Farmári sa vracajú k metóde svojich dedkov. Namiesto pesticídov púšťajú na polia kačice
Kačice sú najlepším prírodným prostriedkom na boj proti škodcom. Úrodu ochránia a nezničia.

JAPONSKO 27. októbra – Aj našich predkov na celom svete trápili na úrode škodcovia. Farmári neraz prišli o väčšinu plodín. Kobylky boli schopné zničiť celú úrodu v priebehu pár minút. Objav pesticídov síce vyriešil problém so škodcami, ale na druhej strane vytvoril nové.
Takao Furuno je japonský pestovateľ ryže, ktorý sa svojej práci venuje už viac ako 30 rokov. Za celý čas nepoužil pesticídy ani jediný raz a dokonca o tom napísal knihu. Pestovateľom radí aj v dnešnej dobe chemických postrekov využívať kačice. „Moja metóda pestovania je pre mňa veľmi dôležitá, chcel som sa o ňu podeliť s čo najväčším počtom ľudí, aby som ju mohol ešte vylepšiť,“ vyznal sa Takao pred rokmi v rozhovore.
Kačky sú schopné zbaviť plodiny škodcov aj buriny a pritom úrodu nezničia a ani nezjedia.
V tomto prípade sa využíva jedinečný druh kačíc takzvaný indický bežec. Tieto kačice stoja vzpriamene, nelietajú a na miesto kolísania sa z boka na bok po farme bežia.
Inšpirácia pre farmárov
Takao na svojej farme privítal už tisíce študentov i vedcov, ktorým chcel ukázať kačice v akcii. Kniha z jeho praxe inšpirovala pestovateľov ryže naprieč Áziou a pridali sa k nemu aj pestovatelia iných plodín.
Vinári v Juhoafrickej republike využívajú na svojich viniciach až 800 kačíc.
Mnohé farmy upúšťajú od chemického postreku a vracajú sa k metóde, v ktorej využívajú kačice. K farmám z Japonska, Francúzska, Číny sa pridávajú stále ďalšie, ktoré túto tradičnú formu uprednostňujú.