Premiér sa pustil do bánk, chce pre ľudí balíček za euro
SITA
SITA

Premiér sa pustil do bánk, chce pre ľudí balíček za euro

Vláda má záujem zaviesť už v tomto roku aj mimoriadny bankový odvod. Takto chce získať peniaze na ozdravenie verejných financií.

BRATISLAVA 28. mája - Vláda Roberta Fica nebude tolerovať zvyšovanie poplatkov bánk pôsobiacich na Slovensku.

Kabinet je podľa premiéra Roberta Fica pripravený v prípade ďalšieho zvyšovania poplatkov zaviesť základný balíček služieb aj pre všetkých klientov, nielen pre vybranú skupinu, ako to zatiaľ plánuje. "Ak bude pokračovať bankový sektor v zvyšovaní bankových poplatkov, zavedieme tento základný bankový produkt pre všetkých ľudí na Slovensku bez výnimky," vyhlásil po pondelkovom rokovaní so zástupcami bánk premiér Fico.

Predseda vlády zároveň na rokovaní zástupcom bánk oznámil, že existuje aj niekoľko produktov, ktoré môžu byť ponúknuté štátnym spoločnostiam ako aj štátnym zamestnancom, a to za lepších podmienok ako v prípade komerčných bánk. Podľa premiéra ide napríklad o služby Štátnej pokladnice. Robert Fico taktiež po spoločnom rokovaní s predstaviteľmi slovenského bankového sektora potvrdil, že vláda má záujem zaviesť už v tomto roku mimoriadny bankový odvod pre banky, ako aj rozšíriť jeho základňu.

Bankový odvod môže priniesť riziká

Prezident Slovenskej bankovej asociácie Igor Vida po spoločnom rokovaní s premiérom Robertom Ficom upozornil, že zvýšenie bankového odvodu môže priniesť aj určité riziká.

"Môže priniesť riziká, čo sa týka rozvoja hospodárstva v budúcnosti, nakoľko banky keď majú menej kapitálu, musia menej financovať úvery," uviedol Vida. Zároveň dodal, že predstavitelia bánk zatiaľ nedospeli na rokovaniach ku konkrétnym dohodám alebo zmenám v zámeroch vlády. Podľa Vidu prevláda na rokovaniach konštruktívny dialóg.

Šéf bankovej asociácie zároveň v pondelok uviedol, že nepredpokladá, že by sa zvýšenie bankového odvodu premietlo do zvýšenia poplatkov bánk, či do nárastu úrokových sadzieb. "Sme presvedčení o tom, že konkurencia bánk na Slovensku je dostatočne veľká na to, aby zabránila prelievaniu týchto odvodov do cien bankových poplatkov a úrokov," povedal Vida.

Základný balík služieb

Vyšším zaťažením bánk a regulovaných podnikov chce vláda Roberta Fica získať prostriedky na ozdravenie verejných financií.

Samotné banky by mali podľa ohlásených zámerov vlády navyše oproti plánovanému výnosu z už platného bankového odvodu odviesť na bankovej dani štátu v tomto roku o 25 mil. eur viac, v budúcom roku už o 100 mil. eur viac.

Zvýšenie odvodu sa má zabezpečiť rozšírením bázy pre výpočet bankovej dane aj na vklady retailových klientov. Podľa súčasnej legislatívy totiž banky odvod platia iba z podielu korporátnych vkladov.

Rovnako plánuje kabinet Roberta Fica zaviesť pre banky aj špeciálny 50-miliónový odvod, pričom tieto prostriedky by mali smerovať do fondu zameraného na prorastové opatrenia. Premiér Robert Fico minulý týždeň predstavil aj zámer opätovne zaviesť balík základných služieb pre klientov bánk, ktorého cena má byť jedno euro. Tento balík má byť viazaný na jeden účet v jednej banke, má byť pre ľudí s "nie vysokým príjmom“ a mal by garantovať určitý objem služieb.

Boj proti daňovým únikom

Jedným z pilierov ozdravovania verejných financií bude podľa premiéra Roberta Fica aj boj proti daňovým únikom. Práve v tejto oblasti chce kabinet podľa premiéra spolupracovať aj s bankovým sektorom.

Predstavitelia bánk ponúkli vláde na pondelňajšom rokovaní aj technické riešenia, ktoré by mohli pomôcť znížiť daňové úniky v prípade dane z pridanej hodnoty (DPH).

O konkrétnych návrhoch na elimináciu únikov bude pritom rokovať vláda už na štvrtkovom zasadnutí. "Ak by sme to skombinovali s technickými riešeniami, o ktorých dnes hovorili predstavitelia bánk, myslím si, že by sme časť z únikov na DPH mohli zastaviť," povedal v pondelok Fico.

Podrobnosti o možných opatreniach v bankovom sektore, ktoré by pomohli znížiť objem daňových únikov, premiér ani zástupcovia bánk po rokovaní neprezradili. Premiér Robert Fico naznačil, že technické riešenia by sa mali týkať kontroly toku peňazí. Podľa Fica zároveň ešte nie je jasné, či si tieto opatrenia vyžiadajú aj zmenu legislatívy, alebo sa budú môcť zrealizovať priamo v bankovom sektore.

Podľa prezidenta Slovenskej bankovej asociácie Igora Vidu majú banky jasnú predstavu, ako by vedeli napomôcť vyššej efektivite výberu DPH. Ani on však nechcel predbiehať a podľa jeho slov budú nasledovať rokovania zástupcov bánk a ministerstva financií, resp. finančnej správy. "Dohodli sme sa, že v tejto oblasti budeme spolupracovať,“ povedal po rokovaní Vida.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…