Nitra prišla tento rok s novou koncepciou vianočného mestečka
TASR
TASR

Nitra prišla tento rok s novou koncepciou vianočného mestečka

Strom bude zdobiť vianočné mestečko, ktoré otvorí svoje brány v nedeľu 1. decembra.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Nitra 15. novembra (TASR) – Svätoplukovo námestie v Nitre už zdobí vianočný stromček. Kaukazskú jedľu vysokú približne 16 metrov darovala mestu rodina z Jelenca. Strom bude zdobiť vianočné mestečko, ktoré otvorí svoje brány v nedeľu 1. decembra.

Až do pondelka 23. decembra bude obyvateľom i návštevníkom Nitry ponúkať kultúrny program, remeselné trhy i gastronomické špeciality. Vianočný tovar budú ponúkať 12 vybraných predajcov v mestských a štyria predajcovia vo vlastných stánkoch.

„Našim zámerom bolo zabezpečiť zvýšenie kvality jedál predávaných na vianočných trhoch a zabezpečiť servírovanie jedál ekologickým spôsobom. Tešíme sa, že medzi komisiou vybranými prevádzkami sú aj špeciality, ktoré v nitrianskom vianočnom mestečku ešte neboli. Rovnako sa zvýšil aj celkový počet stánkov," uviedol viceprimátor Daniel Balko.

Návštevníci budú môcť vo vianočnom mestečku ochutnať tradičné lokše, vianočnú kapustnicu, „strásanku" či „poplamúchy". „V jednom zo stánkov bude pravá slovenská zabíjačka podľa starých receptúr z Požitavia. Náročnejší gurmáni si budú môcť pochutnať na vianočnom prasiatku, pečenom priamo pred očami návštevníkov na námestí," uviedla Ľudmila Synaková z mestského úradu.

Tento rok mesto vyberalo predajcov jedál vyberalo novým spôsobom. Výber sa neuskutočnil formou elektronickej aukcie ako počas uplynulých dvoch rokov. Predajcovia sa prihlasovali prostredníctvom elektronického formuláru a ich výber mala na starosti dočasná komisia.

Hlavným kritériom bola kvalita a jedinečnosť vianočnej ponuky, pri ktorej sa bral ohľad na to, či gastronomické špeciality a nápoje majú súvislosť s Vianocami v našom regióne. Dôležité bolo aj to, či predajca používa ekologické spôsoby servírovania, balenia a ponúkania jedál a nápojov.

Hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek pripomenul, že vianočné mestečko bude mať celkom novú koncepciu. „Stánky sa budú rozprestierať nielen na Svätoplukovom námestí, ale aj na časti pešej zóny. Novinkou je najmä to, že vstupná svetelná brána, ktorou sa vchádza do vianočného mestečka, bude o niekoľko metrov predsunutá dopredu a návštevníkov bude vítať už na pešej zóne. Novú dispozíciu má aj nitriansky betlehem, ktorý sa bude nachádzať pri vstupe do vianočného mestečka," vysvetlil Holúbek.

Ako doplnil, vlani mesto získalo za prenájom 12 stánkov s občerstvením a nápojmi 72 871 eur. „Tento rok je táto suma na úrovni 91 434 eur," dodal.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…