Dobré noviny
Menej tukov, viac ovocia, zeleniny a surovín od lokálnych výrobcov. Školské jedálne čakajú veľké zmeny
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Menej tukov, viac ovocia, zeleniny a surovín od lokálnych výrobcov. Školské jedálne čakajú veľké zmeny

ZŠ na Šrobárovej ulici v Prešove
ZŠ na Šrobárovej ulici v Prešove — Foto: TASR

Zdravá strava je veľmi dôležitá aj v školskom veku, preto experti vypracovali špeciálny jedálny lístok. Vďaka nemu sa na tanieroch detí objaví viac ovocia, zeleniny a menej tukov. 

BRATISLAVA 14. novembra - Školské jedálne čakajú zmeny. Žiaci sa budú môcť po novom stravovať oveľa zdravšie. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zavádza zmeny v jedálničkoch, vďaka ktorým sa zvýši podiel živočíšnych zdrojov bielkovín a tukov. Lokálni dodávatelia dostanú tiež väčší priestor. Zeleninu a ovocie budú dostávať žiaci práve od nich. V rámci flexi jedálnych lístkov sa upravil pomer bielkovín na 50 % živočíšnych ku 50 % rastlinných bielkovín, pričom v budúcnosti sa plánuje pomer 40 % živočíšnych ku 60 % rastlinných bielkovín, čím sa akceptuje požiadavka Svetovej zdravotníckej organizácie v zmysle zvýšenia podielu rastlinných zdrojov bielkovín na úkor živočíšnych zdrojov bielkovín vo výžive detí,“ uviedla pre Dobré noviny Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.  

Školské jedálne prispôsobia jedlo aj deťom, ktoré majú potravinovú intoleranciu

V súčasných jedálnych lístkoch na školách sú zakomponované receptúry, ktoré sú určené deťom s rôznymi formami intolerancie. Pre deti a žiakov, pri ktorých si podľa posúdenia ošetrujúceho lekára ich zdravotný stav vyžaduje osobitné stravovanie, vydalo ministerstvo školstva Materiálno spotrebné normy pre tri druhy diét:

- šetriaca (pri chorobách tráviaceho traktu),

- diabetická (pri zvýšenej hladine cukru v krvi – pri cukrovke),

- bezgluténová, bezlepková diéta (pri poruche vstrebávania lepku v pokrmoch).

V rámci flexi receptúr bola pridaná bezlaktózová diéta, nakoľko prudko stúpa počet detí s touto formou potravinovej intolerancie,“ povedal komunikačný referent. 

V jedálnych lístkoch sa upraví pomer živočíšnych tukov a rastlinných bielkovín
V jedálnych lístkoch sa upraví pomer živočíšnych tukov a rastlinných bielkovín Foto: TASR

Žiaci dostanú viac zeleniny a ovocia na tanieri

Ministerstvo školstva eviduje viacero podnetov od rodičov na úpravu stravy v školských jedálňach, aby sa ich deti dostali ku kvalitnej a vyváženej strave. „Na základe tejto požiadavky rezort školstva schválil princípy Flexi zásad pre školské stravovanie, ktoré  predstavujú inovatívny prístup k tvorbe Materiálno-spotrebných noriem a receptúr pre školské stravovanie a skladby jedálneho lístka v mesačnej zostave. V rámci praktickej aplikácie sa kladie dôraz na výrobu jedál a nápojov z čerstvých surovín a používanie potravinových komodít najvyššej kvality s vysledovateľnosťou pôvodu a zároveň v rámci skladby Flexi zásad v školskom stravovaní sa akceptovala požiadavka Svetovej zdravotníckej organizácie na zvýšenie podielu rastlinných zdrojov bielkovín na úkor živočíšnych zdrojov bielkovín vo výžive detí ako aj na zvýšenie podielu čerstvého ovocia a zeleniny z regiónov a zeleninových príloh,“ uvádza Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR pre Dobré noviny. 

Viac zeleniny a ovocia od lokálnych dodávateľov
Viac zeleniny a ovocia od lokálnych dodávateľov Foto: Pixabay

Flexi stravovanie už testujú na niektorých slovenských školách

Overovací proces Flexi školského stravovania začal I. etapou od novembra 2019 vo vybraných školách na dobrovoľnej báze. Flexi jedálne lístky využívajú v školách v Bratislave, v Nových Zámkoch, vo Vrútkach, v Prešove a v Košiciach. Ďalšie školy sa môžu zapojiť do tohto projektu. Overovací proces nepredstavuje finančný dopad na rodinný rozpočet. Celý tento proces predstavuje prínos nielen v stravovaní dieťaťa, ale jeho realizácia má aj ekologický  prínos súvisiaci s logistikou distribúcie potravín do jednotlivých zariadení školského stravovania; budú sa preferovať veľkospotrebiteľské balenia a zvýrazní sa podpora regionálnych výrobcov potravín,“ vysvetľuje Ministerstvo školstva.

Už ste čítali?