Dopravný podnik v Bratislave vráti do mesta na jeden deň unikátny trolejbus
TASR
TASR

Dopravný podnik v Bratislave vráti do mesta na jeden deň unikátny trolejbus

V rámci 110. výročia trolejbusov ho vráti 16. novembra na jeden deň do ulíc Bratislavy.

Na snímke šofér historického trolejbusu Škoda 9 Tr si pripravuje vozidlo na slávnostnú jazdu po trati. — Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 9. novembra (TASR) - Dopravný podnik Bratislava (DPB) po desiatich rokoch dokončil náročnú opravu unikátneho trolejbusu Škoda 21 Tr. V rámci 110. výročia trolejbusov ho vráti 16. novembra na jeden deň do ulíc Bratislavy. Pre TASR to povedal manažér PR a marketingu DPB Martin Žarnovický.

Tento trolejbus v roku 2003 vyrobil český závod Škoda Ostrov a išlo o najmodernejší trolejbus na Slovensku. „Jeho nadčasový dizajn navrhol svetoznámy architekt Patrik Kotas, ktorý myslel aj na pohodlný nástup pre mamičky s kočíkmi či ľudí na invalidnom vozíku a trolejbus ako prvý na Slovensku navrhol nízkopodlažným," priblížil Žarnovický.

Pre Bratislavu sa však stihlo vyrobiť iba jediné vozidlo. Tesne po jeho dodaní závod ukončil výrobu a moderný trolejbus sa vzhľadom na svoju atypickosť a problém s náhradnými dielmi v bratislavskej premávke takmer neobjavoval. Pred desiatimi rokmi ho DPB definitívne odstavil z premávky. „Medzičasom bol vozový park trolejbusov síce obnovený, no nové vedenie dopravného podniku sa rozhodlo pri príležitosti 110. výročia trolejbusov v Bratislave "vrátiť život" aj legendárnemu vozidlu 21 Tr. Po náročnej oprave ho budeme používať ako inštruktážne vozidlo na výcvik nových vodičov v rámci autoškoly," spresnil Žarnovický.

Pred zaradením do autoškoly DPB sa ho však dopravca rozhodol dať ešte na jeden deň do prevádzky, aby tak dal Bratislavčanom a dopravným nadšencom možnosť vyskúšať si, ako mohla vyzerať nová éra trolejbusov v hlavnom meste začiatkom nového tisícročia.

Trolejbus 21 Tr bude premávať v sobotu 16. novembra na špeciálnej linke „Máme spoločný cieľ", ktorá bude viesť cez celé mesto od cintorína Vrakuňa cez Mierovú, Kollárovo námestie na Kramáre, Patrónku, k Bratislavskému hradu a na Kolibu. „Počas dňa sú celkovo naplánované tri okružné jazdy cez celé mesto, pričom trolejbus bude zastavovať na každej zastávke po trase. V trolejbuse nebudú platiť bežné cestovné lístky ani električenky. Lístky bude predávať sprievodca a stáť budú symbolické jedno euro, pričom platiť budú počas celého dňa. Deti do šiestich rokov odvezie DPB zadarmo," povedal Žarnovický.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…