Nitra prišla tento rok s novou koncepciou vianočného mestečka
TASR
TASR

Nitra prišla tento rok s novou koncepciou vianočného mestečka

Strom bude zdobiť vianočné mestečko, ktoré otvorí svoje brány v nedeľu 1. decembra.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Nitra 15. novembra (TASR) – Svätoplukovo námestie v Nitre už zdobí vianočný stromček. Kaukazskú jedľu vysokú približne 16 metrov darovala mestu rodina z Jelenca. Strom bude zdobiť vianočné mestečko, ktoré otvorí svoje brány v nedeľu 1. decembra.

Až do pondelka 23. decembra bude obyvateľom i návštevníkom Nitry ponúkať kultúrny program, remeselné trhy i gastronomické špeciality. Vianočný tovar budú ponúkať 12 vybraných predajcov v mestských a štyria predajcovia vo vlastných stánkoch.

„Našim zámerom bolo zabezpečiť zvýšenie kvality jedál predávaných na vianočných trhoch a zabezpečiť servírovanie jedál ekologickým spôsobom. Tešíme sa, že medzi komisiou vybranými prevádzkami sú aj špeciality, ktoré v nitrianskom vianočnom mestečku ešte neboli. Rovnako sa zvýšil aj celkový počet stánkov," uviedol viceprimátor Daniel Balko.

Návštevníci budú môcť vo vianočnom mestečku ochutnať tradičné lokše, vianočnú kapustnicu, „strásanku" či „poplamúchy". „V jednom zo stánkov bude pravá slovenská zabíjačka podľa starých receptúr z Požitavia. Náročnejší gurmáni si budú môcť pochutnať na vianočnom prasiatku, pečenom priamo pred očami návštevníkov na námestí," uviedla Ľudmila Synaková z mestského úradu.

Tento rok mesto vyberalo predajcov jedál vyberalo novým spôsobom. Výber sa neuskutočnil formou elektronickej aukcie ako počas uplynulých dvoch rokov. Predajcovia sa prihlasovali prostredníctvom elektronického formuláru a ich výber mala na starosti dočasná komisia.

Hlavným kritériom bola kvalita a jedinečnosť vianočnej ponuky, pri ktorej sa bral ohľad na to, či gastronomické špeciality a nápoje majú súvislosť s Vianocami v našom regióne. Dôležité bolo aj to, či predajca používa ekologické spôsoby servírovania, balenia a ponúkania jedál a nápojov.

Hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek pripomenul, že vianočné mestečko bude mať celkom novú koncepciu. „Stánky sa budú rozprestierať nielen na Svätoplukovom námestí, ale aj na časti pešej zóny. Novinkou je najmä to, že vstupná svetelná brána, ktorou sa vchádza do vianočného mestečka, bude o niekoľko metrov predsunutá dopredu a návštevníkov bude vítať už na pešej zóne. Novú dispozíciu má aj nitriansky betlehem, ktorý sa bude nachádzať pri vstupe do vianočného mestečka," vysvetlil Holúbek.

Ako doplnil, vlani mesto získalo za prenájom 12 stánkov s občerstvením a nápojmi 72 871 eur. „Tento rok je táto suma na úrovni 91 434 eur," dodal.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Archeológovia našli v kostole v Obišovciach zakopaný poklad

Unikátny poklad mincí našli archeológovia v Kostole Ružencovej…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…