Koprodukčná novinka RTVS Amnestie sa tento týždeň dostáva do kín
TASR
TASR

Koprodukčná novinka RTVS Amnestie sa tento týždeň dostáva do kín

TASR o tom informovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Záber z filmu Amnestie — Foto: Facebook/Film Amnestie

Bratislava 28. októbra (TASR) - Nový koprodukčný film RTVS - Amnestie má tento týždeň v kinách premiéru. Snímku si môžu návštevníci kín prvýkrát pozrieť vo štvrtok 31. októbra. TASR o tom informovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Amnestie zachytávajú cez osudy hlavných postáv komplikovanosť obdobia pred novembrom 1989 vo vtedajšom Československu. Zobrazuje tiež chaos, ktorý nastal po páde režimu. Nie je v ňom núdza o akciu a napätie, ale predovšetkým vykresľuje ľudské charaktery a diskutabilné správanie a rozhodovanie jednotlivcov.

Natáčalo sa aj v Mlynskej doline

„Mnohé scény sa natáčali v priestoroch RTVS v Mlynskej doline, napríklad vo vstupnej hale výškovej budovy, ktorá je síce niekoľko rokov uzavretá, ale upravila sa pre potreby filmovania. Akčné scény z väzenskej vzbury v Leopoldove s množstvom vojenskej techniky, pyrotechniky a s komplikovanými vizuálnymi trikmi zase vznikli vo väzniciach v Leopoldove a v Mladej Boleslavi," priblížila Rusnáková.

Dôležitou súčasťou dokresľovania deja a celej atmosféry je hudba. Amnestie sú prvým česko-slovenským filmom, v ktorom zaznejú legendárny Depeche Mode. Titulnou piesňou je Pasážová revolta od Karla Kryla, ktorú nahral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu so spevákmi Richardom Műllerom, Davidom Kollerom a Viki Olejárovou.

Orchester (60-členný) okrem toho vystupuje v samotnom filme. Ide o masovú scénu v divadle, v ktorej publiku počas slávnostného večera hrajú symfonickú báseň Má vlast od Bedřicha Smetanu.

Inšpirovaný skutočnými udalosťami

Film Amnestie je inšpirovaný skutočnými udalosťami z obdobia Nežnej revolúcie a kontroverzným prepustením viac než 21 000 väzňov na pokyn nového prezidenta Václava Havla. Príbeh zachytáva svet kontrolovaný ŠtB, kde disidenti komunikujú pomocou tajných správ. Svet, v ktorom ľudia udávajú svojich rodinných príslušníkov a zároveň túžia po osobných výhodách a slobode.

„Snímka, ktorou si pripomíname 30. výročie Nežnej revolúcie, odkrýva tému, ktorej sa doteraz vo filmovom spracovaní nevenovalo, a to amnestiám prezidenta Havla. Hlavne mladšej generácii priblíži dobu, ktorú, našťastie, nemali šancu zažiť, ale iba o nej počuli z rozprávania, prípadne o nej niečo čítali," poznamenal televízny programový riaditeľ RTVS Marek Ťapák.

Predlohou k filmu bola kniha Radovana Dunaja "Amnestia, ktorá rozpútala peklo". Režisérom je Jonáš Karásek v tandeme s kameramanom Tomášom Juríčkom. V hlavných úlohách sa predstavia Juraj Bača, Natália Germani, Aňa Geislerová, Marek Majeský, Marek Vašut, Jana Oľhová, Ján Jackuliak, Sáva Popovič či Gregor Hološka.

Amnestie vznikli v dielni produkčnej spoločnosti Azyl Production v koprodukcii s RTVS, HomeMedia Production, Českou televíziou a českou produkčnou spoločnosťou Endorfilm.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…