Štátne divadlo v Košiciach premiéruje komédiu Pygmalion, zaznie v nej východniarčina
TASR
TASR

Štátne divadlo v Košiciach premiéruje komédiu Pygmalion, zaznie v nej východniarčina

Komédiu, ktorá bola predlohou slávneho muzikálu My Fair Lady, uvedú v historickej budove divadla v piatok 8. novembra.

Na snímke skúška hry Pygmalion v Štátnom divadle v Košiciach 6. novembra 2019. Na snímke zľava pani Pearceová – Henrieta Kecerová, Líza Doolittlová – Tatiana Poláková a plukovník Pickering – Milan Antol. — Foto: TASR/František Iván

Košice 6. novembra (TASR) – Prvou činohernou premiérou Štátneho divadla (ŠD) v Košiciach v tejto sezóne bude inscenácia hry Pygmalion anglického dramatika Georgea Bernarda Shawa. Komédiu, ktorá bola predlohou slávneho muzikálu My Fair Lady, uvedú v historickej budove divadla v piatok 8. novembra.

V divadelnom príbehu profesor fonetiky Higgins uzavrie stávku, že dieťa ulice, chudobnú predavačku kvetov Lízu, pretvorí na skutočnú dámu s kultivovaným prejavom. Na prvý pohľad nevinná hra mužského rozmaru sa však stáva nebezpečným hazardom so ženskou identitou a osobnosťou.

Nová podoba hry na doskách košického javiska zahŕňa aj jazykovú stránku. Miesto pôvodného slangu londýnskej ulice z úst hlavnej hrdinky Elizy Doolitlovej budú diváci počuť východniarsky dialekt.

Na snímke skúška hry Pygmalion v Štátnom divadle v Košiciach 6. novembra 2019. Na snímke zľava pani Pearceová – Henrieta Kecerová, Líza Doolittlová – Tatiana Poláková a plukovník Pickering – Milan Antol.
Na snímke skúška hry Pygmalion v Štátnom divadle v Košiciach 6. novembra 2019. Na snímke zľava pani Pearceová – Henrieta Kecerová, Líza Doolittlová – Tatiana Poláková a plukovník Pickering – Milan Antol. Foto: TASR/František Iván

„Za pomoci Milky Zimkovej aj pár ľudí z ulice, ktorí dávajú tomu šťavu, sa nám, myslím si, podarilo vytvoriť jeden úžasný sexy jazyk Lízy Doolitlovej, ktorý jej profesor Higgins postupne berie. Vracia ju do peknej čistej írečitej martinskej slovenčiny a otázka vlastne je, a tá hra akoby k tej pointe smeruje, keď už pekne hovorí - "Kto vlastne som, kam patrím, kam mám ísť?" To je akoby esencia toho príbehu," priblížil v stredu novinárom režisér hry Martin Čičvák. Dodal, že ide o stále aktuálne otázky, keďže identita, myslenie či kultúra sú spojené práve s jazykom.

V titulnej úlohe sa predstaví Tatiana Poláková, v postave Higginsa sa ako hosť do Košíc vracia Marek Geišberg, v úlohe jeho matky uvidia diváci hosťujúcu herečku Slovenského národného divadla (SND) Annu Javorkovú. Ďalej hrajú Milan Antol, Michal Soltész, Henrieta Kecerová, Adriana Ballová, Lívia Michalčík Dujavová, Juraj Zetyák a Peter Tóth.

Predstaviteľka hlavnej hrdinky Táňa Poláková priznala, že hrá postavu, ktorú si v minulosti tajne priala hrať. Zároveň povedala, že najväčším problémom v naštudovaní pre ňu bola práve východniarčina a jazyk ulice, keďže je rodáčkou z Oravy a naučená bola dosiaľ hovoriť klasickou spisovnou divadelnou rečou. "Ale, uvidzime, ta ňe?" dodala s úsmevom.

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…