Už o pár hodín to vypukne. Na oblohe sa odohrá krásne vesmírne divadlo
TASR
TASR

Už o pár hodín to vypukne. Na oblohe sa odohrá krásne vesmírne divadlo

Vzácny astronomický úkaz bude možné pozorovať už dnes. Podobná príležitosť sa najbližšie naskytne až v roku 2032.

Prechod planéty Merkúr pred slnečným diskom v roku 2016 — Foto: flickr.com/NASA/Joel Kowsky

Košice 11. novembra (TASR) – Vzácny astronomický úkaz - prechod planéty Merkúr pred slnečným diskom, bude možné pozorovať v pondelok 11. novembra. Merkúr je k Slnku najbližšia planéta slnečnej sústavy, a tak sa na oblohe príliš nevzďaľuje od našej dennej hviezdy, čo komplikuje možnosti jeho sledovania aj pre skúsených pozorovateľov.

V prípade jasnej oblohy však v daný deň uvidia túto planétu všetci, ktorí namieria k Slnku ďalekohľady vybavené vhodnými filtrami. TASR o tom informoval predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied (SAV) Rudolf Gális.

Kedy to môžete pozorovať?

„Prechody vnútorných planét Merkúr a Venuša patria k výnimočným astronomickým úkazom," uviedol Gális. „Prechody Merkúra sú častejšie ako Venuše, nastávajú 13- až 14-krát za storočie," doplnil. K úkazom dochádza v máji alebo v novembri, pričom novembrové prechody sú dvakrát častejšie. Interval medzi novembrovými prechodmi je sedem, 13 alebo 33 rokov, medzi májovými 13 alebo 33 rokov.

Celý priebeh prechodu Merkúra cez disk Slnka 11. novembra bude pozorovateľný z Antarktídy, Južnej Ameriky, východného pobrežia Severnej Ameriky a zo západného pobrežia Afriky.

„Pre pozorovateľov na území Slovenska bude viditeľná iba prvá polovica úkazu až do západu Merkúra, a teda aj Slnka," priblížil predseda Slovenského zväzu astronómov Tomáš Dobrovodský.

Planéta Merkúr sa dotkne slnečného okraja o 13.35 h a približne o jeden a pol minúty neskôr sa už bude celý kotúčik planéty premietať na slnečný disk. Pozorovanie úkazu ukončí západ Merkúra a Slnka o dva a pol hodiny neskôr (pre stred Slovenska o 16.09 h).

Čo potrebujete na pozorovanie?

Merkúr bude v čase úkazu pomerne blízko najbližšieho bodu svojej dráhy okolo Slnka, a preto bude jeho uhlový priemer len asi desať oblúkových sekúnd, čo predstavuje len 1/186 priemeru slnečného kotúča. Z tohto dôvodu Merkúr nebude viditeľný voľným okom.

Na jeho pozorovanie bude potrebné použiť ďalekohľad s aspoň desaťnásobným zväčšením a vybavený spoľahlivým filtrom umiestneným pred jeho objektívom, aby nedošlo k poškodeniu zraku pozorovateľa.

Foto: earthsky.org

„Najbezpečnejším spôsobom pozorovania je však metóda projekcie. V takomto prípade, ak Slnko bude mať priemer 25 centimetrov, Merkúr bude malý čierny kotúčik s priemerom len 1,3 milimetra. V projekcii budeme pozorovať tento úkaz aj pomocou ďalekohľadov Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove," uviedol generálny riaditeľ tejto inštitúcie Marián Vidovenec.

Najbližšie sa to udeje až v roku 2032

Verejné pozorovania prechodu Merkúra popred slnečný disk sa budú organizovať aj v ďalších hvezdárňach naprieč Slovenskom. „A to aj v rámci podujatí pri príležitosti 100. výročia založenia Medzinárodnej astronomickej únie (IAU)," doplnil Gális, národný koordinátor pre vzdelávacie aktivity IAU na Slovensku.

Nasledujúci prechod Merkúra cez disk Slnka nastane až 13. novembra 2032 a ďalší 7. novembra 2039. Najbližší májový prechod nastane až 7. mája 2049. Viac informácií o tomto úkaze možno nájsť na stránke Slovenského zväzu astronómov www.szaa.org alebo na stránke Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove www.suh.sk.

Prvé pozorovanie prechodu Merkúra popred slnečný disk, ktorý nastal 7. novembra 1631, publikovali Pierre Gassendi a Martinus Hortensius. Prekvapila ich malá uhlová veľkosť Merkúra, no ich pozorovania značne prispeli k spresneniu jeho dráhy okolo Slnka.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…