Lajčák v Bulharsku vyzdvihol výbornú kvalitu vzťahov medzi Bratislavou a Sofiou
TASR
TASR

Lajčák v Bulharsku vyzdvihol výbornú kvalitu vzťahov medzi Bratislavou a Sofiou

Oficiálnu dvojdňovú návštevu začal vo štvrtok v Sofii, informoval TASR Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (vpravo), bulharská vicepremiérka a jeho rezortná kolegyňa Ekaterina Zacharievová — Foto: TASR/BTA/Asen Tonev

Sofia/Bratislava 24. októbra (TASR) - Podpora bulharských ambícií vstúpiť do eurozóny, do Schengenského priestoru, ale aj do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zo strany Slovenska — aj to boli témy návštevy slovenského ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka v Bulharsku.

Oficiálnu dvojdňovú návštevu začal vo štvrtok v Sofii, informoval TASR Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Cesta šéfa slovenskej diplomacie nadväzuje na dve tohtoročné návštevy podpredsedníčky bulharskej vlády pre justičnú reformu a ministerky zahraničných vecí Ekateriny Zacharievovej na Slovensku.

Vyzdvihol frekvenciu návštev

Lajčák vyzdvihol, že frekvencia návštev vysoko postavených predstaviteľov dokazuje výbornú kvalitu bilaterálnych vzťahov medzi oboma krajinami. Rokovanie šéfov diplomacií potvrdilo, že Slovensko a Bulharsko sú silnými partnermi v Európskej únii (EÚ) a spojencami v Severoatlantickej aliancii (NATO).

Záujem oboch krajín o ďalšie prehĺbenie spolupráce sa sústreďuje na rozvoj vzájomného obchodu, zvýšenie investícií na oboch stranách, podporu diverzifikačným projektom v energetike a poskytovanie rozvojovej pomoci. Partneri za týmto účelom podpísali memorandum o spolupráci.

„Podpis memoranda umožní našim krajinám ďalej zintenzívniť spoluprácu expertov aj v oblasti zdieľania rozvojových kapacít, skúseností a dobrej praxe pre našu pomoc v menej rozvinutých častiach sveta," zdôraznil Lajčák.

Čomu sa venovali?

Ministri sa venovali aj oblasti cestovného ruchu a poskytovania konzulárnej ochrany občanov, pričom pozitívne zhodnotili skutočnosť, že Slovensko i Bulharsko zaznamenali v ostatnom období zvýšené počty turistov z oboch krajín.

Lajčák na rokovaní s bulharskou viceprezidentkou Ilianou Jotovou ocenil spriaznenosť oboch krajín aj vďaka udržiavaniu cyrilo-metodského dedičstva, jazykovej, kultúrnej blízkosti a spolupráce. Obaja taktiež vyzdvihli význam a perspektívu spolupráce vysokých škôl pre zvyšovanie kvality vzdelávania, čo je dôležité pre schopnosť uplatnenia sa mladej generácie, ako aj pre lepšie vzájomné poznávane krajín.

Šéf slovenskej diplomacie sa vo štvrtok zúčastnil na pozvanie mimovládnej organizácie PanEuropa na organizovanej diskusii s bývalým bulharským ministrom zahraničných vecí Solomonom Passym, ktorá bola zameraná na význam multilateralizmu v medzinárodnej politike.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (vľavo) a bulharská viceprezidentka Iliana Jotovámiérka
Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (vľavo) a bulharská viceprezidentka Iliana Jotovámiérka Foto: TASR/ BTA/Prezidentský palác

Nezastupiteľné miesto multilateralizmu a dodržiavania pravidiel

Lajčák zdôraznil, že za tridsať rokov svojej diplomatickej kariéry sa presvedčil, že multilateralizmus a dodržiavanie pravidiel majú nezastupiteľné miesto pri riešení medzinárodnopolitických otázok. Osobitnú úlohu v tomto smere zohráva Organizácia Spojených národov (OSN).

Dnes sme však svedkami toho, že svet sa mení, viaceré mocnosti posilňujú svoje postavenie, hrajú podľa vlastných pravidiel a do popredia sa tlačia aj ďalší regionálni lídri.

„Mysleli sme si, že transatlantické spojenectvo zostane navždy pevné a že EÚ bude kontinuálne rásť a zjednocovať sa. Realita je však iná," uviedol Lajčák, pričom dodal, že osobitne pred Európskou úniou sú viaceré výzvy, s ktorými sa bude musieť popasovať.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…