Dobré noviny
Súťaž o cenu Márie Hollósy podporuje aktívne vyšívanie
TASR
TASR

Súťaž o cenu Márie Hollósy podporuje aktívne vyšívanie

Občianske združenie Cziffer
Občianske združenie Cziffer — Foto: Archívna foto: TASR - Lukáš Grinaj

Popri súťaži a výstavke prác pripravilo OZ aj módnu prehliadku odevov s výšivkou a odborné prednášky.

Cífer 9. novembra (TASR) – Na podporu aktívneho vyšívania a zachovávania ľudových tradícií organizujú v Cíferi v sobotu 3. ročník súťaže o cenu Márie Hollósy. Predsedníčka občianskeho združenia (OZ) Cziffer Dagmar Straková konštatovala, že kvalita prihlásených výšiviek z roka na rok narastá. Popri súťaži a výstavke prác pripravilo OZ aj módnu prehliadku odevov s výšivkou a odborné prednášky.

Na tento rok vyhlásilo OZ súťažné kategórie Mám svoje mesto rád, Výšivka na odeve, Detská výšivka a Z truhlice našich predkov, do ktorej bolo možné prihlásiť výšivky, ktoré zostali po predchádzajúcich generáciách v truhliciach. „Takými sú aj cirkevné rúcha, ktoré našli noví majitelia domu v susednej obci na pôjde a, našťastie, vedeli, čo s nimi," uviedla Straková. Rúcha si bolo možné pozrieť v sobotu v cíferskom kultúrnom dome. S vlastnými prácami sa na súťaž prihlásili vyšívači nielen z Cífera a okolia, ale aj vzdialenejších regiónov, práce zaslali aj žiaci stredných umeleckých škôl z Levíc a Ružomberka. „Z Nitrianskeho Pravna prišiel zberateľ Rastislav Havorník aj so starostom Andrejom Richterom, aktívnym fanúšikom vyšívania, prezentovať práce a porozprávať o tamojšej škole vyšívania, ktorá bola rovnako známa ako tá naša cíferská, a priniesli aj ukážky," dodala Straková.

OZ Cziffer sa rozhodlo pomenovať súťaž po výšivkárke Márii Hollósy, ktorá preslávila svojou zručnosťou Cífer a cíferskú výšivku. Zručnú ženu, ktorá v Cíferi viedla výšivkársku školu pre ženy, objavila grófka Charlotta Zichy. Zapáčili sa jej na tamojšej pošte vystavené vyšívané bábiky až tak, že ich poslala cisárovnej Sissi. Od roku 1892 pôsobila v Cíferi prvá škola vyšívania a kreslenia, tzv. rajziškola. Dala základ Spolku pre domácu výrobu Izabella, ktorý založila arcikňažná Izabella Habsburská v roku 1895, jeho súčasťou bolo viacero výšivkárskych dielní v oblasti Trnavy – Cífer, Zavar, Budmerice, Dolný Lopašov.

Vyšívalo sa na objednávku pre aristokraciu, liturgické textílie, ornáty, zástavy. Na jednej výšivke často pracovalo viac žien z toho dôvodu, že boli špecializované na rôzne techniky. V roku 1896 bola Hollósy vyznamenaná ministrom obchodu striebornou medailou za práce vystavené na milenárnej výstave v Budapešti. Úspech výšiviek z jej dielne vyvrcholil na svetovej výstave v Paríži v roku 1900, kde spolok pod jej vedením získal najvyššie ocenenie a ona osobne dostala striebornú medailu ako spoluúčastníčka. Výšivky z jej dielne slávili úspechy v Paríži, USA, Miláne, Liége, Petrohrade, Londýne, Ríme.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?