Etnologička: Halloween nie je americký, ale európsky sviatok. Do USA ho priniesli migranti
Marián Balázs
Marián Balázs

Etnologička: Halloween nie je americký, ale európsky sviatok. Do USA ho priniesli migranti

O Halloweene sa často šíria mýty, že je to americký sviatok. Nie je to pravda. Pôvod má v Európe a má súvis s našimi pastiermi.

BRATISLAVA 31. októbra - Tatiana Bužeková pochádza z Moskvy a na Slovensku žije zhruba 30 rokov. Ako sama hovorí, na život na Slovensku si zvykala asi tri roky, dnes sa tu však cíti ako doma. V Moskve vyštudovala matematiku a na Slovensku etnológiu. „Vždy som chcela študovať dejiny náboženstiev, ale po strednej škole som šla študovať matematiku. Po dlhšej dobe, ktoré som na Slovensku strávila s deťmi, som sa rozhodla vrátiť k svojím pôvodným záujmom,“ vysvetlila Bužeková, ktorá sa v relácii KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom zhovárala o pôvode Svietku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých.

Kdeže Amerika, Dušičky aj Halloween nám dal ktosi iný

Etnologička v rozhovore vysvetlila, kde je pôvod Dušičiek a prečo sa oslavujú začiatkom novembra: "Sviatok všetkých svätých 1. novembra sa v kresťanskej cirkvi slávi od 8. storočia. Jeho zmyslom je pripomenúť si svätých, všetky sväté duše, známe aj neznáme. Sviatok sa začal oslavovať v Anglicku a Írsku, až neskôr sa rozšíril aj do iných krajín. Mal nahradiť keltský sviatok Samhain, ktorý bol jedným z najdôležitejších v keltskom kalendári, išlo o začiatok nového roka." Cirkev ho nakoniec vlastnými zvykmi naozaj nahradila a neskôr k nemu pridala aj druhý sviatok, Pamiatku zosnulých.

V posledných rokoch sa z USA do celého sveta rozširuje sviatok Halloween. Ten je spojený s vyrezávanými tekvicami a s prezliekaním sa do rôznych masiek. Americké deti počas neho chodia od domu k domu a zbierajú sladkosti. Ako pre Dobré noviny povedala etnologička Tatiana Bužeková, pôvod Halloweenu však nie je v USA, ale rovnako v keltskom Samhaine. "V tomto období sa pastieri so svojimi stádami vracali domov, pretože sa končili teplé dni. Keďže sa po krajine pohybovali v čase Samhainu, keď podľa nich boli aktívni duchovia a elfovia, ktorí im mohli uškodiť, začierňovali si tváre a kabáty si obliekali naruby. Do Ameriky sa Halloween dostal spolu s Írmi, ktorí sa tam vysťahovali," hovorí Bužeková.

Aký je pôvod zapaľovania sviec na Dušičky, prečo sa Halloween spája aj s tekvicami či sladkosťami a množstvo iných zaujímavých informácií sa dozviete z priloženého videorozhovoru.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…