Ponitrianske múzeum predstavuje výber z tvorby Róberta Žilíka
TASR
TASR

Ponitrianske múzeum predstavuje výber z tvorby Róberta Žilíka

V priestoroch múzea môžu návštevníci vidieť komornú plastiku, exteriérové sochy, hračky, hudobné nástroje, úžitkovú tvorbu, ilustrácie, kresby, náčrty a knižné publikácie.

Foto: Ilustračné — Foto: pixabay.com

Nitra 27. októbra (TASR) - Výber z tvorby výtvarníka, pedagóga, spisovateľa, historika, hudobníka, výrobcu hudobných nástrojov a dizajnéra Róberta Žilíka predstavuje Ponitrianske múzeum v Nitre. V priestoroch múzea môžu návštevníci vidieť komornú plastiku, exteriérové sochy, hračky, hudobné nástroje, úžitkovú tvorbu, ilustrácie, kresby, náčrty a knižné publikácie. Súčasťou výstavy sú dve sprievodné podujatia pre žiakov základných škôl.

„Celko a Hudmila v múzeu je 45 interaktívnych minút poznávania dávnej hudby, hudobných nástrojov, rozprávok o hudobných nástrojoch. Uskutoční sa 11. novembra. Tvorivá dielňa Urobme si hračku sa bude konať 25. novembra a zameraná je na elementárne hudobné nástroje z divej rasce,“ informovala Ľubica Packová-Zahradárová z Ponitrianskeho múzea. Výstava potrvá do konca novembra.

Róbert Žilík začínal ako dizajnér hračiek. Spoluzakladal Združenie pre hru a hračku Gaudium na Slovensku. Jeho kolekcia hračiek je súčasťou zbierkového fondu v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek. Súčasťou permanentného tvorivého procesu Žilíka je tvorba komornej plastiky. Najväčšiu kolekciu predstavujú reliéfy zobrazujúce paláce a kostoly z éry kniežaťa Grasalkoviča umiestnené v kaštieli v Mojmírovciach. Významné obdobie jeho tvorby predstavujú detské herné objekty v parkoch, rekreačných strediskách, materských školách.

Žilík je tiež členom Spolku slovenských spisovateľov. Vydal šesť publikácií. Edícia Región a Čas je venovaná dokumentovaniu kultúry a histórie nitrianskeho regiónu. Kresbou rekonštruuje dnes už neexistujúce domy, objekty, majerské celky, sochárske fragmenty rodného kraja. Zozbieral konopný textil a odev, remeselné náradie, staré hudobné nástroje, zrekonštruoval urmínsku citaru. V mojmírovskom parku iniciuje impresionistický plenér a kreatívny landart. V poslednom období tvorí veľké sochy pre exteriér. Je zakladateľom a členom hudobného združenia Musicantica Slovaca, ktoré každoročne rozozvučí priestory Ponitrianskeho múzea počas Noci múzeí. Popri hre na historických nástrojoch sa venuje aj ich výrobe a opravám.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…