Štát chce Lesom SR ponechať povinný odvod, ale žiada viac nových stromov
TASR
TASR

Štát chce Lesom SR ponechať povinný odvod, ale žiada viac nových stromov

Podľa premiéra Lesy SR často čelia kritike, že len ťažia a devastujú prírodu, ale ak les postihne ťažká kalamita, tak to inak nejde.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/Milan Kapusta

Hrochoť/Kriváň 4. novembra (TASR) – Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) prišli v pondelok na rokovanie s vedením štátneho podniku Lesy SR do Kriváňa s návrhom zmeniť znenie zákona o rozpočte na budúci rok, ktorý prikazuje lesníkom odviesť do štátneho rozpočtu minimálne päť miliónov eur ako povinný odvod. Štát chce odvod podniku ponechať, ale požaduje za to viac nových stromov.

"Tento odvod nebudeme od Lesov SR požadovať, ponecháme ho priamo štátnemu podniku, ale budeme za to žiadať zintenzívnenie výsadby nových stromov, respektíve použitia menej invazívnych metód ťažby a v niektorých častiach lesov, napríklad tých, ktoré sú blízko Bratislavy a sú skôr využívané na rekreačné účely, aby sa niekde ťažba mierne utlmila," reagoval Pellegrini v Hrochoti na Kyslinkách, kam s podpredsedníčkou vlády prišli za lesníkmi priamo do terénu a videli ťažbu kalamitného dreva aj s pomocou ťažných koní.

Podľa premiéra Lesy SR často čelia kritike, že len ťažia a devastujú prírodu, ale ak les postihne ťažká kalamita, tak to inak nejde.

"Chceme, aby následky boli čo najmiernejšie, a preto s pani podpredsedníčkou hľadáme možnosti, aby sme obnovu zdynamizovali," zdôvodnil premiér s tým, že po rokovaní s lesníkmi bude zrejmé, čo za päť miliónov eur ponúknu. "Ak nič, tak radšej tie peniaze zoberieme do štátneho rozpočtu," poznamenal.

Matečná zdôraznila, že v niektorých lokalitách ako Kyslinky sa nepoužívajú ťažké mechanizmy, ale najmä ťažné kone. Šetrné spôsoby hospodárenia však nielenže nie sú pre lesníkov jednoduché, ale aj finančne nákladné.

"Lykožrútová kalamita, ktorá je v celej Európe, spôsobuje, že cena za drevo je mimoriadne nízka. Príjem za drevo nie je taký, ako bol po minulé roky. Takto by sa Lesom SR uľavilo," uviedla ministerka.

Premiér tiež pripomenul, že medzi ochranármi a lesníkmi by už konečne malo dôjsť k zmiereniu, konštruktívnej, odbornej a vecnej diskusii, čo ďalej s lesmi, ako ich chrániť a mať z nich aj úžitok.

"Opäť máme na Slovensku akoby nejaký "džihád", kedy sme rozdelení na dva nezmieriteľné tábory. Jedni od rána do večera nadávajú na tých, ktorí naše lesy spravujú, druhí, ktorí pracujú v ťažkých podmienkach, sa musia brániť a vysvetľovať. Pokrikovanie dvoch táborov nevedie k ničomu, treba konštruktívnu, pokojnú diskusiu," dodal Pellegrini.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukové záznamy, foto a videozáznam.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…