Dopravný podnik v Bratislave vráti do mesta na jeden deň unikátny trolejbus
TASR
TASR

Dopravný podnik v Bratislave vráti do mesta na jeden deň unikátny trolejbus

V rámci 110. výročia trolejbusov ho vráti 16. novembra na jeden deň do ulíc Bratislavy.

Na snímke šofér historického trolejbusu Škoda 9 Tr si pripravuje vozidlo na slávnostnú jazdu po trati. — Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 9. novembra (TASR) - Dopravný podnik Bratislava (DPB) po desiatich rokoch dokončil náročnú opravu unikátneho trolejbusu Škoda 21 Tr. V rámci 110. výročia trolejbusov ho vráti 16. novembra na jeden deň do ulíc Bratislavy. Pre TASR to povedal manažér PR a marketingu DPB Martin Žarnovický.

Tento trolejbus v roku 2003 vyrobil český závod Škoda Ostrov a išlo o najmodernejší trolejbus na Slovensku. „Jeho nadčasový dizajn navrhol svetoznámy architekt Patrik Kotas, ktorý myslel aj na pohodlný nástup pre mamičky s kočíkmi či ľudí na invalidnom vozíku a trolejbus ako prvý na Slovensku navrhol nízkopodlažným," priblížil Žarnovický.

Pre Bratislavu sa však stihlo vyrobiť iba jediné vozidlo. Tesne po jeho dodaní závod ukončil výrobu a moderný trolejbus sa vzhľadom na svoju atypickosť a problém s náhradnými dielmi v bratislavskej premávke takmer neobjavoval. Pred desiatimi rokmi ho DPB definitívne odstavil z premávky. „Medzičasom bol vozový park trolejbusov síce obnovený, no nové vedenie dopravného podniku sa rozhodlo pri príležitosti 110. výročia trolejbusov v Bratislave "vrátiť život" aj legendárnemu vozidlu 21 Tr. Po náročnej oprave ho budeme používať ako inštruktážne vozidlo na výcvik nových vodičov v rámci autoškoly," spresnil Žarnovický.

Pred zaradením do autoškoly DPB sa ho však dopravca rozhodol dať ešte na jeden deň do prevádzky, aby tak dal Bratislavčanom a dopravným nadšencom možnosť vyskúšať si, ako mohla vyzerať nová éra trolejbusov v hlavnom meste začiatkom nového tisícročia.

Trolejbus 21 Tr bude premávať v sobotu 16. novembra na špeciálnej linke „Máme spoločný cieľ", ktorá bude viesť cez celé mesto od cintorína Vrakuňa cez Mierovú, Kollárovo námestie na Kramáre, Patrónku, k Bratislavskému hradu a na Kolibu. „Počas dňa sú celkovo naplánované tri okružné jazdy cez celé mesto, pričom trolejbus bude zastavovať na každej zastávke po trase. V trolejbuse nebudú platiť bežné cestovné lístky ani električenky. Lístky bude predávať sprievodca a stáť budú symbolické jedno euro, pričom platiť budú počas celého dňa. Deti do šiestich rokov odvezie DPB zadarmo," povedal Žarnovický.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…