Tipsport liga: Bystrica vyhrala v Košiciach a je prvá, Miškovec poskočil na 5. miesto

Na snímke gólová radosť hráčov Banskej Bystrice
Na snímke gólová radosť hráčov Banskej Bystrice — Foto: TASR/František Iván

Pre "baranov" to bolo už deviate ligové víťazstvo za sebou, naposledy prehrali 27. septembra doma s Novými Zámkami.

Bratislava 27. októbra (TASR) - Hokejisti Banskej Bystrice zvíťazili v nedeľňajšom zápase 17. kola Tipsport ligy na ľade Košíc 4:2 a figurujú na čele tabuľky. Pre "baranov" to bolo už deviate ligové víťazstvo za sebou, naposledy prehrali 27. septembra doma s Novými Zámkami.

Nezaváhal ani druhý Slovan, ktorý doma privítal Trenčanov a zdolal ich 5:3. Na vedúcu Bystricu tak stráca jediný bod. Tretí Zvolen mal v nedeľu voľno a štvrté sú Košice. Už na piate miesto poskočili hráči DVTK Jegesmedvék Miškovec, ktorí doma zdolali HK Nitra tesne 2:1 po predĺžení. Pre maďarský klub to bolo už tretie víťazstvo za sebou. Nitra je s 19 bodmi desiata.

Štvrtú prehru v sérii zaznamenali hráči Michaloviec, keď nestačili na domáci Poprad a prehrali 0:2. Detva si poradila s druhým maďarským zástupcom MAC Újbuda 3:2 po predĺžení, a v súboji z chvosta tabuľky zdolali predposledné Nové Zámky posledný Liptovský Mikuláš 5:4 po samostatných nájazdoch.

Na snímke vľavo Jurij Repe (Košice), vpravo brankár Andrej Košarišťan (Košice), uprostred Jordon Southorn (Banská Bystrica) Foto: TASR/František Iván

Po 17. kole je na čele produktivity i tabuľky kanonierov Marcel Haščák z Košíc, ktorý nazbieral 21 bodov za 13 gólov a osem asistencií. Druhý je už Ján Sýkora z Detvy, v nedeľu zaznamenal dva góly a asistenciu a dokopy má na konte 20 bodov (12+8). Rovnako nazbieral aj Michal Chovan z Košíc (5+15).

Košice pokračujú v domácom trápení

V úvodných minútach sa Košičania prezentovali častejšou streľbou, ale brankár hostí Beskorowany bol pozorný. Na opačnej strane zaujal v 3. minúte strelecký pokus Šťastného, po ktorom zazvonila žŕdka košickej bránky.

V 6. minúte sa hostia počas presilovky usadili v pásme "oceliarov," ale svoj tlak nedoviedli do gólového konca. Košičania odpovedali únikom dvoch proti jednému v 8. minúte, ale ani Skokanova strela nezmenila bezgólové skóre. V 18. minúte domácim vyšla presilovková kombinácia, ktorú zakončil Belluš svojím prvým gólom v sezóne - 1:0.

Okamžite po buly mohol zvýšiť náskok domácich Bezúch, ale jeho únik zmaril Beskorowany. Aj pri ďalšej presilovke Košičanov sa zmenilo skóre, tentoraz však v prospech hostí. Lunter strelou spoza brániaceho hráča prekonal Košarišťana a vyrovnal na 1:1. V oslabení mohli skórovať aj Košičania, Skokan však v 29. minúte nebol úspešný. Hostia mali v druhej tretine viac z hry, častejšie držali puk na svojich hokejkách a nepúšťali domácich do výhodných streleckých pozícií.

Hostia potvrdili svoju prevahu v úvode tretej časti. Najskôr napriek tlaku Košičanov zvládli oslabenie a krátko po ňom Hrnka upravil na 1:2. V 46. minúte si premiérový gól v sezóne pripísal aj obranca hostí Mihálik, keď skóroval pri signalizovanom treste domácich - 1:3.

Dvojgólový náskok "baranov" bol smerodajný pre ďalší priebeh zápasu. Hostia ho kontrolovali, v ofenzívnych výpadoch zbytočne neriskovali a spoľahlivý bol aj brankár Beskorowany. V 59. minúte ho prekvapila strela obrancu Růžičku, ktorý upravil na 2:3. Gólovú bodku za stretnutím dal pri powerplay domácich Lamper - 2:4.

HC Košice - HC "05 iClinic Banská Bystrica 2:4 (1:0, 0:1, 1:4)

Góly: 18. Belluš (Chovan, Haščák), 59. Růžička (Suja, Michalčin)- 25. Lunter (Southorn), 43. Hrnka (Ďatelinka), 46. Mihálik (Hrnka, Šoltés), 60. Lamper (Gabor, Šťastný).

Rozhodovali: Baluška, Štefik - Orolin, Rojík, vylúčení: 4:7 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, 5143 divákov.

HC Košice: Košarišťan - Slovák, Repe, Čížek, Růžička, Michalčin, Cibák, Bučko - Majdan, Chovan, Haščák - Rapáč, Skokan, Klhůfek - Belluš, Bortňák, Bezúch - Jokeľ, Suja, Milý

HC "05 iClinic Banská Bystrica: Beskorowany - Ďatelinka, Brejčák, Southorn, Mihálik, Nemčík, Cardwell, Zubák - Šoltés, Hrnka, Lamper - Lunter, Hickmott, Jääskälainen - Bartánus, Bubela, Hohmann - Kabáč, Šťastný, Gabor - Fafrák