Markíza a Nova majú nového majiteľa, ovládol ich tunajší miliardár
Dobré noviny
Dobré noviny

Markíza a Nova majú nového majiteľa, ovládol ich tunajší miliardár

Spoločnosť CME, ktorá v Európe prevádzkuje viacero televízií vrátane Markízy a Novy, zmenila svojho majiteľa.

BRATISLAVA/PRAHA 27. októbra - Markíza, Nova a ďalšie európske televízie patriace do mediálnej skupiny CME, už viac nepatria americkým vlastníkom. V nedeľu večer to oznámila česká spoločnosť PPF Group, ktorá prostredníctvom svojich dcérskych spoločností podpísala dohodu so CME o jej úplnom prevzatí. Informáciu ako prvý priniesol server omediach.com.

PPF Group českého miliardára Petra Kellnera tak vďaka nákupu získa kontrolu nad viacerými televíziami v Bulharsku, Českej republike, Rumunsku, na Slovensku a v Slovinsku. S dokončením transakcie ešte musia súhlasiť akcionári spoločnosti CME, ale aj Európska komisia a národní regulátorí v niektorých z krajín, kde CME pôsobí. Samotná PPF predpokladá, že schvaľovací proces bude trvať niekoľko mesiacov.

Hodnota transakcie sa podľa informácií agentúry ČTK odhaduje na 2,1 miliardy dolárov.

Do skupiny CME okrem Markízy patrí aj česká televízia Nova a tiež televízie vo viacerých európskych krajinách.
Do skupiny CME okrem Markízy patrí aj česká televízia Nova a tiež televízie vo viacerých európskych krajinách. Foto: TV Nova

„Nákupom spoločnosti CME, respektíve jej mediálnych aktivít v piatich európskych krajinách, sledujeme predovšetkým cieľ doplniť náš telekomunikačný biznis v strednej a východnej Európe. Chceme využiť synergie medzi tvorbou mediálneho obsahu a jeho distribúciou. Našim motívom je teda predovšetkým rozvíjanie telekomunikačného a mediálneho biznisu,“ uviedol nový majiteľ CME Petr Kellner, do ktorého portfólia už v súčasnosti patrí napríklad aj telekomunikačná spoločnosť O2Trend spájania tvorby mediálneho obsahu a zábavy s jeho distribúciou prostredníctvom telekomunikačných sietí je už niekoľko rokov viditeľný ako v Európe, tak aj v USA. „CME je dobre fungujúca spoločnosť a po jej prevzatí neplánujeme žiadne unáhlené zásahy do jej fungovania, dodal Kellner.

CME

Spoločnosť CME pôsobí v piatich európskych krajinách a je jednou z popredných mediálnych a zábavných spoločností strednej a východnej Európy. Vysiela na 30 televíznych kanáloch, a to ako v modeli voľne dostupných, tak platených kanálov, a oslovuje 45 miliónov divákov.

PPF Group

PPF Group je súkromná medzinárodná finančná a investičná skupina so sídlom v Holandsku. Spoločnosť založená v roku 1991 sa v súčasnosti zameriava predovšetkým na spotrebiteľské financovanie, maloobchodný predaj, poisťovníctvo, bankovníctvo a obchodovanie s nehnuteľnosťami. Pôsobí v Česku, na Slovensku, v Holandsku, Rusku, Kazachstane, Nemecku, Indii, Indonézii, Vietname, Filipínach, Číne, Francúzsku, Veľkej Británii, Spojených štátoch amerických, Bulharsku, Chorvátsku, Maďarsku, Čiernej Hore, Poľsku, Rumunsku, Srbsku, Slovinsku a Fínsku. Majoritným vlastníkom je Petr Kellner (98,93%), považovaný tiež za najbohatšieho občana Českej republiky. Menšinoví akcionári sú len dvaja, Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart, obaja vlastnia po 0,535% akcií.

K 30. 6. 2018 celkové aktíva skupiny PPF tvorili 37,9 miliárd eur.

Petr Kellner

Petr Kellner je najbohatším občanom Českej republiky.
Petr Kellner je najbohatším občanom Českej republiky. Foto: PPF

Je najbohatším občanom Českej republiky. Americký časopis Forbes odhadol Kellnerov majetok k 1. júlu 2019 na 15,5 miliardy dolárov a v rebríčku svetových miliardárov ho zaradil na 73. miesto, podľa agentúry Bloomberg bol však na 78. mieste.

Podľa novinára Erika Besta je Kellner jedným z piatich najvplyvnejších ľudí v Českej republike.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…