V Primaciálnom paláci sa predstavia mimoriadne nadané deti
TASR
TASR

V Primaciálnom paláci sa predstavia mimoriadne nadané deti

. Druhý ročník medzinárodnej prehliadky Tlieskame vám! sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Matúša Valla a predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu.

— Foto: Archívna foto: TASR

Bratislava 10. novembra (TASR) - Mimoriadne talentované deti Anna Ponomareva, Teo Gertler a Ryan Martin Bradshaw vystúpia s orchestrom v nedeľu v Primaciálnom paláci v Bratislave. Druhý ročník medzinárodnej prehliadky Tlieskame vám! sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Matúša Valla a predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu. Prehliadka sa začne o 11.00 h.

„Cieľom projektu je vyzdvihnúť mimoriadne talentované deti v našom meste a referovať tak o kultúrnosti mesta a jeho prístupe k umeleckému vzdelaniu," povedala riaditeľka Základnej umeleckej školy Ľudovíta Rajtera v Bratislave Erika Fáberová, ktorá prehliadku organizuje.

Spolu s orchestrom sa predstaví 12-ročná flautistka Anna Ponomareva. Je laureátkou a víťazkou mnohých medzinárodných súťaží. Hru na flaute študuje na katedre dychových nástrojov na Špeciálnej hudobnej škole vo Voroneži v Rusku, ako priblížila Fáberová. V roku 2018 jej mesto Voronež udelilo Cenu pre nadaných študentov za mimoriadne úspechy v oblasti kultúry a umenia. Na husliach zahrá 11-ročný Teo Gertler. Študuje na ZUŠ Ľudovíta Rajtera, ZUŠ Aladára Tótha v Budapešti a na Akadémii Zakhara Brona v Interlakene vo Švajčiarsku. „Na svoj vek preukázal mimoriadne schopnosti a dosiahol výnimočné úspechy tak na domácej, ako aj na medzinárodnej úrovni," uvádza Fáberová. Podotkla, že Gertler získal na 14. ročníku medzinárodnej súťaže mladých huslistov K. Lipinského a H. Wieniawského cenu Grand Prix. Táto cena doposiaľ nebola nikomu udelená, ako poznamenala organizátorka projektu.

Na prehliadke zahrá na klavíri aj Ryan Martin Bradshaw, ktorý má austrálsko-slovenský pôvod. Hrať sa učí na ZUŠ Jána Albrechta v Bratislave a na univerzite vo Viedni v triede pre mimoriadne nadané deti. „Taktiež je laureátom a víťazom mnohých medzinárodných klavírnych súťaží," uviedla riaditeľka. Fáberová približuje, že projekt je priestorom pre výnimočné deti a ich vzájomnú interakciu. „Projekt poukazuje na Bratislavu ako na umeleckú kolísku a cenné kultúrne dedičstvo, podporu talentu ako fenoménu. Taktiež aj necháva mesto a ľudí v ňom, aby sa inšpirovali výnimočnosťou," uviedla riaditeľka ZUŠ.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…