Markíza a Nova majú nového majiteľa, ovládol ich tunajší miliardár
Dobré noviny
Dobré noviny

Markíza a Nova majú nového majiteľa, ovládol ich tunajší miliardár

Spoločnosť CME, ktorá v Európe prevádzkuje viacero televízií vrátane Markízy a Novy, zmenila svojho majiteľa.

BRATISLAVA/PRAHA 27. októbra - Markíza, Nova a ďalšie európske televízie patriace do mediálnej skupiny CME, už viac nepatria americkým vlastníkom. V nedeľu večer to oznámila česká spoločnosť PPF Group, ktorá prostredníctvom svojich dcérskych spoločností podpísala dohodu so CME o jej úplnom prevzatí. Informáciu ako prvý priniesol server omediach.com.

PPF Group českého miliardára Petra Kellnera tak vďaka nákupu získa kontrolu nad viacerými televíziami v Bulharsku, Českej republike, Rumunsku, na Slovensku a v Slovinsku. S dokončením transakcie ešte musia súhlasiť akcionári spoločnosti CME, ale aj Európska komisia a národní regulátorí v niektorých z krajín, kde CME pôsobí. Samotná PPF predpokladá, že schvaľovací proces bude trvať niekoľko mesiacov.

Hodnota transakcie sa podľa informácií agentúry ČTK odhaduje na 2,1 miliardy dolárov.

Do skupiny CME okrem Markízy patrí aj česká televízia Nova a tiež televízie vo viacerých európskych krajinách.
Do skupiny CME okrem Markízy patrí aj česká televízia Nova a tiež televízie vo viacerých európskych krajinách. Foto: TV Nova

„Nákupom spoločnosti CME, respektíve jej mediálnych aktivít v piatich európskych krajinách, sledujeme predovšetkým cieľ doplniť náš telekomunikačný biznis v strednej a východnej Európe. Chceme využiť synergie medzi tvorbou mediálneho obsahu a jeho distribúciou. Našim motívom je teda predovšetkým rozvíjanie telekomunikačného a mediálneho biznisu,“ uviedol nový majiteľ CME Petr Kellner, do ktorého portfólia už v súčasnosti patrí napríklad aj telekomunikačná spoločnosť O2Trend spájania tvorby mediálneho obsahu a zábavy s jeho distribúciou prostredníctvom telekomunikačných sietí je už niekoľko rokov viditeľný ako v Európe, tak aj v USA. „CME je dobre fungujúca spoločnosť a po jej prevzatí neplánujeme žiadne unáhlené zásahy do jej fungovania, dodal Kellner.

CME

Spoločnosť CME pôsobí v piatich európskych krajinách a je jednou z popredných mediálnych a zábavných spoločností strednej a východnej Európy. Vysiela na 30 televíznych kanáloch, a to ako v modeli voľne dostupných, tak platených kanálov, a oslovuje 45 miliónov divákov.

PPF Group

PPF Group je súkromná medzinárodná finančná a investičná skupina so sídlom v Holandsku. Spoločnosť založená v roku 1991 sa v súčasnosti zameriava predovšetkým na spotrebiteľské financovanie, maloobchodný predaj, poisťovníctvo, bankovníctvo a obchodovanie s nehnuteľnosťami. Pôsobí v Česku, na Slovensku, v Holandsku, Rusku, Kazachstane, Nemecku, Indii, Indonézii, Vietname, Filipínach, Číne, Francúzsku, Veľkej Británii, Spojených štátoch amerických, Bulharsku, Chorvátsku, Maďarsku, Čiernej Hore, Poľsku, Rumunsku, Srbsku, Slovinsku a Fínsku. Majoritným vlastníkom je Petr Kellner (98,93%), považovaný tiež za najbohatšieho občana Českej republiky. Menšinoví akcionári sú len dvaja, Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart, obaja vlastnia po 0,535% akcií.

K 30. 6. 2018 celkové aktíva skupiny PPF tvorili 37,9 miliárd eur.

Petr Kellner

Petr Kellner je najbohatším občanom Českej republiky.
Petr Kellner je najbohatším občanom Českej republiky. Foto: PPF

Je najbohatším občanom Českej republiky. Americký časopis Forbes odhadol Kellnerov majetok k 1. júlu 2019 na 15,5 miliardy dolárov a v rebríčku svetových miliardárov ho zaradil na 73. miesto, podľa agentúry Bloomberg bol však na 78. mieste.

Podľa novinára Erika Besta je Kellner jedným z piatich najvplyvnejších ľudí v Českej republike.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…