Ponitrianske múzeum predstavuje výber z tvorby Róberta Žilíka
TASR
TASR

Ponitrianske múzeum predstavuje výber z tvorby Róberta Žilíka

V priestoroch múzea môžu návštevníci vidieť komornú plastiku, exteriérové sochy, hračky, hudobné nástroje, úžitkovú tvorbu, ilustrácie, kresby, náčrty a knižné publikácie.

Foto: Ilustračné — Foto: pixabay.com

Nitra 27. októbra (TASR) - Výber z tvorby výtvarníka, pedagóga, spisovateľa, historika, hudobníka, výrobcu hudobných nástrojov a dizajnéra Róberta Žilíka predstavuje Ponitrianske múzeum v Nitre. V priestoroch múzea môžu návštevníci vidieť komornú plastiku, exteriérové sochy, hračky, hudobné nástroje, úžitkovú tvorbu, ilustrácie, kresby, náčrty a knižné publikácie. Súčasťou výstavy sú dve sprievodné podujatia pre žiakov základných škôl.

„Celko a Hudmila v múzeu je 45 interaktívnych minút poznávania dávnej hudby, hudobných nástrojov, rozprávok o hudobných nástrojoch. Uskutoční sa 11. novembra. Tvorivá dielňa Urobme si hračku sa bude konať 25. novembra a zameraná je na elementárne hudobné nástroje z divej rasce,“ informovala Ľubica Packová-Zahradárová z Ponitrianskeho múzea. Výstava potrvá do konca novembra.

Róbert Žilík začínal ako dizajnér hračiek. Spoluzakladal Združenie pre hru a hračku Gaudium na Slovensku. Jeho kolekcia hračiek je súčasťou zbierkového fondu v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek. Súčasťou permanentného tvorivého procesu Žilíka je tvorba komornej plastiky. Najväčšiu kolekciu predstavujú reliéfy zobrazujúce paláce a kostoly z éry kniežaťa Grasalkoviča umiestnené v kaštieli v Mojmírovciach. Významné obdobie jeho tvorby predstavujú detské herné objekty v parkoch, rekreačných strediskách, materských školách.

Žilík je tiež členom Spolku slovenských spisovateľov. Vydal šesť publikácií. Edícia Región a Čas je venovaná dokumentovaniu kultúry a histórie nitrianskeho regiónu. Kresbou rekonštruuje dnes už neexistujúce domy, objekty, majerské celky, sochárske fragmenty rodného kraja. Zozbieral konopný textil a odev, remeselné náradie, staré hudobné nástroje, zrekonštruoval urmínsku citaru. V mojmírovskom parku iniciuje impresionistický plenér a kreatívny landart. V poslednom období tvorí veľké sochy pre exteriér. Je zakladateľom a členom hudobného združenia Musicantica Slovaca, ktoré každoročne rozozvučí priestory Ponitrianskeho múzea počas Noci múzeí. Popri hre na historických nástrojoch sa venuje aj ich výrobe a opravám.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…