Prieskum: Na Slovensku sa podľa ľudí žije oproti obdobiu spred roka 1989 lepšie
TASR
TASR

Prieskum: Na Slovensku sa podľa ľudí žije oproti obdobiu spred roka 1989 lepšie

Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry Go4insight, o ktorom TASR informoval Rastislav Kočan.

Na snímke výhľad na Bratislavu z Národnej banky Slovenska, v popredí mestská časť Staré Mesto, vľavo Most SNP, vpravo Dóm Sv. Martina v Bratislave — Foto: TASR/Jaroslav Novák

Bratislava 5. novembra (TASR) – Približne polovica populácie Slovenska si myslí, že nový režim po novembri 1989 priniesol zlepšenie kvality života pre bežných ľudí. O opaku je presvedčených necelých 40 percent. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry Go4insight, o ktorom TASR informoval Rastislav Kočan.

Približne 12 percent populácie si myslí, že sa zmenou režimu na kvalite života veľa nezmenilo. Z prieskumu vyplýva, že na Slovensku sú po 30 rokoch dve veľké skupiny obyvateľov, ktorí vnímajú dôsledok novembrových udalostí roka 1989 celkom odlišne. „Muži a ženy sa vo vnímaní života na Slovensku pred a po Novembri ’89 neodlišujú, rozdiely prichádzajú hlavne s rastúcim vekom a dosiahnutým vzdelaním," tvrdí Kočan.

Najpozitívnejší názor na život po zmene režimu majú mladí ľudia, ľudia s vyšším sociálnym statusom, obyvatelia Bratislavského kraja a ľudia žijúci vo väčších mestách. Platí, že čím starší je človek a zároveň čím nižšie má vzdelanie, tým negatívnejšie vníma kvalitu života po Novembri ‘89 a tvrdí, že na Slovensku sa v súčasnosti žije horšie ako pred týmto rokom.

Najvýraznejší negatívny názor majú ľudia vo veku nad 60 rokov, keď život po zmene režimu považuje 56 percent z nich ako horší, 33 percent pritom dokonca ako výrazne horší.

Najviac oceňovanou zmenou k lepšiemu po roku "89 je otvorenie hraníc. Podľa prieskumu 45 percent všetkých ľudí vníma otvorenie hraníc a s ním spojené cestovanie, či štúdium v zahraničí ako významný pozitívny výdobytok novembra.

Podľa viac ako štvrtiny populácie sa v novom režime výrazne zlepšila aj životná úroveň, ktorá pre ľudí reprezentuje lepšiu dostupnosť tovaru v obchodoch, vyššie platy, lepšiu ekonomickú situáciu domácností i viac možností pre mladých. Podľa ďalšej štvrtiny ľudí je pozitívna sloboda prejavu, náboženská sloboda a väčšia informovanosť.

Takmer 30 percent obyvateľstva vníma zhoršenie životnej úrovne po Nežnej revolúcii. Myslia tým hlavne finančnú situáciu ich domácnosti, nízke platy a dôchodky, horšiu dostupnosť bývania, ako aj nižšiu kvalitu potravín. Negatívnejšie situáciu vnímajú ľudia vo veku nad 60 rokov a tí s nižším vzdelaním.

Ďalšou oblasťou, kde je vnímané zhoršenie, sú vzťahy medzi ľuďmi. Ľudia v strednom veku tvrdia, že sa zhoršili aj možnosti zamestnania, respektíve sa zvýšila nezamestnanosť. Podľa ľudí nad 60 rokov sa zhoršila situácia aj v sociálnom systéme, zdravotníctve, školstve a zvýšila sa kriminalita.

Prieskum realizovala agentúra na prelome mesiacov september a október na vzorke 1000 respondentov.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…