Aktivisti plánujú novú petíciu za zákaz hazardu v Bratislave
TASR
TASR

Aktivisti plánujú novú petíciu za zákaz hazardu v Bratislave

Primátor Bratislavy Matúš Vallo si myslí, že regulácia herní a hazardu by mala byť omnoho prísnejšia.

Foto: Ilustračné — Foto: TASR - Štefan Puškáš

Bratislava 26. októbra (TASR) – V Bratislave sa plánuje nová petícia za zákaz hazardu. Petičný výbor majú tvoriť občianski aktivisti a nie bratislavský primátor a starostovia, ako to bolo v minulosti. Hlavné mesto i mestské časti však chcú občiansku petíciu podporiť. Pre TASR to potvrdili oslovení zástupcovia mesta, mestských častí i aktivisti. Asociácia zábavy a hier (AZAH) tvrdí, že Bratislava tak bude na najlepšej ceste objaviť sa na mape nelegálneho hazardu, kde už neplatia žiadne pravidlá, odvody či ochrana hráčov.

Peter Beňa z iniciatívy Zastavme hazard pre TASR uviedol, že momentálne sú v "štádiu príprav". O podrobnostiach chcú informovať v najbližších týždňoch. Na to, či sa má plánovaná petícia opäť týkať snahy o celoplošný a úplný zákaz hazardu na území Bratislavy, povedal, že „ide o najreálnejší scenár, keďže zákon neumožňuje regulovať počet prevádzok v meste ani počet herných prístrojov“​.

Mesto Bratislava TASR informovalo o tom, že má záujem naďalej komplexne sa vyrovnať s hazardom na svojom území. „Stále pracujeme s možnosťou novej petície za zákaz hazardu. Postoj Bratislavčanov k hazardu, ktorý v minulosti vyjadrili petíciou za zákaz hazardu s viac ako 100.000 podpismi, nám nie je ľahostajný. Neplánujeme organizovať vlastnú petíciu, ale skôr morálne podporiť petíciu, ktorú už pripravujú aktivisti, ktorí sa podieľali aj na predchádzajúcej petícii,“​ povedal hovorca Bratislavy Peter Bubla. Bratislavskí starostovia sa v októbri dohodli na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá by mala začať komunikovať o podmienkach vytvorenia novej petície s hlavným mestom, občianskymi združeniami a aktivistami. V uplynulých dňoch sa pracovná skupina už aj stretla.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo si myslí, že regulácia herní a hazardu by mala byť omnoho prísnejšia. „Ak by zákon umožňoval kvalitnejšie urobiť širšiu reguláciu, tak som za ňu. Ak súčasný zákon ostane tak, ako je, som za úplný zákaz,“​ povedal.

Hovorkyňa AZAH Dominika Lukáčová tvrdí, že zo strany vedenia mesta nie je vôľa riešiť veci konštruktívne. „Toto "znásilňovanie" zákazu hazardu v čase, keď rôzne mestá riešia problém čierneho hazardu a kvízomatov, považujeme za nepochopiteľné. Obzvlášť, keď rôznymi zákonnými opatreniami klesli tržby hazardu len od začiatku tohto roka až o 30 percent. Hlavné mesto prijalo rôzne všeobecne záväzné nariadenia (VZN), ktoré herne okrešú o ďalšiu tretinu,“​ povedala.

Absolútny zákaz herní v Bratislave platil od mája 2017 do 28. decembra 2018. Herne sa po vypršaní licencií už nemali nachádzať v hoteloch, penziónoch, bytových domoch, pohostinstvách, v budovách na obchod, kultúru či verejnú zábavu. Návrh celoplošného zákazu herní vychádzal z petície, ktorú spustili v máji 2015 vtedajší primátor Ivo Nesrovnal a starostovia bratislavských mestských častí. Petíciu podporilo celkovo 136.139 obyvateľov, platných bolo 98.118 podpisov. Podľa Krajskej prokuratúry v Bratislave však následne prijaté VZN nebolo v súlade so zákonom. S jej argumentmi sa v júni 2018 stotožnil aj Krajský súd v Bratislave.

 

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…