Choroby tráviaceho traktu sa môžu liečiť aj transplantáciou stolice
TASR
TASR

Choroby tráviaceho traktu sa môžu liečiť aj transplantáciou stolice

Liečba prenosom špeciálne upravenej stolice od darcu do čreva pacienta s infekciou sa v súčasnosti využíva predovšetkým pri liečbe opakovane sa objavujúcej klostrídiovej enterokolitídy a má viac ako 80-percentnú úspešnosť.

Ilustračná foto — Foto: TASR

Bratislava 10. novembra (TASR) – Novým spôsobom liečby chorôb tráviaceho traktu je fekálna transplantácia. Liečba prenosom špeciálne upravenej stolice od darcu do čreva pacienta s infekciou sa v súčasnosti využíva predovšetkým pri liečbe opakovane sa objavujúcej klostrídiovej enterokolitídy a má viac ako 80-percentnú úspešnosť, no testujú ju aj pri ďalších diagnózach. Jej cieľom je obnoviť rovnováhu v čreve človeka.

„Fekálnu transplantáciu realizujeme od roku 2016 a už ju podstúpilo asi 80 pacientov. Je hradená z verejného zdravotného poistenia," priblížila Mária Kachlíková z Kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB).

„Darcu starostlivo selektujeme dotazníkom, ktorého cieľom je posúdiť jeho medicínsku spôsobilosť," vysvetľuje lekárka. Darca, ktorý vyhovie kritériám dotazníka, absolvuje fyzikálne a laboratórne vyšetrenia. Z darcovstva ho môžu vyradiť autoimunitné, metabolické, zápalové či onkologické ochorenia. Lekári tiež zohľadňujú epidemiologické faktory, a tak je podľa Kachlíkovej z darcovstva vylúčený aj človek, ktorý nedávno navštívil krajiny s nízkym hygienickým štandardom. Pýtame sa aj na rizikové sexuálne správanie, nové tetovania a pírsingy," doplnila.

V deň transplantácie darca donesie vzorku stolice, ktorú na klinike spracujú na špeciálny transplantát, ten sa vloží do čreva pacienta s klostrídiovou infekciou. Akceptorom môže byť pacient, ktorý prekonal jednu alebo viac recidív klostrídiovej enterokolitídy, ale aj pacient s infekciou, ktorý nereaguje na štandardnú antibiotickú liečbu.

Klostrídiová enterokolitída je bakteriálne ochorenie, ktoré najčastejšie vzniká ako dôsledok dlhodobého užívania antibiotík, ktoré u pacienta spôsobí porušenie bakteriálnej rovnováhy. Hnačkovité ochorenie často vedie k dehydratácii a niekedy až k smrti. Väčšinou sa vyvinie u starších dlhodobo hospitalizovaných pacientov s viacerými ochoreniami. Rizikové faktory sú aj imobilita a znížená imunita. Metódu fekálnej transplantácie testujú aj u pacientov, ktorí trpia Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou.

Pri výbere darcu a realizácii výkonu sa UNB riadi európskym konsenzom vydaným v januári 2017, ktorý schválili európska mikrobiologická spoločnosť aj americká gastroenterologická spoločnosť. Transplantácia fekálnych mikrobiálnych buniek sa na Slovensku vykonáva na experimentálnej úrovni aj na ďalších špecializovaných pracoviskách v Bratislave a Košiciach.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…