V Primaciálnom paláci sa predstavia mimoriadne nadané deti
TASR
TASR

V Primaciálnom paláci sa predstavia mimoriadne nadané deti

. Druhý ročník medzinárodnej prehliadky Tlieskame vám! sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Matúša Valla a predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu.

— Foto: Archívna foto: TASR

Bratislava 10. novembra (TASR) - Mimoriadne talentované deti Anna Ponomareva, Teo Gertler a Ryan Martin Bradshaw vystúpia s orchestrom v nedeľu v Primaciálnom paláci v Bratislave. Druhý ročník medzinárodnej prehliadky Tlieskame vám! sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Matúša Valla a predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu. Prehliadka sa začne o 11.00 h.

„Cieľom projektu je vyzdvihnúť mimoriadne talentované deti v našom meste a referovať tak o kultúrnosti mesta a jeho prístupe k umeleckému vzdelaniu," povedala riaditeľka Základnej umeleckej školy Ľudovíta Rajtera v Bratislave Erika Fáberová, ktorá prehliadku organizuje.

Spolu s orchestrom sa predstaví 12-ročná flautistka Anna Ponomareva. Je laureátkou a víťazkou mnohých medzinárodných súťaží. Hru na flaute študuje na katedre dychových nástrojov na Špeciálnej hudobnej škole vo Voroneži v Rusku, ako priblížila Fáberová. V roku 2018 jej mesto Voronež udelilo Cenu pre nadaných študentov za mimoriadne úspechy v oblasti kultúry a umenia. Na husliach zahrá 11-ročný Teo Gertler. Študuje na ZUŠ Ľudovíta Rajtera, ZUŠ Aladára Tótha v Budapešti a na Akadémii Zakhara Brona v Interlakene vo Švajčiarsku. „Na svoj vek preukázal mimoriadne schopnosti a dosiahol výnimočné úspechy tak na domácej, ako aj na medzinárodnej úrovni," uvádza Fáberová. Podotkla, že Gertler získal na 14. ročníku medzinárodnej súťaže mladých huslistov K. Lipinského a H. Wieniawského cenu Grand Prix. Táto cena doposiaľ nebola nikomu udelená, ako poznamenala organizátorka projektu.

Na prehliadke zahrá na klavíri aj Ryan Martin Bradshaw, ktorý má austrálsko-slovenský pôvod. Hrať sa učí na ZUŠ Jána Albrechta v Bratislave a na univerzite vo Viedni v triede pre mimoriadne nadané deti. „Taktiež je laureátom a víťazom mnohých medzinárodných klavírnych súťaží," uviedla riaditeľka. Fáberová približuje, že projekt je priestorom pre výnimočné deti a ich vzájomnú interakciu. „Projekt poukazuje na Bratislavu ako na umeleckú kolísku a cenné kultúrne dedičstvo, podporu talentu ako fenoménu. Taktiež aj necháva mesto a ľudí v ňom, aby sa inšpirovali výnimočnosťou," uviedla riaditeľka ZUŠ.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…