Nová legislatíva má pomôcť žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia
TASR
TASR

Nová legislatíva má pomôcť žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia

Zároveň znížili pre školy hranicu počtu žiakov pochádzajúcich zo sociálne znevýhodneného prostredia, pri ktorej už musia mať asistenta. Doteraz to bolo 85 žiakov, po novom bude škola musieť zamestnávať asistenta už pri 50 žiakoch zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Radnovce 4. novembra (TASR) – Dvojnásobný počet asistentov učiteľa v školách a príspevok pre talentované deti – to majú byť dva hlavné prínosy novely školského zákona pre školy s deťmi zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Zhodli sa na tom štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák a poslanci Národnej rady SR Štefan Vavrek a Ladislav Balódi (obaja Most-Híd) na tlačovej konferencii v Radnovciach v okrese Rimavská Sobota, kde prezentovali legislatívne kroky k podpore detí zo sociálne znevýhodneného prostredia.

"Určite najdôležitejšie je to, že sa zvyšuje počet asistentov zo súčasných 254 o približne 184. To je kľúčový moment pre to, aby sa dostala pomoc učiteľom i samotným deťom," zdôraznil Krajňák s tým, že doteraz rezort vynakladal na asistentov učiteľa zo sociálne znevýhodneného prostredia ročne zhruba šesť miliónov eur. Aktuálne zvýšenie ich počtu si podľa neho vyžiada ďalších 2,2 milióna eur.

Doplnil tiež, že zároveň znížili pre školy hranicu počtu žiakov pochádzajúcich zo sociálne znevýhodneného prostredia, pri ktorej už musia mať asistenta. Doteraz to bolo 85 žiakov, po novom bude škola musieť zamestnávať asistenta už pri 50 žiakoch zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Za druhú pozitívnu vec novelizovaného zákona považuje štátny tajomník zvýšenie príspevku pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. "V súčasnosti je na úrovni 150 eur a zdvihne sa približne na 220 eur. Vždy to bude záležať od toho, koľko detí v hmotnej núdzi v tomto systéme bude," podotkol Krajňák a konkretizoval, že v súčasnosti sa to týka približne 41.000 detí.

Treťou zmenou je podľa štátneho tajomníka definícia žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Bude ním každý žiak, ktorý je členom domácnosti v hmotnej núdzi. Štvrtou novinkou, ktorá sa týka aj oblasti žiakov so zdravotným znevýhodnením, je možnosť zvýšenia príplatku za prácu v znevýhodnenom prostredí zo súčasných 28,50 eura do 63 eur. Piatou zmenou je zber dát o deťom a ich rodinách i zo Sociálnej poisťovne.

Ako pokračoval Vavrek, sám je učiteľom z praxe a vie, čo takéto školy potrebujú. Za dôležitý preto podľa vlastných slov považuje práve príspevok pre talentované deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. "Školy budú mať vo svojich rukách, aby pre nadané deti kúpili napríklad športovú obuv alebo husle, čo budú potrebovať," objasnil poslanec.

Podľa Balódiho nová legislatíva pomôže riešiť problémy detí v trojuholníku rodič – dieťa – samospráva. "Ja som sa viacej zameral práve na oblasť samosprávy. Je v prvej línii, ktorá robí s deťmi a samosprávy sú vo veľkej miere zriaďovateľmi základných škôl," poznamenal Balódi s tým, že prijatá legislatíva pre ne bude obrovskou pomocou a prínosom z finančného hľadiska i ďalších aspektov.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…