Chladnokrvný gangster či šarmantný milovník. Ikonický Alain Delon je mužom mnohých tvárí
TASR
TASR

Chladnokrvný gangster či šarmantný milovník. Ikonický Alain Delon je mužom mnohých tvárí

Známy je ako predstaviteľ ráznych policajtov, dobrodruhov, chladnokrvných gangstrov ale aj šarmantných milovníkov.

Alain Delon — Foto: reddit.com/u/nidspat

Paríž/Bratislava 7. novembra (TASR) – Francúzsky filmový herec Alain Delon sa v piatokd 8. novembra dožíva 84 rokov. Známy je ako predstaviteľ ráznych policajtov, dobrodruhov, chladnokrvných gangstrov ale aj šarmantných milovníkov.

Za svoj úspech nevďačí len krásnej tvári s uhrančivými oceľovomodrými očami, ale predovšetkým talentu a húževnatosti. Herecké umenie predviedol v oceňovaných filmoch ako Zatmenie (1962), Čierny tulipán (1964), Borsalino (1970) alebo Traja muži na zabitie (1980).

Námorník, čašník, vrátnik či sekretár

Alain Delon sa narodil 8. novembra 1935 na predmestí Paríža vo Francúzsku. Po rozvode rodičov žil kočovným životom, dostal sa do náhradnej rodiny a pre neustále problémy s učiteľmi vystriedal niekoľko škôl.

Na snímke herec Alain Delon a jeho dcéra Anouchka Delonová
Na snímke herec Alain Delon a jeho dcéra Anouchka Delonová Foto: TASR/AP

Vyučil sa za mäsiara u svojho otčima, neskôr ako sedemnásťročný narukoval k francúzskemu námorníctvu. Po prepustení z armády sa v roku 1956 vrátil do Paríža a na živobytie si zarábal ako čašník, vrátnik, sekretár alebo úradník.

Umelecké obzory sa mladému Delonovi otvorili po zoznámení s herečkou Brigitte Auberovou, ktorá mu poskytla základy hereckého vzdelania a sprostredkovala kontakty v umeleckých kruhoch. Atraktívny zovňajšok, prenikavá charizma a v neposlednom rade talent zaradili Alaina Delona k hercom, ktorí do kinosál pritiahli najviac divákov.

Osudové stretnutie s Romy Schneiderovou

Jeho závratnú kariéru odštartoval francúzsky režisér Yves Allegret, keď ho obsadil do svojho filmu Quand la femme s'en mele (Keď sa do toho zapletie žena, 1957). V nasledujúcej romantickej dráme Christine (1958) sa pred filmovou kamerou stretol s prekrásnou rakúskou herečkou Romy Schneiderovou, jeho neskoršou životnou láskou a snúbenicou. V roku 1964 sa dvojica ale rozišla, pričom Schneiderová rozchod psychicky nezvládla a pokúsila sa o samovraždu.

Medzinárodnou hviezdou sa Delon stal po stvárnení neľútostného boxera Rocca v talianskej snímke Rocco e i suoi fratelli (Rocco a jeho bratia, 1960) a po skvelom výkone v úlohe temperamentného a svetáckeho mladíka v historickom filme Il Gattopardo (Gepard, 1963).

Vynikal ako energický, nemilosrdný a osamelý muž

Delonove herecké umenie vyniklo v rolách energických, nemilosrdných a osamelých mužov často porušujúcich zákony a konvencie. Svoje kvality potvrdil v kritikou chválených snímkach L' eclisse (Zatmenie, 1962), Mélodie en sous-sol (Melódia podzemia, 1963), La Tulipe Noire (Čierny tulipán, 1964), Le clan des Siciliens (Sicílsky klan, 1969), Borsalino (1970), Scorpio (Škorpión, 1973), La Mort d'un pourri (Smrť darebáka, 1977) a mnohých ďalších.

Alain Delon vo filme V žiari slnka (1960)
Alain Delon vo filme V žiari slnka (1960) Foto: imdb.com

Prestížne filmové ocenenie César (1985) dostal za bravúrny výkon v úlohe alkoholika v psychologickej dráme Notre histoire (Náš príbeh, 1984). Spolu s mnohými ďalšími významnými francúzskymi hercami účinkoval Delon aj vo filme režiséra Bertranda Bliera Les Acteurs (Herci, 2000), ktorý vzdáva hold nesmrteľným velikánom herectva Jeanovi Gabinovi, Yvesovi Montandovi, Louisovi de Funesovi, Linovi Venturovi, André Bourvilovi, Simone Signoretovej a Jean-Paul Belmondovi.

Za svoje celoživotné dielo bol Alain Delon v roku 1995 ocenený Zlatým medveďom na Medzinárodnom filmovom festivale v nemeckom Berlíne. V otcových hereckých šľapajach pokračujú synovia Anthony, Christian Aaron Boulogne a Alain-Fabien i dcéra Anouchka.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…