedala správkyňa nadácie Ivana Janzová s tým, že sa v uplynulom období snažili pozorne sledovať, ako vnímajú malé deti novú hračku v postieľke. „V kežmarskej nemocnici bola prvá skúsenosť s priložením chobotničky k novorodencovi aj pre samotné sestry viac ako veľmi zaujímavá. Keď chceli odfotiť malého Miška s chobotničkou v postieľke, tak predtým intenzívne plakal. Po vložení chápadla chobotničky do jeho rúčky plač prestal a Miško spokojne spinkal," opísala krásny moment Janzová.

Janzová tvrdí, že mamičky tento projekt zaujal a odchádzajú z novorodeneckých oddelení nielen so svojím dieťatkom, ale aj s pribalenou chobotničkou. Na druhej strane cítime, že tieto dôležité pocity pokoja a bezpečia patria aj opusteným deťom s náhradnou starostlivosťou. To je dôvod, ktorý nás vedie k tomu, aby sme chobotničky organizovane zozbierali od dobrovoľníkov, pokojne nám ich môžu poslať poštou na našu adresu a potom ich rozdáme. Veríme, že koordinovaným prístupom sa chobotničky dostanú k pomerne väčšiemu množstvu detí," dodala.

Chobotničky vyrábajú dobrovoľníci

Chobotničky sú uháčkované zo 100% bavlny.
Chobotničky sú uháčkované zo 100% bavlny. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Každá chobotnička je unikátna, ručne vyrobená hračka a zaslúži si ocenenie, najmä keď v obchodoch je mnoho lacnejších alternatív. Ľudia už zabudli a nepozerajú na čas strávený nad ručnou výrobou, materiálom a podobne. Preto preto je treba sa úprimne poďakovať všetkým šikovným dobrovoľníčkam, ktoré sa dali na cestu nezištnej pomoci. Chobotničky musia byť uháčkované zo 100 %-nej bavlny, ktorá sa môže dezinfikovať. Ako náplň sa musí použiť iba duté vlákno a hračka nesmie obsahovať žiadne plastové, látkové ani iné ako bavlnené súčasti. Telo chobotničky by malo byť veľké 6 až 8 centimetrov a chápadlá 14 až 16 cm. Celá chobotnička by nemala presiahnuť dĺžku 22 cm.

Už ste čítali?