Aktivisti plánujú novú petíciu za zákaz hazardu v Bratislave
TASR
TASR

Aktivisti plánujú novú petíciu za zákaz hazardu v Bratislave

Primátor Bratislavy Matúš Vallo si myslí, že regulácia herní a hazardu by mala byť omnoho prísnejšia.

Foto: Ilustračné — Foto: TASR - Štefan Puškáš

Bratislava 26. októbra (TASR) – V Bratislave sa plánuje nová petícia za zákaz hazardu. Petičný výbor majú tvoriť občianski aktivisti a nie bratislavský primátor a starostovia, ako to bolo v minulosti. Hlavné mesto i mestské časti však chcú občiansku petíciu podporiť. Pre TASR to potvrdili oslovení zástupcovia mesta, mestských častí i aktivisti. Asociácia zábavy a hier (AZAH) tvrdí, že Bratislava tak bude na najlepšej ceste objaviť sa na mape nelegálneho hazardu, kde už neplatia žiadne pravidlá, odvody či ochrana hráčov.

Peter Beňa z iniciatívy Zastavme hazard pre TASR uviedol, že momentálne sú v "štádiu príprav". O podrobnostiach chcú informovať v najbližších týždňoch. Na to, či sa má plánovaná petícia opäť týkať snahy o celoplošný a úplný zákaz hazardu na území Bratislavy, povedal, že „ide o najreálnejší scenár, keďže zákon neumožňuje regulovať počet prevádzok v meste ani počet herných prístrojov“​.

Mesto Bratislava TASR informovalo o tom, že má záujem naďalej komplexne sa vyrovnať s hazardom na svojom území. „Stále pracujeme s možnosťou novej petície za zákaz hazardu. Postoj Bratislavčanov k hazardu, ktorý v minulosti vyjadrili petíciou za zákaz hazardu s viac ako 100.000 podpismi, nám nie je ľahostajný. Neplánujeme organizovať vlastnú petíciu, ale skôr morálne podporiť petíciu, ktorú už pripravujú aktivisti, ktorí sa podieľali aj na predchádzajúcej petícii,“​ povedal hovorca Bratislavy Peter Bubla. Bratislavskí starostovia sa v októbri dohodli na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá by mala začať komunikovať o podmienkach vytvorenia novej petície s hlavným mestom, občianskymi združeniami a aktivistami. V uplynulých dňoch sa pracovná skupina už aj stretla.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo si myslí, že regulácia herní a hazardu by mala byť omnoho prísnejšia. „Ak by zákon umožňoval kvalitnejšie urobiť širšiu reguláciu, tak som za ňu. Ak súčasný zákon ostane tak, ako je, som za úplný zákaz,“​ povedal.

Hovorkyňa AZAH Dominika Lukáčová tvrdí, že zo strany vedenia mesta nie je vôľa riešiť veci konštruktívne. „Toto "znásilňovanie" zákazu hazardu v čase, keď rôzne mestá riešia problém čierneho hazardu a kvízomatov, považujeme za nepochopiteľné. Obzvlášť, keď rôznymi zákonnými opatreniami klesli tržby hazardu len od začiatku tohto roka až o 30 percent. Hlavné mesto prijalo rôzne všeobecne záväzné nariadenia (VZN), ktoré herne okrešú o ďalšiu tretinu,“​ povedala.

Absolútny zákaz herní v Bratislave platil od mája 2017 do 28. decembra 2018. Herne sa po vypršaní licencií už nemali nachádzať v hoteloch, penziónoch, bytových domoch, pohostinstvách, v budovách na obchod, kultúru či verejnú zábavu. Návrh celoplošného zákazu herní vychádzal z petície, ktorú spustili v máji 2015 vtedajší primátor Ivo Nesrovnal a starostovia bratislavských mestských častí. Petíciu podporilo celkovo 136.139 obyvateľov, platných bolo 98.118 podpisov. Podľa Krajskej prokuratúry v Bratislave však následne prijaté VZN nebolo v súlade so zákonom. S jej argumentmi sa v júni 2018 stotožnil aj Krajský súd v Bratislave.

 

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…