Dobré noviny
Ako nakupovať módu udržateľne, a zároveň ušetriť
Inzercia
Inzercia

Ako nakupovať módu udržateľne, a zároveň ušetriť

Udržateľnosť nie je len fráza. Starať sa v dnešnej dobe o ekológiu je totiž nevyhnutnosť. Zamysleli ste sa aj vy niekedy nad príbehom svojho oblečenia? Chcete nakupovať udržateľne, a zároveň výhodne? Poradíme vám, ako na to.

Čo znamená udržateľná móda?

Slovné spojenie udržateľná či eko móda (alebo tiež “conscious” či “sustainable fashion”) patrí v posledných rokoch medzi najfrekventovanejšie. Hlavná myšlienka tohto hnutia je veľmi jednoduchá. Zabezpečiť, aby sa módny priemysel postavil zodpovedne k životnému prostrediu a pracovným podmienkam.

Módny priemysel je totiž hneď po ropnom priemysel druhým najviac znečisťujúcejším odvetvím na svete. V snahe čím najviac ušetriť sa masová výroba odevov navyše v posledných desaťročiach presunula do rozvojových krajín Ázie a Afriky, kde zamestnanci pracujú v ťažkých podmienkach za veľmi nízke mzdy. Výnimkou nie sú ani pracujúce deti.

Pýtate sa, čo s tým môžete urobiť vy? Veľmi veľa. Postavte sa k tomuto problému zodpovedne a nakupujte udržateľne aj vy. Nakupujte značky, ktoré boli vyrobené eticky a s minimálnym dopadom na životné prostredie. A že máte obavy, že vás to bude veľa stáť? Nemusí to tak byť.

Ako nakupovať udržateľne, a pritom ušetriť?

V prvom rade treba povedať, že to, že nakupujete udržateľne, neznamená, že pritom musíte minúť veľa peňazí. Dá sa to totiž aj inak.

1. Nakupujte v second handoch alebo v bazároch

Aj oblečenie si zaslúži druhú šancu. Ak vás nelákajú internetové bazáre alebo klasické second handy, vyskúšajte to inak. V niektorých mestách začali vznikať aj obchody s noseným tovarom, kde nenájdete nahádzané oblečenie na kopách alebo vo vreciach, v ktorých sa treba prehrabávať. V takýchto obchodoch nájdete krásne a voňavé módne vychytávky.

2. Swapujte

Výmena oblečenia je ďalším spôsobom, ako môžete ušetriť peniaze. Jednoducho povyberáte zo skrine oblečenie, ktoré už nenosíte, ale stále vyzerá vynikajúco a donesiete ho na sezónny swap vo vašom meste. Tam si zasa vyberiete už nepotrebné oblečenie iných žien. A neverili by ste, aké skvelé kúsky na takom swape môžete zohnať.

3. Kupujte nové oblečenie s rozumom

Ak máte pocit, že použité oblečenie nie je nič pre vás, aj nové oblečenie môžete nakupovať rozumne:

  • Nakupujte lokálne. Odevy, ktoré sa vyrobia v blízkosti vášho mesta, vyprodukujú menej škodlivín pri preprave, a navyše máte istotu, že za ich výrobu bolo normálne zaplatené. 
  • Kupujte transparentné značky. Ak vám na kúpe naozaj záleží, pozrite si, či sa značka nachádza v zozname najviac udržateľných značiek na stránke Rankabrand.org. 
  • Kontrolujte použité materiály. Vyhýbajte sa syntetickým materiálom a umelým farbivám. Pri nákupe hľadajte kúsky vyrobené z organickej bavlny, recyklované alebo obnoviteľné materiály. 

Predajcovia používajú často svoje vlastné označenie pre oblečenie udržateľnej módy, ktoré vám pomôže vybrať si správne. Svoje udržateľné produkty označujú napríklad aj eshopy Freshlabels či Tchibo. Obchod Freshlabels označuje udržateľné produkty zeleným sustainable tagom, ktorý znamená, že výrobok nielen spĺňa estetické a funkčné požiadavky Freshlabels, ale pri ich výrobe sa tiež myslí na dopady na životné prostredie a zamestnancov. Na udržateľnosť svojich výrobkov kladie mimoriadny dôraz aj obchod Tchibo. V eshope Tchibo nájdete zelené produkty veľmi jednoducho - sú totiž označené zelenou ikonkou znázorňujúcu planétu. A dobrá správa je, že aj pri nákupe týchto kúskov môžete uplatniť Freshlabels zľavový kód a Tchibo zľavový kód a ušetriť.

Udržateľný nákup je však len prvým krokom k ekologickému správaniu. To totiž znamená, že oblečenie kupujete, len ak ho nevyhnutne potrebujete, snažíte sa z neho vyťažiť maximum životnosti, periete ho čo najmenej a postaráte sa aj o jeho ekologickú recykláciu. Nepotrebné kúsky preto nevyhadzujte, ale snažte sa im dať nový život alebo ich darujte na dobrú vec.

Už ste čítali?