Koprodukčná novinka RTVS Amnestie sa tento týždeň dostáva do kín
TASR
TASR

Koprodukčná novinka RTVS Amnestie sa tento týždeň dostáva do kín

TASR o tom informovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Záber z filmu Amnestie — Foto: Facebook/Film Amnestie

Bratislava 28. októbra (TASR) - Nový koprodukčný film RTVS - Amnestie má tento týždeň v kinách premiéru. Snímku si môžu návštevníci kín prvýkrát pozrieť vo štvrtok 31. októbra. TASR o tom informovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Amnestie zachytávajú cez osudy hlavných postáv komplikovanosť obdobia pred novembrom 1989 vo vtedajšom Československu. Zobrazuje tiež chaos, ktorý nastal po páde režimu. Nie je v ňom núdza o akciu a napätie, ale predovšetkým vykresľuje ľudské charaktery a diskutabilné správanie a rozhodovanie jednotlivcov.

Natáčalo sa aj v Mlynskej doline

„Mnohé scény sa natáčali v priestoroch RTVS v Mlynskej doline, napríklad vo vstupnej hale výškovej budovy, ktorá je síce niekoľko rokov uzavretá, ale upravila sa pre potreby filmovania. Akčné scény z väzenskej vzbury v Leopoldove s množstvom vojenskej techniky, pyrotechniky a s komplikovanými vizuálnymi trikmi zase vznikli vo väzniciach v Leopoldove a v Mladej Boleslavi," priblížila Rusnáková.

Dôležitou súčasťou dokresľovania deja a celej atmosféry je hudba. Amnestie sú prvým česko-slovenským filmom, v ktorom zaznejú legendárny Depeche Mode. Titulnou piesňou je Pasážová revolta od Karla Kryla, ktorú nahral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu so spevákmi Richardom Műllerom, Davidom Kollerom a Viki Olejárovou.

Orchester (60-členný) okrem toho vystupuje v samotnom filme. Ide o masovú scénu v divadle, v ktorej publiku počas slávnostného večera hrajú symfonickú báseň Má vlast od Bedřicha Smetanu.

Inšpirovaný skutočnými udalosťami

Film Amnestie je inšpirovaný skutočnými udalosťami z obdobia Nežnej revolúcie a kontroverzným prepustením viac než 21 000 väzňov na pokyn nového prezidenta Václava Havla. Príbeh zachytáva svet kontrolovaný ŠtB, kde disidenti komunikujú pomocou tajných správ. Svet, v ktorom ľudia udávajú svojich rodinných príslušníkov a zároveň túžia po osobných výhodách a slobode.

„Snímka, ktorou si pripomíname 30. výročie Nežnej revolúcie, odkrýva tému, ktorej sa doteraz vo filmovom spracovaní nevenovalo, a to amnestiám prezidenta Havla. Hlavne mladšej generácii priblíži dobu, ktorú, našťastie, nemali šancu zažiť, ale iba o nej počuli z rozprávania, prípadne o nej niečo čítali," poznamenal televízny programový riaditeľ RTVS Marek Ťapák.

Predlohou k filmu bola kniha Radovana Dunaja "Amnestia, ktorá rozpútala peklo". Režisérom je Jonáš Karásek v tandeme s kameramanom Tomášom Juríčkom. V hlavných úlohách sa predstavia Juraj Bača, Natália Germani, Aňa Geislerová, Marek Majeský, Marek Vašut, Jana Oľhová, Ján Jackuliak, Sáva Popovič či Gregor Hološka.

Amnestie vznikli v dielni produkčnej spoločnosti Azyl Production v koprodukcii s RTVS, HomeMedia Production, Českou televíziou a českou produkčnou spoločnosťou Endorfilm.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…