Kvôli láske svojho života zahodila kariéru. Svadbu Grace Kellyovej sledovali desiatky miliónov ľudí
TASR
TASR

Kvôli láske svojho života zahodila kariéru. Svadbu Grace Kellyovej sledovali desiatky miliónov ľudí

V utorok 12. novembra uplynulo od narodenia bývalej herečky a monackej kňažnej 90 rokov.

Grace Kelly a monacké knieža Rainier III. — Foto: imdb.com, TASR/AP

Monako 11. novembra (TASR) - Monacká kňažná Grace sa ako americká herečka Grace Kellyová predstavila v známom westerne Na pravé poludnie (1952) alebo v Hitchcockových filmoch Vražda na objednávku (1954) či Okno do dvora (1954). Za úlohu vo filme Dievča z vidieka (1954) získala Oscara. V utorok 12. novembra uplynulo od narodenia bývalej herečky a monackej kňažnej 90 rokov.

Grace Patricia Kellyová sa narodila 12. novembra 1929 vo Philadelphii. Už ako dievča zatúžila stať sa herečkou. Úspešnej rodine Kellyových ani odvetvie filmového priemyslu nebolo vzdialené. Jeden z otcových bratov bol komediálnym hercom a druhý zas držiteľom Pulitzerovej ceny za drámu, uznávaným scenáristom, režisérom a dramatikom.

Prvé herecké úspechy

Po absolvovaní strednej školy sa v roku 1947 Grace presťahovala do New Yorku kde začala kariéru modelky. Potom navštevovala herecké kurzy na newyorskej The Neigborhood Playhouse School of the Theatre New York a pokúšala sa uspieť na divadelných doskách. V roku 1949 sa pokúsila o divadelný debut na Broadway. Nevynechala ani pôsobenie v newyorskej televízii kde sa v priebehu roku 1950 objavila v niekoľkých epizódnych rolách v rôznych TV seriáloch.

Na nedatovanej archívnej snímke americká herečka a neskoršia monacká kňažná Grace Kellyová v šatách z filmu Chyťte zlodeja
Na nedatovanej archívnej snímke americká herečka a neskoršia monacká kňažná Grace Kellyová v šatách z filmu Chyťte zlodeja Foto: TASR/AP
Na archívnej snímke z 19. apríla 1956 je monacké knieža Rainier III. s princeznou Grace
Na archívnej snímke z 19. apríla 1956 je monacké knieža Rainier III. s princeznou Grace Foto: TASR/AP

O rok neskôr sa presťahovala do Los Angeles, kde debutovala ako 22-ročná vo filme režiséra Henry Hathawaya Fourteen hours (Štrnásť hodín, 1951). Známou sa stala aj vďaka postave Dulciney v historickom seriáli Don Quijote (1952).

V tom istom roku stvárnila postavu novomanželky Amy Kaneovej dnes už v kultovom westerne High Noon (Na pravé poludnie, 1952). Film nakrútil Fred Zinnemann – špecialista na thrillery a napätie. Snímka bola v roku 1952 ocenená štyrmi Oscarmi (najlepší herec v hlavnej úlohe – Gary Cooper, najlepší scenár, najlepšia pôvodná a prevzatá hudba).

Slávu priniesla spolupráca s Hitchcockom

Nasledoval dobrodružný komediálne ladený príbeh o ľúbostnom trojuholníku Mogambo (1953). Americká filmová akadémia ocenila herecký výkon Grace Kellyovej nomináciou na Oscara v kategórii herečka vo vedľajšej úlohe.

Svetovú slávu jej priniesla až spolupráca s majstrom thrilleru Alfrédom Hitchcockom, s ktorým počas svojej krátkej kariéry stihla nakrútiť tri z jeho najlepších filmov. Už prvý z nich s názvom: Dial M. for Murder (Vražda na objednávku, 1954) mal, podľa kritiky, neuveriteľný úspech.

V ďalšom strhujúcom voyeurskom thrilleri Rear to Window (Okno do dvora, 1954) stvárnila Kelly snúbenicu zraneného fotografa Jeffriesa (James Stewart), ktorý sa môže pohybovať len na vozíku.

Samotný Hitchcock bol herečkou očarený. „Je to dokonalá dáma. Elegantná, vzdelaná, neskutočne krásna, jednoducho prvotriedna. Zvonku chladná a zvnútra spaľujúca," uviedol legendárny režisér.

Rozprávková svadba

Na vrchole slávy opustila Grace Kellyová Hollywood a vydala sa za monacké knieža Rainiera III. Na rozprávkovú svadbu 18. apríla 1956 pozvali 600 hostí. Svadobný obrad sledovalo v priamom prenose viac ako 30 miliónov ľudí.

Šaty budúcej pôvabnej panovníčky zdobené smotanovou čipkou na živôtiku, boli svadobným darom zo štúdia Metro-Goldwyn-Mayer. Pôsobivý romantický model pochádzal z diele vychýrenej návrhárky Helen Roseovej.

Vydajom sa relatívne krátka kariéra herečky Grace Kellyovej na striebornom plátne skončila. Počas manželstva síce dostávala ponuky na filmovanie, ale podľa prísnych kritérií na kniežacom dvore sa však nehodilo, aby tak významná osobnosť stvárňovala filmové postavy s najrôznejšími osudmi.

Grace Kellyová s dcérou Carolinou  na snímke z 18.septembra 1958 v Monaku
Grace Kellyová s dcérou Carolinou na snímke z 18.septembra 1958 v Monaku Foto: TASR/AP
Na archívnej snímke z 23. apríla 1956 je monacké knieža Rainier III. s princeznou Grace
Na archívnej snímke z 23. apríla 1956 je monacké knieža Rainier III. s princeznou Grace Foto: TASR/AP

Prominentný monacký pár mal spolu tri deti - princeznú Caroline, princa Alberta a princeznú Stephanie.

Ako členka kniežacieho rodu Grimaldiovcov sa popri oficiálnych štátnych záležitostiach dlhé roky venovala rôznym charitatívnym činnostiam. Zastávala funkciu prezidentky monackého Červeného kríža a nadácie na presadzovanie dojčenia.

O život ju pripravila tragická nehoda

Kňažná Grace zomrela v Monaku 14. septembra 1982 vo veku 52 rokov na následky ťažkých zranení, ktoré utrpela pri dopravnej nehode. Príčinou nehody, pri ktorej sa ľahko zranila aj princezná Stephanie, bola podľa oficiálnych informácií náhla mozgová príhoda kňažnej.

V roku 2014 režisér Olivier Danah nakrútil životopisný film o kňažnej s názvom Grace de Monaco (Grace - Kňažná z Monaka) s Nicol Kidmenovou v hlavnej úlohe. Film upútal výpravou, kostýmami a divákov zaviedol do sveta aristokratických palácov, svetielkujúcich kasín, nablýskaných kabrioletov, ale tiež intríg v politických sférach.

Christian Dior Museum na severe Francúzska zorganizovalo v roku 2019 výstavu venovanú monackej kňažnej Grace. Ambasádorkou výstavy, ktorá končí 17. novembra, je slovenská modelka Adriana Ohanian Sklenaříková.

Zdroje: www.gracepage.tripod.com, www.csfd.cz

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…